Saturday, 18 July 2015
02 December 2021

«گزارش روز هفتم»

2010 April 17

سام شریف / رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

جلوگیری از خروج محمد خاتمی از ایران

منابع نزدیک به محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران می‌گویند که از سفر او به خارج از کشور جلوگیری شده است.

پارلمان نیوز، پای‌گاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس ایران نوشته است: «سید‌محمد خاتمی قرار بود امشب برای شرکت در اجلاس سالانه شورای تعامل در زمینه خلع سلاح هسته‌ای عازم هیروشیمای ژاپن شود.»

دو منبع نزدیک به دفتر آقای خاتمی به طور جداگانه این خبر را تایید کرده اند.

جزییات و چگونگی این ممانعت هنوز مبهم است و روشن نیست که کدام نهاد و با چه دلیل و انگیزه‌ای از خروج آقای خاتمی جلوگیری کرده است.

رییس جمهوری پیشین ایران که در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می کرد، در جریان حوادث پس از انتخابات مواضعی هم‌سو با معترضان داشته است.

گزارش‌ها در مورد ممنوع‌الخروج شدن آقای خاتمی برای نخستین بار در اسفندماه سال ۱۳۸۸ در برخی رسانه‌های حامی دولت منتشر شد، اما منابع نزدیک به آقای خاتمی این گزارش‌ها را تکذیب کردند.

احمدی‌نژاد و افزایش جمعیت

محمود احمدی‌نژاد شام‌گاه سه‌شنبه ۲۴ فروردین (۱۳ آوریل) در برنامه‌ای که از تلویزیون ایران پخش شد با انتقاد از سیاست‌های کنترل جمعیت در ایران گفت: «بنده با این‌که دو بچه کافی است مخالفم.»

رییس‌جمهوری با مقایسه امکانات فعلی کشور با 3 و 6 سال اخیر، آن را دلیلی برای «آمادگی کشور جهت افزایش جمعیت» می‌گوید و اذعان دارد که: «داشتن دو فرزند و یک فرزند سیاست غربی است و قدیم با آن وضعیت افراد 7 یا 8 فرزند داشتند.»

وی از آن‌چه که «سکوت علما» در رابطه دو فرزندی بودن خواند، انتقاد کرد و تاکید کرد که مخالف این است که دو بچه کافی است.

آقای احمدی‌نژاد، در این سخنان برای دومین بار در سال جاری طر‌ح اختصاص یک میلیون تومان به نوزادان متولد سال ۸۹ در ایران را مطرح کرد و گفت که یکی از هدف‌هایش از این طرح افزایش جمعیت است.

رهبر ایران: نیروهای مسلح آماده باشند

آیت‌اله خامنه‌ای با انتقاد شدید از آن‌چه «تهدید ایران به حمله اتمی» از سوی رییس جمهوری آمریکا نامید، از نیروهای مسلح خواست در برابر تهدیدها «آمادگی و هوشیاری کامل داشته باشند».

به گزارش پای‌گاه‌ اطلاع‌رسانی آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز یک‌شنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) در دیدار رییس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان کل ارتش و سپاه و جمعی از دیگر فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی، سخنان مقام‌های آمریکایی را به ضرر آن‌ها دانست و افزود: «معنای این گونه سخنان این است که دولت آمریکا، دولتی شریر و غیرقابل اعتماد است.»

هم‌زمان، ۲۲۵ نفر از نمایندگان مجلس ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن «ادبیات جنگ‌طلبانه باراک اوباما» به وی هشدار دادند که «منطقه حساس خلیج‌فارس و خاورمیانه را بیش از این با بحران مواجه نکند.»

دولت آمریکا روز سه‌شنبه ۶ آوریل گزارشی را تحت عنوان «بازنگری مواضع هسته‌ای» این کشور به کنگره ارایه داد که بر اساس آن، آمریکا علیه کشورهایی که قدرت اتمی نیستند و به پیمان منع گشترش سلاح‌های اتمی پایبندند از بمب اتمی استفاده نخواهد کرد، اما این محدودیت هسته‌ای شامل حال ایران و کره شمالی نمی‌شود.

کیومرث ملک مطیعی در گذشت

کیومرث ملک‌مطیعی بازیگر سینما، تاتر و تلویزیون روز شنبه 21 فروردین (10 آوریل) در سن 74 سالگی در بیمارستان دکتر شریعتی تهران به دلیل ایست قلبی در‌گذشت.

آقای ملک‌مطیعی که متولد انزلی بود، در دهه 1330 در شهر رشت به بازی در تاتر پرداخت و بعد از آن در دهه پنجاه وارد سینما شد.

این بازیگر سینما در نزدیک به 50 فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرد ولی آن‌چه در سال‌های اخیر به شهرتش افزود حضور وی در مجموعه های تلویزیونی شب هزار و یکم، زیر آسمان شهر و مدرسه ما بود.

در کارنامه بازیگری چهار دهه اخیر آقای ملک‌مطعیی فیلم‌های متنوعی دیده می‌شود و وی در این مدت هیچ‌گاه فعالیت هنری را ترک نکرد. وی بازی در فیلم‌هایی نظیر شهر شراب، ماهی‌ها در خاک می‌میرند، کلاغ، نفس بریده و فریاد زیر آب را در کارنامه خود دارد که مربوط به سال‌های قبل از انقلاب است و آخرین فیلم‌هایی هم که وی در آن‌ها نقش بازی کرده حلقه‌های ازدواج و گل بارون است که مربوط به سال گذشته است.

از دیگر فیلم‌هایی این بازیگر می‌توان به تفنگ شکسته، مهمانی خصوصی، معما، ترن، جنگل‌بان، الو الو من جوجه‌ام، آوای دریا، عروس فراری و خروس جنگی اشاره کرد.

آقای ملک‌مطیعی سومین هنرمند پیشکوتی است که در فاصله یک هفته گذشته از دنیا رفته است. رضا کرم‌رضایی و محمود بنفشه‌خواه نیز در روزهای بعد از تعطیلات نوروزی درگذشتند.

رضا کرم‌‌رضایی، بازیگر پیش‌کسوت تاتر و سینمای ایران، در روز چهاردهم فروردین بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت و محمود بنفشه‌خواه بازیگر سینما، تاتر و تلویزیون نیز روز هجدهم فروردین بر اثر ایست قلبی در‌گذشت.

وزیر نفت ایران: قیمت گاز ۱۰ برابر شود

مسعود میر‌کاظمی، وزیر نفت ایران در چهارچوب طرح «هدف‌مند کردن یارانه‌ها» پیشنهاد کرده است که هر متر مکعب گاز خانگی که هم اکنون ۱۰ تومان به مردم فروخته می‌شود به ۹۰ تا ۱۰۰ تومان برسد.

او هدف از طرح پیشنهاد ۹ تا ۱۰ برابر کردن قیمت گاز مصرفی را تلاش برای جلوگیری از افزایش مصرف گاز خواند.

به گفته وزیر نفت ایران مصوبه مجلس مبنی بر ایجاد امکان اخذ وام ۱۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه گاز رسانی در هر استان، باعث می‌شود مصرف گاز افزایش پیدا کند و این رویه تا سه سال آینده بحران ایجاد خواهد کرد.

آقای میرکاظمی هم‌چنین گفت که در صورت افزایش قیمت گاز، قیمت حامل‌های جای‌گزین مانند برق و نفت و بنزین هم باید افزایش پیدا کند.

آقای میرکاظمی درباره جزییات زمانی اجرای احتمالی این پیشنهاد توضیحی نداد اما جواد اوجی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران پیشتر ضمن تاکید برضرورت افزایش قیمت گازاعلام کرده بود که این افزایش در سال جاری قطعا انجام خواهد شد. ایران در مصرف گاز بعد از آمریکا و روسیه مقام سوم را دارد.

شرکت دایملر روابط خود را با ایران قطع می‌کند

شرکت آلمانی دایملر قصد دارد سهام ۳۰ درصدی خود از شرکت «تولید موتورهای دیزل ایران» را بفروشد و روابط خود را با این کشور محدود کند.

دیتر زچر، مدیرعامل شرکت خودروسازی دایملر گفته است که این تصمیم به دلیل روی‌کرد سیاسی دولت ایران اتخاذ شده است.

آقای زچر گفت: «ما با توجه به شرایط سیاسی فعلی، روابط تجاری خود را به طور گسترده مورد بازبینی قرار داده ایم.»

شرکت‌های آمریکایی و اروپایی تحت فشار قرار دارند تا روابط خود را با ایران به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور محدود کنند.

رویال داچ شل، بزرگ‌ترین شرکت گاز و نفت اروپا و موسسه آمریکایی اینگرسول-راند هم طرح سرمایه‌گذاری در ایران را تا زمان تصمیم‌گیری در مورد تحریم‌ها به تعویق انداخته‌اند.

اعتراض ایران به اتحادیه جهانی ارتباطات درمورد پارازیت

مسوولان رادیو و تلویزیون رسمی ایران با ارسال نامه‌ای به اتحادیه بین‌المللی ارتباطات، از آن‌چه که سیگنال‌های مزاحم نامیده‌اند، شکایت کردند.

خبرگزاری فارس در ایران روز چهارشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) نامه‌ای را منتشر کرد که در آن سازمان رادیو و تلویزیون رسمی ایران از رییس اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ای تی یو) خواسته است تا به موضوع ارسال پارازیت روی برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی ایران، رسیدگی کند.

در این نامه به سه نمونه از موارد ارسال پارازیت روی «شبکه‌های داخلی که روی ماهواره اینتل ست قرار دارد» و چندین مورد «ارسال سیگنال‌های مزاحم بر روی ماهواره‌های عرب ست و آسیا ست در زمان‌های مختلف» اشاره شده است.

نمونه‌های ذکر شده در این نامه مربوط به روزهای اواسط خرداد سال گذشته بوده است.

در بخشی از این نامه با اشاره به اصل آزادی بیان آمده است که در حالی که معاهدات مختلف، ایجاد سیگنال‌های مزاحم و پارازیت را ممنوع اعلام کرده است، اتحادیه بین‌المللی هیچ‌گونه عکس‌العملی در این زمینه نداشته و از یکی از اعضای فعال خود حمایت نکرده است، «در حالی‌که حداقل انتظار از این اتحادیه این بود که این‌گونه اقدام‌ها را محکوم کند و مانع ادامه آن شود.»

پیش از این هم یک بار در خرداد ماه سال گذشته، عزت‌اله ضرغامی، از «حرکات ایذایی مشکوک» برای ایجاد اختلال در ارتباط ماهواره‌ای ایران «به دلیل استقبال بسیار گسترده مردم» از برنامه‌های تبلیغات انتخاباتی رادیو و تلویزیون خبر داده بود و گفته بود که «پاسخی از مدیریت ماهواره اینتل ست در این مورد ارایه نشده است.»

مسوولان سازمان صدا و سیمای ایران در بخش دیگری از نامه خود، از رییس اتحادیه بین‌المللی ارتباطات خواسته تا به موضوع نادیده گرفته شدن حقوق‌اش از سوی شبکه‌هایی چون بی‌بی‌سی رسیدگی کند.

در این نامه بی‌بی‌سی به اقداماتی از قبیل: «پخش تصاویر مخل امنیت داخلی و حاکمیت ملی، انجام اعمال خلاف موازین عرف بین‌المللی، تحریک به آشوب، تشویق به شورش و درگیری فیزیکی با ماموران پلیس، حمایت از اقدامات تروریستی و حتی آموزش استفاده از مواد انفجاری» متهم شده است.

در این نامه هم‌چنین از «عدم حمایت و سکوت رییس اتحادیه ارتباطات» انتقاد شده است.

درخواست انحلال سازمان مجاهدین انقلاب و حزب مشارکت ایران

بر اساس اخبارمنتشر شده در سایت‌های خبری، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در ایران با ارسال نامه‌ای به دادسرای عمومی و انقلاب تهران خواهان انحلال دو حزب اصلاح‌طلب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی شده است.

سایت‌های اینترنتی خبر‌آنلاین و رجانیوز روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین (۱۳ آوریل) از جلسه یک روز پیش‌تر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و صدور دستور توقف کلیه فعالیت‌های سیاسی حزب مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی خبر داد.

بر اساس این خبر، کمیسیون ماده ۱۰، نامه‌ای به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال کرده است و در این نامه‌خواهان صدور حکم قضایی برای انحلال این دو حزب اصلی مخالف دولت ایران شده است.

علی شکوری راد، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در این باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت‌: «این موضوع به طور رسمی به ما اطلاع داده نشده است.»

او افزود که این خبر را از سایت‌های خبری خوانده و پی‌گیر موضوع هستیم.

محمد سلامتی، دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، به تازگی در مصاحبه‌ای با سایت خبر‌آنلاین به محدودیت‌هایی که بعد از انتخابات سال گذشته برای این سازمان به وجود آمده اشاره کرد و گفت: «جلوی برگزاری کنگره سالانه حزب توسط وزارت کشور گرفته شد که این خلاف قانون است. هیچ مستمسکی برای این امر وجود ندارد.»

هم‌چنین اوایل اسفند گذشته، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با برگزاری کنگره سالانه جبهه مشارکت مخالفت کرد و سید صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزیر کشور ایران،در گفت‌و‌گو با خبرنگاران دلیل این موضوع را چنین عنوان کرد که دستگاه قضایی ایران فعالیت‌ این حزب را غیرقانونی می‌داند.»

جبهه مشارکت، از بزرگ‌ترین تشکل‌های اصلاح‌طلب ایران، قصد داشت کنگره سالانه خود را ۲۰ اسفند، برگزار کند، ولی شب قبل از تاریخ اعلام شده، این حزب در اطلاعیه‌ای لغو این برنامه را اعلام و از دعوت‌شدگان عذرخواهی کرد.

علی شکوری‌راد در این باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت که علی‌رغم دست‌گیری تعدادی از اعضای مشارکت بعد از انتخابات، این تشکل هم‌چنان به فعالیت خود فعالانه ادامه می‌دهد و به عنوان یک حزب دارای مجوز، پی‌گیر برگزاری اجلاس سالانه خود است.

در مرداد ماه سال گذشته، در جریان دادگاه گروهی از دست‌گیر‌شدگان بعد از انتخابات، معاون دادستان وقت تهران، جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب کارگزاران سازندگی را به «زمینه‌سازی و اجرای انقلاب مخملی» متهم و درخواست انحلال این احزاب را مطرح کرده بود.

دایی: فدراسیون نه مرا آورد و نه برکنارم کرد

علی دایی، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران دوشنبه شب در برنامه تلویزیونی ۹۰ با انتقاد شدید از علی کفاشیان، رییس فدراسیون فوتبال، گفت که انتخاب و برکناری‌اش در تیم ملی نه با تصمیم فدراسیون که با دخالت مدیران بالاتر صورت گرفته است.

آقای دایی در حالی روی خط تلفنی برنامه ۹۰ آمد که رییس فدراسیون در صحبت‌هایش به عادل فردوسی‌پور، مجری برنامه گفت که انتخاب علی دایی به عنوان سرمربی تیم ملی با «مشورت» افراد خارج از فدراسیون بود، اما برکناری‌اش تصمیم اعضای هیت رییسه فدراسیون فوتبال بوده است.

علی دایی در پاسخ به اظهارات آقای کفاشیان اعلام کرد: «نه فدراسیون من را آورد و نه فدراسیون برکنارم کرد.»

آقای دایی در ادامه توضیح دادکه محمد علی‌آبادی، رییس پیشین سازمان تربیت بدنی و رییس فعلی کمیته ملی المپیک با او تماس داشته و از او خواسته است که هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد.

او هم‌چنین تاکید کرد که برکناری‌اش از تیم ملی هم خارج از اختیارات فدراسیون بوده است و بارها از رییس فدراسیون فوتبال خواست به این پرسش پاسخ دهد که اگر به گفته او هیت رییسه فدراسیون صبح روز بعد از بازی با عربستان تصمیم به برکناری علی دایی گرفت، چرا خبر این تصمیم ۵ بعدازظهر همان روز اعلام شد.

اما علی کفاشیان در نخستین نشست خبری فدراسیون فوتبال در سال ۱۳۸۹ گفت: «در برکناری علی دایی علاوه بر من ۷‌، ۸ عضو هیت رییسه نیز حضور داشتند که پس از شکست مقابل عربستان در جلسه فوق‌العاده‌ای که تشکیل دادیم به این جمع‌بندی رسیدیم که ایشان در تیم ملی جای‌گاه خود را به فرد دیگری بدهد و این‌که گفته می‌شود این تصمیم از جای دیگری گرفته شده تنها یک اتهام است.

هم‌چنین از دیگر اتفاقات مهم ورزش ایران پیروزی ذوب‌آهن و استقلال بر حریفان خود در جام باشگاه‌های آسیا و قطعی شدن صعود آن‌ها به مرحله بعد این رقابت‌ها بود.

نگرانی‌ها در مورد مبادله شیر هندی و یوزپلنگ ایرانی

به تازگی و در پی درخواست هند مبنی بر مبادله شیر این کشور با یوزپلنگ ایران، اورس برایتن موزر، رییس گروه ویژه گربه‌سانان اتحادیه جهانی حافظت از طبیعت با اشاره به جمعیت محدود یوزپلنگ ایرانی، خروج این گونه از این کشور را خطرناک دانست.

سال‌هاست که هند از ایران می‌خواهد چند قلاده یوزپلنگ ایرانی به سازمان محیط زیست این کشور بدهد تا نسل منقرض شده یوز آسیایی دوباره در هند احیا شود. ایران تا‌کنون این درخواست را رد کرده بود.

چندی پیش هم هند درخواست مبادله یوزپلنگ ایرانی با شیر هندی را مطرح کرد.

به عقیده کارشناسان جهانی محیط زیست خروج یوزپلنگ ایرانی از این کشور و ارسال آن به هند می‌تواند برای این‌گونه خطرناک باشد.

شیر ایرانی آخرین بار در سال ۱۳۲۴ در اطراف رودخانه دز و کرخه دیده شد. درحالی که در جنگل «گیر» هندوستان، حدود ۴۰۰ قلاده از این گونه وجود دارد. از طرف دیگر یوز آسیایی که در هندوستان به وفور وجود داشت در حال حاضر فقط در ایران وجود دارد.

از سوی دیگر اگر قرار بر اجرای این تبادلات باشد، باید شرایط زیست محیطی نیز برای زندگی این جانوران فراهم شود.

اگر ایران، شیر آسیایی را از هندوستان بگیرد، مشکل این‌جاست که شرایط زیست محیطی برای این‌گونه، در اطراف دشت ارژن و یا در کنار رودخانه دز و کرخه وجود ندارد.

اسماعیل کهرم گفت: «از طرفی هندوستان با یوز ایرانی می‌خواهد چه کاری انجام دهد؟ آیا می‌خواهد آن را برای برنامه همانند‌سازی از ایران بگیرد؟ یا می‌خواهند این جانوران را در یک محوطه محصور بیاندازند تا زاد و ولد کنند و در نتیجه انحصار ایران را از داشتن یوزپلنگ آسیایی بگیرند؟»

آقای کهرم افزود: «این‌ها موضوعاتی است که باید بین ایران و هندوستان مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا دو طرف در مورد آن به یک نتیجه منطقی برسد.»

بنابراین به گفته او مبادله یوزپلنگ ایرانی و شیر آسیایی بین ایران و هند نیار به بررسی کارشناسانه و دقیق‌تری دارد.»

مبادله گونه‌های در معرض انقراض و ایجاد محیط زیست مناسب برای آن‌ها یکی از مهم‌ترین مباحث محافل جانورشناسان در دنیاست.

منابع:بی بی سی فارسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,