Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
به بهانه زادروز آدولف هیتلر

«از داخائو تا قلعه عقاب‌ها»

2010 April 20

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیستم آوریل مصادف با زادروز «آدولف هیتلر» در سال 1889 است، او رهبر حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان در سال‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۲۱ و به مدت ۱۲ سال صدراعظم و پیشوای آلمان در بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ (دوران حکومت حزب نازی) در آلمان بود. وی در 30 آوریل 1945 با شلیک تپانچه به زندگی خود پایان داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آدولف هیتلر» در 20 آوریل سال 1889 در منطقه سرسبز باواریا ( مرز میان آلمان و اتریش)، زاده شد. آلویس هیتلر پدر آدولف کارمند اداره گمرک بود و دوست داشت که پسرش نیز راه او را ادامه دهد و کارمند شود. اما  او کارمند شدن را اسارت مى‌دانست به همین جهت با آن‌که پدرش سخت مخالف بود به هنر نقاشى روى آورد. دیرى نپایید که نخست پدر و سپس مادرش را از دست داد و او مجبور شد که براى ادامه زندگى به تنهایى به وین، پایتخت بزرگ و ثروت‌مند آن زمان اروپا، گام بگذارد.

او در آن‌جا روزگار سختى را پشت سرگذاشت. در سال 1914 یعنى درست در سالى که جنگ اول جهانى رخ داد به آلمان هجرت کرد و چون تعصبات ملى قویى داشت به جبهه اعزام شد و آن طور که دوستانش مى‌گویند رشادت‌هاى زیادى از خود نشان داد تا آن‌جا که به مدال صلیب شجاعت که تا آخر عمر با افتخار به گردن مى‌آویخت نائل گشت.

هیتلر به عنوان یک کهنه‌سرباز نشان‌دار جنگ جهانی اول، در سال ۱۹۲۰ به حزب نازی پیوست و در ۱۹۲۱ به ریاست آن رسید. او پس از زندانی شدن به خاطر شرکت در کودتای نافرجام ۱۹۲۳، با ترویج ایده‌های ناسیونالیستی، ضد کمونیستی و یهودستیزی و ایراد سخن‌رانی‌های پرشور و پروپاگاندا، حامیانی در سطح کشور آلمان به دست آورد.

هیتلر در سال ۱۹۳۳ به مقام صدراعظمی رسید و این لحظه تاریخى آغاز «رایش سوم» مى‌باشد. او بی‌درنگ یک نظام ناسیونال سوسیالیستی را بنیان نهاد. مجموعه‌ی ارتشی، صنعتی آلمان توانست قوای تحلیل رفته این کشور را ترمیم و آن را تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر اروپا در زمان خود نماید.

در اردوگاه مرگ آشویتس، گروهی از یهودیان مجار به صف شده‌اند تا مورد انتخاب قرار بگیرند.

هیتلر بارشته‌ای از عملیات خشن و توطئه‌های رذیلانه مانند به آتش کشیدن «رایش تاگ»، پارلمان آلمان و به درهم شکستن مقاومت نیروهای مترقی، سرکوب مخالفان وتحکیم قدرت خود دست زد. او آشکارا اعلام کرد که برای رسیدن به هدف، یعنی پیروزی «رایش سوم» از هیچ جنایتی روی‌گردان نیست.

رژیم نازی طی دوازده سال حاکمیت جهنمی خود در داخل کشور به اختناق شدید، و در سیاست خارجی به تهدید و تجاوز ویران گرانه دست زد. حزب نازی برای سرکوب مخالفان سیاسی و عقیدتی، در پی‌گرد و کشتار یهودیان، یگان‌های ضربتی ویژه‌ای مانند «اس اس»، «اس آ»و «گشتاپو» را سازمان داد. این باندها در گسترش رعب و وحشت در سراسر آلمان وسرزمین‌های اشغال شده، و برپایی نظامی وحشیانه و خفقان آلود فعال بودند. هیتلر برای نیل به آرزوهای جهان‌گشایانه خود زرادخانه عظیمی تدارک دید تا با آتش و باروت «برتری جهانی رایش» را تامین کند.

هیتلر سیاست خارجی خود را با هدف ساخت یک کشور مقتدر آلمانی بر مبنای روابط برابر با همسایه‌ها و یک‌پارچه کردن مناطق آلمانی‌نشین اروپا تحت نام رایش آلمان پی‌گیری کرد. دولت‌های فرانسه و انگلستان که از قدرت گرفتن آلمان تحت حکومت هیتلر نگران بودند در سال ۱۹۳۹ و در پی حمله آلمان برای باز پس‌گیری مناطق جدا شده به لهستان به آلمان اعلان جنگ کردند و جنگ جهانی دوم آغاز گردید. جنگی که بین دو قدرت محور و متفقین درگرفت و در طی این مدت اروپا و هم‌چنین سایر نقاط دنیا شاهد ویرانی‌ها و تلفات بسیار بود.

با وجودی‌که هیتلر چندین بار در طول جنگ به طور رسمی درخواست صلح کرد اما متفقین به رهبری سیاسی انگلستان از صلح سر باز زدند و به جنگ خون‌بار ادامه داده شد. هیتلر حتا در سخنرانی معروف خود در ۴ می ۱۹۴۱ در حالی‌که آلمان در اوج قدرت بود، پیشنهاد داد تا آلمان تمام مناطقی را که تصرف کرده بود شامل فرانسه و سایر کشورها را آزاد کند، اگر که متفقین حاضر به پذیرش صلح باشند.

اما‌ پس از ورود آمریکا به جنگ جهانى دوم که توسط ژاپن صورت گرفت‌، روح تازه‌اى در قواى متفقین دمیده شد و جنگ وارد مرحله جدیدى گردید.

سرانجام با توافقى که توسط سران سه کشور انگلستان، روسیه و آمریکا یعنى «چرچیل»، «استالین» و «روزولت» انجام گرفت‌، متفقین از شرق و غرب به سمت آلمان یورش بردند و توانستند ارتش آلمان را به زانو درآورند.

یک گور دسته‌جمعی بلافاصله پس از آزادسازی اردوگاه. برگن- بلزن، آلمان، ماه مه 1945.

در ماه آوریل ارتش سرخ «برلین» را به محاصره گرفت و به طرف ستاد فرماندهی رایش پیش رفت. هیتلر در مخفی‌گاه خود، به هم‌راه همسر تازه‌اش «اوا براون» دست به خودکشی زد. اوا براون با شکستن کپسول سیانور و هیتلر نیز با سیانور و شلیک هم‌زمان گلوله تپانچه به سرخود دست به خودکشی زدند. پیکر بی‌جان آن دو را کسانی که در سنگر بودند به بیرون بردند و به خواست خود هیتلر که خواسته بود پیکرش چون موسولینی به دست دشمنان نیفتد سوزانده شد.

طبق آن‌چه نقل‌شده‌ است بین سال‌های ۱۹۴۲تا ۱۹۴۵، اِس اِس، با همکاری حکومت و نیروهای جدیدی که از کشورهای اشغالی بودند، با روشی معین در حدود سه و نیم میلیون یهودی را در اردوگاه‌های «داخائو»، «بلزن» کشتند. گروهی دیگر نیز به دلیل گرسنگی و بیماری در حین کار اجباری جان می‌دادند. علاوه بر یهودی‌ها، کمونیست‌ها، هم‌جنس‌گرایان، پروتستان‌ها، معلول‌های جسمی، عقب‌ماندگان ذهنی، اسیران ‌جنگی شوروی، روشن‌فکران لهستانی، پیروان یهود، روحانیون مخالف نازی، بیماران روانی، نیز جزو قربانیان بودند. این کشتارها که توسط نازی‌ها انجام می‌شد، در حال حاضر به طور کلی کشتار و «سوزاندن جمعی» یا «هولوکست» گفته می‌شوند.

برخی از مخالفان اسراییل هولوکست را افسانه خواندن از جمله رییس جمهوری اسلامی، «محمود احمدی‌نژاد» به دفعات هولوکست را انکار کرده است این انکار موجب مناقشات بین‌المللی و موضع‌گیری دولت‌ها بر علیه او شده است.

منبع‌ها:

ویکی پدیا

گنجینه دانش آدولف هیتلر

مبارزه با صهیونیسم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,