Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
روزنامه واشنگتن تایمز:

«صدای آمریکا همان صدای جمهوری اسلامی ایران»

2010 April 17

فرامرز دادرس / ترجمه

تارنمای فرهنگ ایران

روزنامه واشنگتن تایمز در سر مقاله 14 آوریل خود نوشت‌؛ صدای آمریکا به صدای جمهوری اسلامی ایران بدل شده است، انتخاب برنامه‌های تازه، نشان‌دهنده کرنش در برابر مخالفین جنبش دموکراسی ایران، و پشتیبانی از پیروان فعال حکومت اسلامی می‌باشد.

در هفدهم ماه مارس، ترنت فرانکز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آریزونا، با ارسال  نامه‌ای به رییس جمهور آمریکا که امضای شصت و نه تن از نمایندگان کنگره آمریکا را در بر‌ داشت، نگرانی نمایندگان کنگره را از عدم نظارت در مورد مدیریت بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد و خواستار رسیدگی به این مسئله شد.

در این گزارش آمده است که برنامه‌ها و محتوای آن‌ها، به‌جای کمک به بهتر شدن وضع حقوق بشر در ایران، به این کوشش‌ها آسیب می‌رساند.

در دو برنامه اخیر بخش فارسی صدای آمریکا، به طرف‌داران رژیم و پیام‌های آنان ارجحیت داده شده است. مصاحبه هوشنگ امیر احمدی، فعال ضد تحریم «لابی ایرانی آمریکایی» که در آن گفته است؛ برنامه هسته‌ای و وضعیت درونی ایران فرآیند طبیعی محاصره ایران بوسیله بمب‌ها و موشک‌های آمریکایی، و سخت‌شدن سیاست آمریکا نسبت به ایران می‌باشد، و پیش‌رفت گفت‌وگو‌ها تنها می‌تواند در ملایم‌شدن سیاست آمریکا نسبت به ایران ادامه یابد.‌

در تاریخ اول آوریل، تریتا پارسی، رییس شورای ملی ایرانی- آمریکایی  (NIAC) ‌سازمانی که تاکنون از میلیون‌ها دلار کمک‌های فدرال برای گسترش دموکراسی در ایران بهره‌مند شده است، در سخنانی بی‌سابقه اظهار داشت؛ اسراییل ترجیح می‌دهد که جناح‌ محمود احمدی‌نژاد در تهران قدرت را بدست داشته باشد، او افزود که  اعضای دولت اوباما می‌دانند که تحریم‌ها کارساز نخواهد بود، ولی پی‌گیری آن تنها به عنوان مواضع چانه‌زنی می‌باشد، حتا اگر ایران موفق شود یک دموکراسی برقرار کند، آمریکا می‌تواند دست‌کم تحریم‌ها را حفظ کند.

صدای آمریکا پذیرفت که شرایط بهتری از دیگران در اختیارآقای پارسی بگذارد. تلفن‌ها به  برنامه‌ای که به‌طور زنده پخش می‌شد نمی‌توانستند وصل شوند، و تلفن‌هایی که با نظرات آقای پارسی هم‌خوانی نداشت به‌سرعت قطع می‌شدند.

آقای پارسی خود هدف تحقیقی از سوی کمیسیون مالی سنا ی آمریکا در باره مدیریت گروه خود می‌باشد، این گزارش نشان می‌دهد که اغلب کمک‌های فدرال، که در اختیار سازمان (NIAC) گذاشته شده‌، در جهت اهداف تعیین شده هزینه نشده است. (NIAC) با یک سازمان زیر کنترل جمهوری اسلامی همکاری می‌کرده که خود را سازمانی غیر دولتی معرفی کرده بود.

این مسایل و دیگر تحولات باعث شد که شایعاتی در وبلاگ‌های طرفدار دموکراسی  در ایران پخش شود، که صدای آمریکا طرف‌دار حکومتی‌های ایران‌ شده است.

مشکل این است که مردم ایران حتا نمی توانند این پیام‌ها را بشنوند، زیرا تهران مرتبن در برنامه‌ها اختلال ایجاد می‌کند. به تازگی صدای آمریکا اعتراض نامه شدیدی علیه این اختلالات فراهم کرده بود که با مداخله شورای امنیت ملی، از شدت آن کاسته شد.

درتاریخ نهم مارس، جان کیل، سناتور جمهوری‌خواه آریزونا، تام کابرن از اوکلاهما و سام براون بک از آرکانزاس، با ارسال نامه‌ای به جفری تریمبله‌، مدیر اجرایی شورای رسانه‌های گروهی گوش‌زد کردند، که مداخله کاخ سفید «تخطی جدی از قانون، سیاست و سنت  ایالات متحده آمریکا، در پیوند با آزادی رسانه‌هایی است که با پول مالیات‌دهندگان از سوی دولت اداره می‌شود‌«.

این رویداد‌ها هنگام انتخاب اعضای تازه شورای رسانه‌های همگانی، از سوی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، موضوع گفت‌وگو ها خواهد بود. در حال حاضر اگر به‌گفته صدای آمریکا، مقاومت و مبارزات مردم ایران برای آزادی بیهوده است، ما امیدواریم که تهران به اختلال خود در شبکه ماهواره‌ای ادامه دهد.

چهارشنبه 25 فروردین- 14 آوریل 2010

منبع

در برابر مطلب بالا، یکی از خوانندگان رادیو کوچه با ارسال لینکی توجه خوانندگان را به اظهارات «ترییتا پارسی» جلب کرد. رادیو کوچه در راستای اطلاع‌رسانی خود نسبت به ترجمه و انتشار مطلب لینک ‌داده شده توسط خواننده خود اقدام کرده است. در بخش «حرفهای متناقض واشنگتن تایمز» می‌توانید این اظهارات را بخوانید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۳ Comments


 1. kamran
  1

  “در حال حاضر اگر به‌گفته صدای آمریکا، مقاومت و مبارزات مردم ایران برای آزادی بیهوده است، ما امیدواریم که تهران به اختلال خود در شبکه ماهواره‌ای ادامه دهد.”

  متاسفم شما هم همین دیدگاه سانسور کردن نظرات مخالف رو دارید. حتی اگر صدای آمریکا برای مبارزات آزادی بیهوده و مضر هم باشد باید مردم بتوانند صدای آن را بشنوند. شما هم باید خواستار آن باشید که مردم بتوانند صدای مخالفتان را بشنوند.


 2. Ali
  2

  آقای فرامرز دادرس عزیز، حالا که زحمت کشیدید یک طرف قضیه رو تو سایت خوبتون انئکاس دادید خوب میشود طرفه دیگر رو هم مینوشتید. لطفآ به این لینک سر بزنید :

  http://www.niacouncil.org/site/News2?page=NewsArticle&id=6333&security=1&news_iv_ctrl=1082

  رادیو کوچه:
  با سپاس
  نوشته مورد نظر برای ترجمه و انتشار در رادیو کوچه ارسال شد