Saturday, 18 July 2015
23 November 2020
سفیر ایران در مالزی در گفت‌وگو با برناما:

«تهران میزبان نخستین کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح»

2010 April 16

رادیو کوچه

خبرگزاری برنامای مالزی در گفت‌وگو با دکتر محمد‌مهدی زاهدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور خبر از برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه با شعار «انرژی هسته‌ای برای همه، سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» از فردا شنبه به مدت دو روز در تهران داد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی گفت: «نخستین کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه با شعار «‌انرژی هسته‌ای برای همه، سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» از فردا شنبه به مدت دو روز (28 و 29 فروردین) با حضور بیش از 14 وزیر امور خارجه، 10 معاون وزیر و 8 نماینده از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در تهران آغاز به کار می‌کند.

به نقل از برناما محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری ایران به عنوان سخنران افتتاحیه این کنفرانس به ایراد سخن‌رانی خواهد پرداخت و وزرای خارجه، معاونان وزرای خارجه و روسا و نمایندگان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر سخن‌رانان روز اول این کنفرانس هستند.

دومین روز این کنفرانس (یک‌شنبه) با سه پنل تخصصی شامل «چالش‌های خلع سلاح»، «تعهدات بین‌المللی کشورها در زمینه خلع سلاح و عدم اشاعه، آثار عدم نابودی سلاح‌های کشتار جمعی» و «راه‌کارهای عملی برای تحقق خلع سلاح» برگزار خواهد شد.

در پایان نیز روسای سه پنل تخصصی گزارش خود را ارایه خواهند داد و منوچهر متکی به عنوان سخن‌ران اختتامیه این کنفرانس دو روزه به ایراد سخن‌رانی خواهد پرداخت.

در حاشیه این کنفرانس که در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، نمایشگاه قربانیان سلاح‌های شیمیایی در دوران هشت سال جنگ بین ایران و عراق و هم‌چنین قربانیان سلاح‌های هسته‌ای بر پا خواهد بود.

محمدمهدی زاهدی ابراز امیدواری کرد که کنفرانس خلع سلاح در تهران به روشن شدن موضوع مورد بحث یعنی خلع سلاح و عدم اشاعه کمک کند و خاطرنشان کرد: «برگزاری این کنفرانس در تهران ایده‌ای بود که از چند سال پیش به دلیل نیازی که حس می‌شد، مطرح بود و برای این‌که افکار عمومی در داخل و خارج از کشور در جریان سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی و بخصوص برنامه‌های صلح‌آمیز کشور و عدم پایبندی بسیاری از کشورها به تعهداتشان در روابط بین‌الملل و بخصوص معاهده NPT قرار گیرند، این کنفرانس در روزهای 28 و 29 فروردین ماه در تهران برگزار خواهد شد.»

وی ادامه داد: «تاکنون بیش از 14 وزیر خارجه، 10 معاون وزیر و 8 نماینده از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام آمادگی کرده‌اند که در این کنفرانس شرکت خواهند کرد و طیف وسیعی از کارشناسان بین‌المللی مرتبط با موضوعات اصلی و نمایندگان بیش از 70 کشور در کنفرانس تهران حضور خواهند داشت.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,