Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
بوم رنگ

«ترک‌تحصیل و پیوستن به فعالیت‌های جوانان‌جنبش‌سبز»

2010 April 17

شیرین / رادیو کوچه

«کیوان عبدالرحیم» که در طی چند سال اخیر به خارج از ایران سفر کرده و در کشور انگلستان اقامت دارد، طی تحولات اخیر و موج عظیمی که از حرکت جوانان در ایران اتفاق افتاده تصمیم به ترک تحصیل گرفت و شروع به فعالیت‌های سیاسی کرده است. بومرنگ، کیوان را دعوت کرده تا جویای علت این تغییر و تحول در زندگی شخصی او شود. از سویی هم تلاش‌های او انعکاس دهنده صدای قشر عظیمی از جوانان داخل ایران است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌عنوان دانشجوی که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بودی علت رها کردن  تحصیل و و انگیزه پیوستن به فعالیت‌های سیاسی چه بود؟

من این‌جا بدون هیچ دغدغه‌ای و دور از هر مشکلی در حال درس خوندن بودم. ولی چه‌طور می‌توانم ساکت بشینم و ببینم که جوان‌های ما  و هم‌کلاسی‌های ما و هم‌سن‌های من در داخل ایران بدون هیچ جرمی اعدام و در داخل زندان‌های حکومت شکنجه می‌شوند و یا حتا مورد تجاوز مزدوران دولت قرار می‌گیرند.

در گروه خاصی فعالیت میکنید؟

جنبش سبز حزب یا سازمانی نیست. اگر‌چه من خودم به نظام پادشاهی مشروطه معتقدم، اما در جنبش سبز جوانان از تمام طیف‌های سیاسی وجود دارند و نه تنها افرادی در جنبش سبز ما را یاری می‌کنند بلکه عضو هیچ گروهی نیستند و هدف اصلی آن‌ها آزادی ایران به عبارت دیگر مخرج مشترک همه مردم ایران در جنبش سبز رسیدن به آزادی و دموکراسی است.

از چه طریقی با جوانان جنبش سبز در ارتباط هستید؟

همان طوری که شما و شنوندگان شما هم می‌دانید  دوستان از طریق اینترنت و یا تویتر با محدودیت‌های زیادی که در داخل ایران مواجهند، علاوه بر این‌که در آمریکا و دیگر نقاط جهان عضو جنبش سبز هستند به ما کمک می‌کنند و اطلاعات را از داخل ایران برای ما می‌فرستند. بنا به مسایل امنیتی با نام‌های مستعار فعالند.

با توجه به تمام خطراتی که وجود دارد، آیا از طریق تلفن‌های دستی ارتباط مستقیم هم دارید؟

بله. از ایمیل، فکس و تلفن ارتباط داریم. ولی تعریفی که برای خودمون در جنبش سبز داریم اطلاع رسانی صحیح به مردم داخل کشور است تا در فضای سیاسی خفه‌ای که ما الان در ایران داریم بتوانیم  به مردم  اطلاع رسانی کنیم و کمک بزرگی به جنبش سبز کنیم.

با توجه به حرکتی که در غالب جنبش سبز جوانان ایران شروع کردید، پیش‌بینی شما از دست‌آوردهای این این حرکت  چیست؟

من به عنوان یک جوان ایرانی معتقدم سرنوشت همه ما و همه ملت ایران به دست خودمان تعیین می‌شود. شما  می‌بینید که بعد از نه ماه مردم ما هم‌چنان خواسته خودشان را با جدیت پی‌گیری می‌کنند. ما جوان‌ها هم‌چنان در صحنه باقی خواهیم ماند. اجازه نخواهیم داد که یک دولت دیکتاتور با ایران و ایرانی بازی کند.

تعریف شما از جنبش سبز چیست چه طیف‌هایی را در بر می‌گیرد؟

جنبش سبز ایران وابسته به هیچ دسته و گروهی نیست. کلیه افرادی را که به اصول دموکراسی معتقدند می‌توانند در جنبش سبز جوانان ایران باشند.

فکر نمی‌کنید که در کنار این مبارزه باید درس را هم ادامه داد تا در نهایت نقش اثر‌گذارتری در تحقق اهداف این جنبش داشته باشید؟

چرا درسته. ولی من فقط نیستم که در این راه هستم و به کشورم و به جنبش سبز جوانان ایران کمک می‌کنم. دوستان من در فرانسه در نروژو در سوئد در تمام کشورهای دیگر شرایطی شبیه من دارند و با توجه به آزادی که در خارج از کشور وجود دارد از این شرایط استفاده می‌کنیم تا حرف‌هایمان را به گوش دنیا برسانیم.

پیام نوروزی برای جوانان داخل ایران دارید؟

پیام ندارم ولی می‌توانم بگویم که ما از این فعالیت‌هایی که از سوی فعالان سیاسی مجرب و خوشنام هدایت می‌شود و از تجارب آن‌ها در جهت رسیدن به اهداف مردم و اطلاع رسانی‌ استفاده می‌کنیم. و  می‌توانیم کمک بزرگی به جنبش سبز کنیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,