Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
پرسه اجتماعی – آسیب شناسی مهاجرت – 2

«سازگاری موفق در مهاجرت»

2010 April 21

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

بوی هجرت می‌آید

بالش من پر آواز پر چلچله‌هاست

صبح خواهد شد و به این کاسه آب آسمان هجرت خواهد کرد

باید امشب بروم

باید امشب چمدانی را که به اندازه پیراهن تنهایی من جا دارد، بردارم

و به سمتی بروم که درختان حماسی پیداست،

رو به آن وسعت بی‌واژه که همواره مرا می‌خواند

کفش‌هایم کو؟


در برنامه پیشین پرسه به بهانه مرگ ربابه، دختر جوان ایرانی در کوالالامپور، نگاهی داشتم به عواملی که ممکن است در پدیده مهاجرت موجب ناخوشایندی‌ها و ناکامی‌هایی شود.

مهاجرتی که به خودی خود نه تنها پدیده منفی نیست بلکه می‌تواند سبب تغییرات مثبتی در هر فرد باشد البته اگر به آن دقیق و کالبد شکافانه نگاه شود و پیش از آن که فرد دست به مهاجرت بزند اهداف واقعی از این عمل را برای خویش مشخص کند. به دور از هرگونه توجیه و استناد مثبت و غیر واقعی.

پس از آن نیز به ارزیابی منطقی خود پرداخته و واقع گرایانه  توانمندی‌ها و ناتوانی‌هایش را به عینیت برساند چراکه این‌ها بازوهای اجرایی او در رسیدن به یک مهاجرت موفق هستند و در نهایت این واقعیت را در خویشتن جست‌و جو کند که آیا  توانایی سازگاری با یک موقعیت جدید را دارد یا خیر.

بنا بر عقیده بسیاری از کارشناسان بیشترین ناکامی‌ها و حوادث در شش ماهه نخست مهاجرت به وقوع می‌پیوندد آن زمان که فردی که بدون برنامه اقدام به کوچیدن از دیاری به دیار دیگر کرده‌است با روبرو شدن یا مشکلات طبیعی که در این حین پیش می‌آید به دلیل همان عدم برنامه‌ریزی و آماده نبودن دست به تصمیم‌ها و اقدام‌های ناعاقلانه‌ای می‌زند که می‌تواند تاثیر نامطلوب خود را تا سال‌ها بر زندگی او داشته باشد البته این در صورتی است که این فرد در اثر این تصمیم‌گیری‌های آنی و به دور از منطق هنوز زنده باشد.

در این برنامه از پرسه در ادامه گفت‌و گو با «ندادیلمی» روانشناس و کارشناس مشاوره، به موضوع «عوامل موثر برای سازگاری موفق در مهاجرت» می‌پردازم  و بررسی این که چه ویژگی‌های شخصیتی لازمه یک مهاجرت موفق است.

با هم این گفت‌و گو را می‌شنویم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment