Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
سی‌ام فروردین - نوزدهم آوریل

«تقویم تاریخ سی‌ام فروردین»

2010 April 19

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 2 میلادی – سنای روم تصویب کرد که برای جنگ قریب‌الوقوع با ایران ده‌هزار مرد «فرانک» اجیر شوند و به‌جای انتقال با کشتی از طریق بنادر ایتالیا، از راه دانوب و دریای سیاه خود را به آسیا برسانند. فرانک‌ها که نام کشور فرانسه از آنان گرفته شده است در آن زمان در جنوب آلمان به‌سر می‌بردند که بعدها به فرانسه سرازیر شدند. بسیاری از آن فرانک‌هایی که طبق مصوبه آوریل سال 2 میلادی به جبهه ایران فرستاده شده بودند، در جنگ با ایران اسیر و یا کشته شدند و تنها چند صد تن از آنان موفق به بازگشت شدند و همین عده تلاش کردند شیوه‌های جنگی ایرانیان را به فرانک‌ها بیاموزند که تیراندازی در جهت مخالف تاخت اسب یکی از این فنون بود.
  • 1301 خورشیدی – «اسماعیل سمیتقو» (کرد) معروف به «اسماعیل‌آقا» که در کردستان و غرب آذربایجان دست به قدرت‌نمایی مسلحانه زده بود و با افراد خود به شهرها و روستاها حمله می‌برد، با نیروی ژاندارم وارد جنگ شد که در این زد و خورد یک‌روزه ژاندارم‌ها موفق نشدند. اسماعیل آقا از آن زمان به مدت هشت سال با سو استفاده از ضعف نظامی ایران متناوبن در شمال‌غربی کشور تاخت و تاز می‌کرد که اواخر تیرماه 1309 در «اشنویه» به دام ارتش افتاد و خود و بسیاری از افرادش کشته شدند و غایله پایان یافت. وی نخستین تاخت و تاز خود را زیر حمایت نیروهای عثمانی انجام داده بود.
  • 1349 خورشیدی – مجلس شورای ملی، چهار تن از نمایندگان حزب پان ‌ایرانیست اقدام دولت وقت در قبال بحرین را شدیدن به باد انتقاد گرفتند و گفتند که دولت به خواست آمریکا که نسبت به بحرین برنامه دارد، از حق ایران گذشته است و بر پایه موازین متعارف باید از مردم ایران هم با انجام رفراندم درباره نقض تمامیت ارضی ایران کسب نظر می‌شد، نه فقط از بحرینی‌ها به‌عنوان مدعی و سپس اعلام کردند که در استیضاح دولت هویدا پابرجا هستند.
  • 1801 میلادی – «گوستاو فخنر» (Gustav Fechner) فیلسوف آلمانی به‌دنیا آمد و برای تکمیل سایکوفیزیک تلاش بسیار کرد. او در کتاب معروف خود «مقدمه‌ای بر سایکو فیزیک» زنده ماندن روح پس از مرگ جسم و اجتماع این ارواح در وقت مقرر را ثابت کرده است.
  • 1798 میلادی – «هنریش ماریا فون‌هس» هنرمند تصویرگر آلمانی در این روز پا به عرصه وجود گذارد که به تصویرگران توصیه کرده است که تاریخ بخوانند و برپایه اطلاعاتی که به‌دست می‌آورند به‌ترسیم چهره افراد و صحنه‌های قدیم بپردازند تا گذشته بشر فراموش نشود.
  • 1906 میلادی – «دکتر پیرکوری» فیزیک‌دان فرانسوی که به‌اتفاق همسرش رادیوم و پلوتونیوم را کشف کرد و به فیزیک اتمی اهمیت تازه داد در یک حادثه خیابانی در پاریس کشته شد.
  • ۱۶۳۲ میلادی – «شاه جهان» امپراتور تیموری دستور تخریب معابد هندوها را صادر کرد.
  • ۱۹۹۸ میلادی – درگذشت «اکتاویو پاز» شاعر، نویسنده، دیپلمات و منتقد مکزیکی در این روز .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,