Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
اول اردیبهشت - بیست ویکم آوریل

«تقویم تاریخ اول اردیبهشت»

2010 April 21

مریم/ رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1782 میلادی – «فردریک فروبل» آموزش‌گر بلندآوازه آلمانی و موسس کودکستان‌های تازه در جهان به‌دنیا آمد و در تالیف خود «تاریخ عمومی آموزش و پرورش» نوشت که ایرانیان در قرن ششم پیش از میلاد مبتکر ایجاد کودکستان و دبستان برای کودکان و نوجوانان پسر بودند. به نوشته فروبل، در مدارس ایران باستان به کار «پرورش» توجهی بیشتر می‌شد و از جمله راست‌گویی، نیت خوب داشتن و کار خوب انجام‌دادن، احترام به سال‌خوردگان، دفاع از وطن، تیراندازی، سوارکاری، شنا و کوه‌نوردی. در کودکستان‌ها و دبستان‌های ایران باستان به نوباوگان تاکید می‌شد خدا انسان را نیافریده که نسبت به انسان دیگر ظلم و تعدی و بدگویی کند. شادی جاویدان نتیجه نیکوکاری، خدمت و درست‌کاری است.
  • 1946 میلادی – «جان ام کینز» اقتصاددان بزرگ و پدر مکرواکونومیکس (ماکرو) پس از 63 سال زندگی درگذشت. دکتر کینز در سال 1936 فرضیه عمومی اشتغال، بهره و پول را نوشت و آن‌را در کتابی تحت همین عنوان منتشر ساخت و اصل «بیزنس سایکل» را به‌دست داد. وی بود که مداخله دولت برای رساندن کشور به‌مرحله اشتغال کامل و جلوگیری از رکود را امری لازم و ضروری اعلام کرد.
  • 1938 میلادی – امروز سال‌روز درگذشت «محمد اقبال» فیلسوف، اندیش‌مند و شاعر فارسی سرای شبه قاره هندوستان است. علامه اقبال که نهم نوامبر سال 1877 در سیالکوت به‌دنیا آمده بود در کشورهای پارسی زبان مانند ایران، افغانستان و تاجیکستان به «اقبال لاهوری» معروف است. اقبال و محمدعلی جناح از پدران موسس پاکستان به‌شمار می‌آیند. اقبال در دانشگاه لاهور و دانشگاه‌های انگلستان تحصیل کرده و از دانشگاه مونیخ آلمان دکترا گرفته و تز دکترای خود را درباره «متافیزیک از دیدگاه اندیشمندان و فلاسفه ایران» نوشته بود.
  • 1910 میلادی – «ساموعل لانگهورن کلمنس»(Samuel Longhorn Clemens) داستان‌نگار و طنزپرداز معروف آمریکایی در 75 سالگی از این جهان دیده بربست. وی سفرهای متعدد کرد ازجمله دیدار از اروپا و خاورمیانه. او که نام مستعار «مارک توین»(Mark Twain) را برخود نهاد مشاغل گوناگونی ازجمله کار در چاپ‌خانه، معادن و ناخدایی کشتی رودخانه «می‌سی‌سی‌پی» را پشت‌سر گذارده بود. داستان‌های او و طنزهایش پر از نکته‌های ظریف و جالب است که ضرب‌المثل انگلیسی زبان‌ها شده‌ است. برخی از نقدنگاران ادبی، وی را بزرگ‌ترین نویسنده داستان‌های طنزآمیز قرن نوزدهم خوانده‌اند.
  • 753 پیش از میلاد – 21 آوریل زادروز شهر «رم» پایتخت ایتالیاست. «پلوتارک» و «لیوی» داستان ایجاد شهر رم را در تالیفات خود برپایه «شنیده‌ها» تایید کرده‌اند. طبق افسانه‌ها، شهر رم توسط دو برادر دوقلو به نام‌های «رموس»(Remus) و «رمولوس»(Romulus) ساخته شده و بنای آن در این‌روز به‌ اتمام رسیده بود. همین افسانه‌ها حکایت دارد که رمولوس در همان‌ روز اتمام کار ساختن رم برادرش رموس را کشت تا رقیب نداشته باشد و دو روز بعد خود را حکم‌ران شهر اعلام داشت.
  • 1792 میلادی – سالروز اعدام «تیرادنتس» (Tiradetes) قهرمان ملی برزیل و روز ملی این کشور است. وی که برضد سلطه پرتغال بر برزیل قیام مسلحانه کرده بود پس از دستگیر شدن، در این‌روز اعدام شد.
  • ۱۳۵۹ خورشیدی – «سهراب سپهری» شاعر و نقاش ایرانی درگذشت. او از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران است و شعرهایش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است. وی پس از ابتلا به بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت.
  • 1915 میلادی – امروز زادروز «آنتونی کویین» بازی‌گر آمریکایی مکزیکی‌الاصل است. وی با نام آنتونیو رودولفو اوکزاکا کویین در مکزیک از پدری ایرلندی و مادری مکزیکی به‌دنیا آمد. در یکی از مناطق نزدیک لوس‌آنجلس بزرگ شد و مدرسه را زودتر از وقت موعد ترک کرد. وی قبل از این‌که هنرپیشه شود، بوکسر و نقاش بود.
  • 1330 خورشیدی – «محمدتقی بهار» ملقب به «ملک‌الشعرا» شاعر، روزنامه‌نگار، ادیب، تاریخ‌نویس و سیاست‌مدار ایرانی درگذشت. آرام‌گاه بهار در گورستان ظهیرالدوله شمیران تهران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,