Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
نغمه‌های ایرانی _«غلام‌حسین بنان»

«خواننده‌ای با تحریرهایی به‌سان رشته‌های مروارید»

2010 April 18

آرش و آوا / دفتر آمریکا / رادیو کوچه

نغمه‌های ایرانی به معرفی فرهنگ موسیقی اصیل ایران و هنرمندان این عرصه و پخش آثار آن‌ها اختصاص دارد. نغمه‌های دل‌پذیری که خاطراتی را زنده می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قسمت اول این برنامه به «غلام‌حسین بنان» پرداخته است. بنان در اردیبهشت سال 1290 خورشیدی در خیابان زرگنده یا قلهک تهران در خانواده‌ای متمول و صاحب جاه به‌دنیا آمد. پدرش کریم خان بنان الدوله نوری و مادرش دختر شاهزاده رکن‌الدوله (برادرناصرالدین شاه) بود. از شش سالگی به خوانندگی و نوازندگی ارگ و پیانو پرداخت و در این راه از راهنمایی‌های مادرش که پیانو را بسیار خوب می‌نواخت بهره‌ها گرفت، اولین استاد او پدرش بود و دومین استاد، مرحوم «میرزا طاهر ضیاذاکرین رثایی» و سومین استادش مرحوم «ناصر سیف» بوده‌اند.

از سال ۱۳۲۱  خوانندگی را در رادیو آغاز کرد. صدای او به صدای مخملین آواز ایران مشهور است. کوتاه می‌خواند و در همین کوتاهی ذوق و هنر بسیار نهفته است. تحریرهای او مثل رشته‌های مروارید به هم پیوسته و مانند آب روان است. از سال ۱۳۲۱ صدای غلام‌حسین بنان، همراه با هم‌کاری عده‌ای از هنرمندان دیگر از رادیو تهران به گوش مردم ایران رسید و دیری نگذشت که نام بنان زبان‌زد همه شد.  «روح‌اله خالقی» او را در ارکستر انجمن موسیقی شرکت داد و با ارکستر شماره یک نیز هم‌کاری را شروع کرد و از بدو شروع برنامه همیشه جاوید «گل‌های رنگارنگ» بنا به دعوت استاد داود پیرنیا هم‌کاری داشت. بنان در طول فعالیت هنری خود، حدود 450آهنگ را اجرا کرد و آن‌چه که امتیاز مسلم صدای او را پدید می‌آورد، زیر و بم‌ها و تحریرهای صدای او است که مخصوص به خودش است. بنان نه تنها در آواز قدیمی و کلاسیک ایران استاد بود، بلکه در نغمه‌های جدید و مدرن ایران نیز تسلط کامل داشت. تصنیف زیبا و روح پرور«الهه ناز» او بهترین معرف این ادعا است.

بنان در ساعت 7 بعدازظهر روز پنج‌شنبه هشتم اسفند سال 1364 در بیمارستان ایران‌مهر قلهک جهان را بدرود گفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment


  1. فرشته
    1

    چقدر زیبا و خاطره انگیز بود