Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
پاک‌سازی دانشگاه‌ها از اساتید مستقل

«نتیجه مستقیم سیاست وزارت علوم: اخراج»

2010 April 20

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که دولت ایران اساتید برجسته دانشگاه‌ها را به‌خاطر اندیشه‌های سیاسی آن‌ها اخراج می‌کند.

پس از اخراج دکتر مرتضی مردی‌ها از دانشگاه علامه طباطبایی در تاریخ 16 فروردین ماه 1388، دو استاد دیگر نیز از دانشگاه علم و صنعت اخراج شدند. این اخراج‌ها بخشی از روند جاری اخراج پرسنل علمی دانشگاهی است که دارای اندیشه‌های متفاوت از دولت هستند و یا از دانش‌جویان در جریان اعتراضات دانش‌جویی حمایت کرده‌اند.

سید‌علی‌اصغر بهشتی و محمد شهری، دوتن از اساتید دانشگاه علم وصنعت‌ هستند که به‌دنبال سخنان ویر علوم، تحقیقات و فن‌آوری که خواستار سازگاری ایدئولوژیک اساتید شده بود، نامه اخراج دریافت کردند.

ارون رودز، سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در این مورد گفت: «پاک‌سازی دانشگاه‌ها از اساتیدی با نگرش‌های مستقل، توهین به حقوق بشر آن‌ها و آزادی علمی است.» ارون تاکید کرد که «این سیاست‌ها منجر به سیاسی و بی‌ارزش‌شدن دانشگاه‌ها می‌شود. دانشگاه‌هایی که مایه غرور ملی و مورد تحسین متفکرین جهانی است.»

این اخراج‌ها در نوع خود از اولین اخراج‌ها پس از سخنان کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری است که در تاریخ 13 اسفند ماه 1388 ایراد شد، و در آن، وزیر علوم اعلام کرده بود که پرسنل علمی که با «نظام هم‌سو» نیستند و «التزام عملی به ولایت فقیه» ندارند، اخراج خواهند شد. دانشجو در اظهارات خود گفته بود: «ما به دانشگاهیانی که تمایلات و فعالیت‌هایشان با نظام جمهوری اسلامی هم‌سو نیست نیازی نداریم.» این اظهارات از جمله صریح‌ترین گفته‌هایی است که دانشگاهیان را از مشاغلشان بخاطر عقاید سیاسی آن‌ها محروم می‌کند. وزیر علوم هیچ توضیحی در مورد این‌که منظور از «هم‌سو با نظام» چیست، نداده است.

به نوشته وب‌سایت کلمه، سید‌علی‌اصغر بهشتی‌شیرازی، استاد برجسته ارتباطات و باسابقه در دانشگاه علم و صنعت، و پرفسور محمد شهری، استاد سابق مهندسی الکترونیک، که هر دو در استخدام مرکز تحقیقات مهندسی الکترونیک بودند، در روز 24 فروردین ماه نامه اخراج دریافت کردند.

این دو استاد دانشگاه علم و صنعت قبلن در اعتراض به صدور احکام سنگین و بی‌سابقه برای دانش‌جویان توسط کمیته انضباطی دانشگاه  نامه‌ای نوشته بودند و ضمن حمایت از دانش‌جویان، به ورود نیروهای لباس شخصی به دانشگاه در تاریخ  7 دیماه 1388 و ضرب و شتم دانشجویان معترض شده بودند.

مدتی قبل نیز پرفسور تورج محمدی، رییس دپارتمان مهندسی شیمی پس از این‌که مدت‌ها به‌خاطر مخالفت با سیاست‌های دانشگاه نسبت به دانش‌جویان از سوی دانشگاه علم و صنعت تحت فشار قرار گرفته بود، استعفا داد.

قبل از آن هم، پس از انتخاب احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری، در اجرای سیاست‌های اعمال فشار و کنترل سیاسی دانشگاهیان، برنامه بازنشستگی اجباری دانشگاهیا‌ن به اجرا درآمد که در جریان آن بیش از 50 استاد برجسته بالاجبار بازنشسته یا اخراج شدند، ازجمله امیر‌ناصر کاتوزیان، کریم مجتهدی، علی شیخ‌الاسلام، حسن بشیریه، محمد عرفانی، ابولقاسم گرجی، محمد آشوری، جمشید ممتاز، محمد‌رضا شفیعی‌کدکنی، رضا داوری. هم‌چنین تعداد دیگری در اجرای همین سیاست از امور اجرایی دانشگاه اخراج شدند.

مرتضی مردی‌ها، استاد فلسفه در دانشگاه علامه طباطبایی در تاریخ 16 فروردین ماه 1389، در نتیجه سیاست قهرآمیز جدید مسوولین دانشگاه نامه اخراج دریافت کرد. مرتضی مردی‌ها و صبا واصفی، محقق و استاد دانشگاه شهید بهشتی، از تاریخ 30 دیماه 1388 از تدریس محروم شدند. مردی‌ها از متخصصین برجسته فلسفه سیاسی در ایران است. واحد فلسفه دانشکده ادبیات در اثر فشارهای مستمر رییس دانشگاه تصمیم به اخراج مردی‌ها گرفت.

مردی‌ها یکی از اعضای بلند پایه دانشگاه علامه طباطبایی بود و محروم کردن وی از تدریس، فاقد هر‌گونه توجیه قانونی است. صبا واصفی، محقق، فعال حقوق بشر و از پرسنل علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز از تدریس محروم و اخراج شد. واصفی سومین زن از فعالان جنبش زنان است که درچند ماه گذشته از کار برکنار شده است. تاکنون 23 نفر از پرسنل برجسته علمی دپارتمان اقتصادی دانشگاه علامه طباطبایی به دستور واحد اداری دانشگاه وادار به بازنشستگی شد‌ه‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار بررسی فوری اخراج‌های سیاسی از دانشگاه‌های ایران و بازگشت آن‌ها به دانشگاه است. این کمپین هم‌چنین خواستار هم‌بستگی بین‌المللی اساتید و پرسنل دانشگاه‌ها در سراسر جهان با اساتید و متفکرین ایرانی است که  بخاطر دیدگاه‌های مسالمت‌آمیز و بیان آن بی‌رحمانه از دانش‌جویان، دانشگاه و موسسات علمی جدا شده‌اند.

30  فروردین‌ماه 1388

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,