Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«آزادی و عدالت دو کلید‌واژه مهم حرکت جنبش سبز»

2010 April 18

میرحسین موسوی از رهبران اصلاح‌طلب ایران با تاکید بر «آزادی و عدالت دوکلید واژه مهم حرکت جنبش سبز» است تصریح کرد: «عدالت و آزادی از هم جدایی ناپذیرند و آن کسی که وضعیت معیشتی فلاکت‌بار دارد بیشتر در معرض از دست دادن آزادی های اساسی است».

به گزارش تارنمای امروز، ارگان اینترنتی سازمان مجاهدین انقلاب، آقای موسوی در روز یک‌شنبه در دیدار با کمیته دانشجویی این سازمان ضمن ارایه تحلیلی از وضعیت کشور، با اشاره به نیروی انسانی عظیمی که در دانشگاه‌ها وجود دارد، گفت: «سرکوب‌ها نتوانسته است جلوی پیشرفت جنبش سبز را در دانشگاه‌ها بگیرد بلکه شرایط موجود باعث شده است نفوذ اهداف جنبش سبز در دانشگاه‌ها عمیق‌تر شود و امروز در دانشگاه‌ها فعالیت سیاسی توام با عقلانیت درحال گسترش است».

آقای موسوی تبیین شعارهای درست و منطبق با خواسته‌های به‌حق مردم را یکی از وظایف اصلی جنبش سبز برشمرد و تاکید کرد: «وظیفه ما این است که شعار‌ها را با دقت و درست انتخاب کنیم و بر سر آن‌ها بایستیم».

به گفته‌ی این رهبر مخالف دولت علاقه‌مندان به جنبش سبز باید خود را با شرایط موجود تطبیق بدهند و در همین شرایط سخت، راه‌هایی را برای بسط آگاهی و گسترش رسانه‌ها پیدا کنند و همه  باید در محیط فعالیت و خانه‌ی خود یک رسانه باشند.

آقای موسوی افزود: «راه حل مشکلات اقتصادی مردم و کشور اقتصاد صدقه‌ای نیست. شما حاصل به باد‌دادن ثروت‌های ملی و درآمدهای نفتی را نگاه کنید. هر روز ما بیشتر از دیروز به درآمدهای نفتی وابسته شده‌ایم و بازارهای ما پر از کالاهای خارجی است در حالی که تقریبن همه‌ی صنایع و کشاورزی ما در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند. شما در مورد وضعیت نیروی کار کشور دقت کنید. بنده واقعن  وقتی با این سیاست‌ها و فساد و بی‌برنامگی و در کنار آن قول نرخ بی‌کاری پنج درصد را می‌شنوم حیرت می‌کنم. این روندها اگر ادامه یابد، در آینده سند چشم انداز بیست ساله یک شوخی که برای گول زدن مردم تهیه شده است تلقی خواهد شد و نه یک سند معتبر برای نشان دادن راه پیش‌رفت کشور. امروز یک چهارم زمان تعیین شده برای نیل به اهداف گذشته است. بیاییم بدون تعصب بررسی کنیم که آیا به آن اهداف نزدیک‌تر شده‌ایم یا دورتر.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ««عظمت جنبش از ابتکار افراد معدودی نابغه برنمی‌خیزد. عظمت جنبش از فعالیت انسان‌های بی‌شماری ناشی می‌شود که آشکار و پنهان در حدی که می‌توانند در گشوده کردن این راه به آینده سبز کمک می‌کنند.»

به گفته‌ی نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی راه‌حل مشکلات موجود، «دست‌کاری آمار تعداد شهدا و پرکردن زندان‌ها نیست، بلکه راه، رسیدگی به خانواده‌های شهدا و باز کردن در زندان‌ها و آزاد کردن رسانه‌ها و انتخابات آزاد رقابتی غیرگزینشی است.»

اگر می‌گویید حکومت نوکر مردم است، نوکر ولی نعمت خود را نمی‌کشد، آزار نمی‌دهد، او را به زندان نمی‌اندازد، او را محدود نمی‌کند و خواسته‌های خود را به نام خواسته‌ی مردم مطرح نمی‌کند.

آقای موسوی در بخش دیگری از اظهارات خود یادآور شد: «همه بدانند که راه حل مشکلات کشور در منحرف کردن اذهان مردم از مسایل اساسی نیست. حکومت باید همیشه به فکر زلزله‌ی پایتخت باشد، نه آنکه خواب‌نما شود که زلزله‌ای بزرگ در راه است. در حالی که دولت مدیریت و قدرت جابه‌جایی حتا چند هزار نفر در تهران را ندارد، نباید با لفظ آمرانه از خروج پنج ملیون نفر از مردم تهران صحبت کند. شما اول نم‌نم ببارید و سپس غرش رعد و برق را داشته باشید. شما یک رشد معقول را برای رفاه و آموزش و بهداشت مردم داشته باشید و سپس تبلیغ افزایش نرخ جمعیت کشور را بکنید. امروز سیاست‌های بدون حساب و کتاب و خیال پردازی‌ها کشور را در مقابل تهدیدات خارجی قرار داده است. درست است که همه‌ی ملت ما آماده است در مقابل هر نوع تهدید بیگانه متحد بایستد، ولی در عین حال مسببان این شرایط در داخل را فراموش نخواهد کرد. بنده توصیه می‌کنم که به جای آن‌که ناممکن جابه‌جایی پنج ملیون نفر از تهران را بدهیم، ضمن اقدامات درست و سنجیده، برای مواجهه با هر خطر ناشی از بلایای طبیعی تلاش کنیم که خطر بلایای خارجی خودساخته را از سر ملت دور کنیم. فکر نکنیم مردم گفته‌ها و اعمال ما را فراموش می‌کنند. مردم حتا نسبت به سرنوشت کرم‌ها و لاک‌پشتی که به فضا حساسند و می‌خواهند بپرسند نتایج تحقیقات در مورد این حیوانات بی‌گناه به کجا انجامید».

وی در پایان تاکید کرد: «اگر می‌گویید حکومت نوکر مردم است، نوکر ولی نعمت خود را نمی‌کشد، آزار نمی‌دهد، او را به زندان نمی‌اندازد، او را محدود نمی‌کند و خواسته‌های خود را به نام خواسته‌ی مردم مطرح نمی‌کند. شما بگذارید برای آن‌که صدا و سیما رسانه‌ی ملی باشد، ملت بیاید در آن رسانه صحبت کند. نه آن‌که حتا یک مناظره‌ی ساده و کنترل شده را طاقت نیاورید.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,