Saturday, 18 July 2015
09 December 2021

«نقش دلالان طرح «مالزی خانه دوم» توسط سازندگان»

2010 April 17

رادیو کوچه

استقبال خارجی‌ها از طرح‌ «مالزی خانه دوم من» ‌باعث شد در این کشور بر سر بر عهده گرفتن عاملیت این طرح (‌یا همان دلال بودن‌) دعوا و جنجال درست شود اکنون انبوه‌سازان این کشور نیز خواهان سهمی از این طرح پرسود هستند.

اگر شرکت توسعه و عمران مسکن شاردا در صباح به عنوان عامل (‌دلال‌) برنامه «مالزی خانه دوم من» تعیین شود قادر خواهد بود تا نقش برجسته‌تری در MM2H ایفا کند.

به نقل از دیلی اکسپرس داتوک سوزان وانگ مدیر این شرکت گفت: «در حال حاضر رسیدگی به کار متقاضیان برنامه MM2H از طریق پنج نفر از عواملی که مجوز این کار را دارند و اکثر آن‌ها استان صباح را هم پوشش می‌دهند، انجام می‌شود.

وی افزود: «شرکت‌های توسعه و عمران مسکنی که مجوز ندارند قادر نخواهند بود در خرید خانه و درخواست برنامه MM2H به خارجی‌ها در صباح کمکی کنند.»

در همین راستا، او ضمن اظهار امیدواری در انتخاب شاردا به عنوان عامل MM2H تصریح کرد: «ما نسبت به دیگران در موقعیت بهتری هستیم تا به کسانی که می‌خواهند برای MM2H درخواست بدهند کمک کنیم.»

او گفت‌: «شرکت‌های توسعه و عمران مسکن دریافتند که خارجی‌ها از نحوه درخواست و مراحل برنامه MM2H آگاه نیستند و این کار عاملین مجاز این طرح در صباح هست‌، بنابراین  شاردا پیشنهاد می‌دهد که وی را به عنوان یک عامل برنامه MM2H بگمارند تا هم در خرید خانه در صباح به خارجی‌ها کمک کنیم و هم درخواست برنامه خانه دوم را بدهیم.»

گفتنی است برنامه مالزی خانه دوم من MM2H از سال 2002 آغاز شده و در این مدت حدود 13 هزار 317 خانواده از 107 کشور، موفق به دریافت اقامت خانه دوم شده‌اند سال گذشته نیز 1578 خانواده تحت پوشش این طرح رفتند. با این حال تنها 60 خانواده در سال گذشته برای اقامت خانه دوم صباح را انتخاب کردند به گفته وی درخواست دادن این برنامه برای خارجی‌ها نسبتن آسان است.

کسانی که 50 سال و یا بالاتر از آن سن دارند موظف هستند 150 هزار رینگیت در بانک‌های محلی سپرده گذاری کنند تا تمام اسناد لازم برای ویزای 10 ساله در مالزی را دریافت نمایند و کسانی که زیر 50 سال سن دارند نیاز به سرمایه گذاری 300 هزار رینگیتی دارند.

لازم به ذکر است بعد از یک سال‌، آن‌ها مجاز به برداشت 60 درصد از سپرده‌شان هستند اما اجازه ندارند این سرمایه را به خارج از کشور انتقال دهند آن‌ها می‌توانند برای خرید ملک و یا هزینه‌های درمان از آن استفاده کنند.

علاوه بر این آن‌ها می‌توانند فرزندان 18 سال و یا  زیر آن را به صباح بیاورند و حتی حق واردات یک خودرو بدون نیاز به پرداخت مالیات را نیز خواهند داشت.

وانگ هم‌چنین گفت‌: «اخیرن گزارشی در روزنامه اکسپرس چاپ شد که گروه ماه سینگ‌، پنجمین شرکت بزرگ توسعه عمران و مسکن در شبه جزیره مالزی برای برنامه MM2H در صباح به دنبال زمین می‌گردد که این خبر خوشایندی است.»

وی با تایید قابلیت‌های گروه ماه سینگ افزود: «اینجا مناظر، جزایر و کوه‌های زیبایی دارد و باید مردم را به اقامت در این‌جا جذب کرد هر چیزی نیاز به یک شروع دارد.»

تان سری لئونگ هوی کوم مدیر عامل گروه ماه سینگ اعلام کرده بود که این شرکت به دنبال زمینی با کاربری‌های مختلف از جمله ویلا و خانه‌های مسکونی در ایالت مرکزی است.

هوی کوم گفت: «ما می‌خواهیم خانه‌های بیشتری بسازیم تا بتوانیم تحت برنامه MM2H بفروش برسانیم و هم‌چنین به دنبال خرید زمینی در نزدیکی ساحل و یا در هر جای مناسب دیگری هستیم که پتانسیل تبدیل شدن به منطقه برتر در آینده را دارا باشد از آن‌جایی‌که شرکت‌، خارجی‌های زیادی را در صباح پیدا کرد علاقه‌مند به خرید زمین در این‌جا شد.»

در همین حال‌، وقتی وانگ خواست درباره طرح جدید اقتصادی (NEM) از چشم‌انداز یک شرکت توسعه و عمران مسکن در صباح نظر بدهد گفت که او می‌دانست که طرح جدید اقتصادی (NEM) یکی از طرح‌هایی بود که درآمد سرانه ملی  را تا 20 هزار دلار در فاصله زمانی 10 سال افزایش می‌دهد.

افزایش حقوق و دست‌مزد کارمندان دولت که یکی از بندهای طرح جدید اقتصادی بود باعث شد که کارمندان از قدرت خرید بالا و توانایی مالی خوبی برای خرید خانه برخوردار شوند.

او گفت‌: «قیمت خانه در طول 30 سال گذشته دو برابر شده است اما در مدت مشابه حقوق مردم افزایش آن‌چنانی نداشته است.»

وی ادامه داد: «تجربه به من ثابت کرد که سابقن  بسیاری از کارمندان دولت خانه‌های ساخت شرکت ما را می‌خریدند اما اکنون اوضاع تغییر کرده است و تنها زوج‌های که هر دو کار می‌کنند توان مالی برای خرید خانه را دارند.»

وانگ در پایان خاطرنشان کرد: «ما خیلی خوشحالیم که قدم‌هایی توسط دولت تحت عنوان طرح جدید اقتصادی (NEM)‌ برداشته شده و حتا نخست وزیر داتوک سری نجیب تان رازک نیز اواخر ماه گذشته آن را اعلام کرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,