Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
بیست و نهم فروردین - هجدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست و نهم فروردین»

2010 April 18

مریم/ رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 18 آوریل – روز ارتش در ایران، روز جهانی میراث فرهنگی و روز استقلال در زیمبابوه.
  • 331 میلادی – «شاپور دوم» معروف به «ذوالاکتاف» شاه ساسانی وقت پس از سرکوب شورشیان عرب در بحرین، که در ایام طفولیت او از صحرای عربستان به این جزیره مهاجرت کرده بودند، دستور داد که هزاران تن از آنان به روستاهای دوردست کرمان و مکران تبعید شوند. شاپور دوم پیش از تولد، شاه ایران اعلام شده بود و اعراب قبل از رسیدن او به سن رشد، از خلا قدرت در تیسفون پایتخت وقت ایران سو‌استفاده کرده و از جمله دست به مهاجرت‌های غیر مجاز به قلمرو ایران زده بودند که وی بعدن آنان را به سخت‌ترین شکلی مجازات کرد. نوشته‌اند که به تصمیم شاپور دوم، کتف عرب‌ها را سوراخ کردند و آنان را به ریسمان کشیدند و به‌همین دلیل عرب‌ها وی را ذوالاکتاف خوانده‌اند. ولی مورخان رومی نوشته‌اند که شاپور به‌خاطر شانه‌های پهن و گردن ستبر به ذوالاکتاف معروف شده است.
  • 1521 میلادی – نشست ورمز «مارتین لوتر» کشیش آلمانی را که دست به‌انجام اصلاحات در مسیحیت زده بود مورد تحقیق قرار داد و در این جلسه پرسش‌های متعدد از او به‌عمل آمد و از او خواسته شد که درستی نظراتش را اثبات کند. لوتر در پایان جلسه که نوعی بازپرسی بود تاکید کرد که به اصلاحات ادامه خواهد داد و به تکفیر پاپ که دستگاه سلطنتی برای خود ایجاد کرده و برای کلیساها و کشیش‌ها قیود زاید از جمله ممنوعیت ازدواج به‌وجود آورده اعتنا نخواهد کرد و به‌این ترتیب یک شاخه از مذهب پروتستان پاگرفت.
  • 680 میلادی – (ماه رجب سال 60 در تقویم هجری قمری) «معاویه» موسس سلسله امویان در 78 سالگی درگذشت و پسرش یزید برجایش نشست. معاویه که دمشق را پایتخت قرار داده بود از سال 661 تا سال 680 میلادی حکومت کرده بود.
  • 1906 میلادی – یک زلزله بسیار شدید سه چهارم شهر «سانفرانسیسکو» را ویران و با خاک یک‌سان ساخت. با این‌که در آن زمان این شهر جمعیت امروز را نداشت، 700 تا چهار هزار تن کشته شدند. در میان این مقتولین 275 تن از زندانیان شهر بودند که در ساختمان زندان کشته شدند.
  • 1983 میلادی – بر اثر یک انفجار انتحاری قسمتی از ساختمان سفارت آمریکا درشهر بیروت پایتخت لبنان ویران شد و 63 تن کشته و شماری نیز مجروح شدند. تنها هشت تن از مقتولان، از اتباع آمریکا بودند. مواد منفجره در خودرو قرار داده شده بود که در حال حرکت، در مجاورت ساختمان سفارت منفجر شد و خرابی و تلفات به‌بار آورد.
  • 1902 میلادی – «دانمارک» به‌عنوان نخستین کشور، انگشت‌نگاری را به‌منظور تشخیص هویت به‌کار گرفت.
  • 1955 میلادی – امروز «آلبرت اینشتین» بزرگ‌ترین فیزیک‌دان و ریاضی‌دان جهان در قرن بیستم، بعد از 76 سال زندگی چشم از جهان فروبست. این مرد که به او خداوند ارقام لقب داده بودند بیش‌تر به‌خاطر نظریه نسبیت و بویژه برای هم‌ارزی جرم و انرژی شهرت دارد. علاوه بر این او در بسط تئوری کوانتوم و مکانیک آماری سهم عمده‌ای داشت. اینشتین جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۱ برای خدماتش به فیزیک نظری و به‌خصوص به‌خاطر کشف قانون اثر فوتوالکتریک دریافت کرد. او به دلیل تاثیرات چشم‌گیرش به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیزیک‌دانانی شناخته می‌شود که به‌این جهان پاگذاشته‌اند. در فرهنگ عامه، نام «اینشتین» مترادف هوش زیاد و نابغه شده‌ است.
  • 1986 میلادی – «مارسل داسو» سازنده جت میراژ برای فرانسه در ۹۴ سالگی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,