Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
سال‌روز اختراع تلویزیون

«هم‌چنان به‌نام جعبه جادویی»

2010 April 17

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

هفدهم آوریل مصادف با سال‌روز اختراع تلویزیون توسط جان لوگی برد مهندس اسکاتلندی است. وی در سال 1926 میلادی موفق شد برنامه‌های رنگی را از طریق جعبه جادویی برای مخاطبان ارسال کند. تلویزیون الکترومکانیکی که جان برد اختراع کرد در نهایت توسط ولادیمیر زوریکین و فیلو فارنسورث تکامل داده‌شده، به تلویزیون کاملن اکترونیکی تبدیل شدند. موفقیت‌های جان لوگی برد در توسعه فن‌آوری پخش برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی رنگی جایگاه ویژه‌ای در تاریخ تکامل تلویزیون به وی عطا کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از نخستین پیش‏گامان موفق در ساخت تلویزیون، «جیووانی کازلی» دانشمند ایتالیایى است. وی در سال 1862 میلادی  موفق به ساخت دستگاهی شد که با استفاده از سیستم دستگاه تلگراف قادر به مخابره نقوش و تصاویر ساده بود.

سال‏ها طول کشید تا این دستگاه برای انتقال عکس آماده شود. اما اولین کسی که در واقع یک تلویزیون ابتدایى ساخت جان لوگی برد پژوهش‌گر اسکاتلندی بود. وی با کمک ابزار و آلات اولیه در سال 1922میلادی  دستگاهی ساخت که برای اولین بار انتقال تصویر را امکان‏پذیر نمود، گرچه در مراحل اولیه فقط قادر به انتقال یک تصویر از یک اتاق به اتاق دیگر در همان خانه بود.

تلاش‏های جان برد ادامه یافت و سرانجام در 17 آوریل 1926 میلادی اولین تصویر تلویزیونی برای انجمن سلطنتی انگلستان به نمایش گذاشته شد. پس از تکمیل این دستگاه، سرانجام اولین برنامه‏های تلویزیونی در سال 1936میلادی  در ایستگاه‏های فرستنده تلویزیونی تهیه و ارسال گردید.

در طی سال‏های بعد تحولاتی در تلویزیون پیدا شد که دست‌یابی به تکنیک تلویزیون رنگی، استفاده از ماهواره برای پخش جهانی و کاربردهای علمی و آموزشی از آن جمله است. تلویزیون در مسیر خود هم‌چنان راه پیشرفت را طی می‏نماید و در هر مدت پدیده‏ای جدید در این عرصه ارایه می‏گردد.

تلویزیون عبارت است از دستگاهی که صحنه‏های ثابت یا متحرک را به وسیله برق انتقال می‏دهد. در لغت‌نامه دهخدا در مقابل واژه تلویزیون چنین آمده است: «‌دستگاهی است که بوسیله‌ی آن می‌توان حوادثی را که در صحنه‌ی مخصوص (جای‌گاه فرستنده‌) از مسافت چندین کیلومتری روی می‌دهد مشاهده کرد و صدایی که نزدیک صحنه‌ی عمل ایجاد می‌گردد، شنید.»

تلویزیون سامانه‌ای ارتباطی برای پخش و دریافت تصاویر متحرک و صداها از مسافتی دور است. تکنیک اصلی تلویزیون عبارت است از تصویربرداری از صحنه‏های مورد نظر و تجزیه این تصاویر به صورت نقاط و خطوط و سپس پخش آن از فرستنده پس از تبدیل به امواج الکترومغناطیسی.

به مجموعه فراهم‌کننده و پخش‌کننده این تصاویر، سیما گفته می‌شود و دستگاه گیرنده برنامه‌های سیما، دستگاه تلویزیون نام دارد.

امروزه بسیاری از تجهیزات جانبی برای تلویزیون وجود دارد که شامل کنسول‌های بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی، ضبط‌کننده ویدیو کاست، جعبه بالایی برای تلویزیون کابلی، تلویزیون ماهواره‌ای و دستگاه‌های DVB-T ، گیرنده تلویزیون دیجیتال، پخش‌کننده‌هایDVD ، یا ضبط‌کننده ویدیوی دیجیتال (‌شامل ضبط‌کننده‌های ویدیویی شخصی،‌PVRs) ‌) می‌باشند. بازار وسایل جانبی به رشد خود همگام با توسعه تکنولوژی جدید ادامه داده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,