Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«جلوگیری از سفر خاتمی، دستور آیت‌اله خامنه‌ای است»

2010 April 20

لیلا جدیدی

با وجود آدرس‌های گم‌راه‌کننده‌ای که از جانب دو طرف در علت جلوگیری از سفر خاتمی به ژاپن داده می‌شود، این سوال مطرح می‌گردد که به‌راستی چه کسی جز علی خامنه‌ای می‌تواند اراده کننده یا دستور دهنده این امر باشد. اقدام مزبور، تداوم فرار ناگزیر و دایمی خامنه‌ای به جلو است زیرا وی نه می‌خواهد و نه می‌تواند ذره‌ای عقب‌نشینی کند و یا در بهترین حالت سر جای خود در جا بزند. به این علت، جلو دویدن او و حمله در میدان نبرد تا وقتی رقبایش برخورد قاطعی نداشته باشند، اجتناب‌ناپذیر است.

اگر چه برخی از حامیان خاتمی علت جلوگیری از سفر وی را دریافت نامه کتبی از وزارت خارجه جمهوری اسلامی عنوان کردند، محمود علی‌زاده طباطبایی، وکیل خاتمی ممنوع‌الخروج شدن وی را تکذیب کرد. این درحالیست که دفتر خاتمی گفت که علی‌زاده طباطبایی وکیل خاتمی نیست.

در همین حال یکی از اساتید حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران این امر را «غیر حقوقی، سیاسی، امنیتی یا بنا به مصلحت» توصیف کرد و حجت‌الاسلام قدرت‌اله علی‌خانی، عضو فراکسیون خط امام در مجلس ارتجاع اظهار داشت که پی‌گیری‌های وی حاکی از آن است که به «خاطر بعضی از مصالحی که برخی محافل تشخیص دادند، محترمانه از آقای خاتمی خواسته شده است در این اجلاس حضور پیدا نکنند و این با توصیه برخی از نهادها بوده است.»

از سوی دیگر، حمید رسایی از نمایندگان حامی دولت در مجلس ارتجاع گفت که بر اساس اطلاعات دقیق، موسوی، کروبی و خاتمی ممنوع‌الخروج هستند و علت آن‌را «خواست 150 نماینده مجلس و عزم جدی قوه قضاییه در برخورد با سران فتنه» خواند.

می‌بینیم که «اصلاح طلبان» خود را هم‌چنان به کوچه علی چپ می‌زنند و آدرس این یا آن را می‌دهند و حتا خود خاتمی باز هم از ترس زبان به اعتراض نمی‌گشاید. اما این‌که منشا چنین تصمیماتی خود خامنه‌ای است که هدایت‌کننده و رهبر پروژه‌های حفظ قدرت و حکومت است، بر کسی پوشیده نیست. خامنه‌ای حتا به قیمت بی‌آبرو شدن بیشتر در صحنه داخلی و خارجی لحظه‌ای فرصت یا فرجه به مخالفین خود نمی‌دهد.

نتیجه آن‌که شخص رهبر بیش از هر کس بدین امر که حکومت وی در شرایط بحرانی سختی بسر می‌برد، واقف است. وی می‌داند این بحران فراتر از امثال خاتمی عمق پیدا کرده است و نباید هیچ روزنه‌ای، حتا اندک را نیز نادیده بگیرد.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,