Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
دوم اردیبهشت - بیست و دوم آوریل

«تقویم تاریخ دوم اردیبهشت»

2010 April 22

مریم/ رادیو کوچه

maryam.m@koochemail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1305 خورشیدی – میان ایران، ترکیه و افغانستان یک پیمان امنیت مشترک به‌امضا رسید که مورخان نوشته‌اند سیاست انگلستان پشت سر آن بود که در آن زمان یک قدرت بزرگ جهانی به‌شمار می‌رفت. این پیمان در تهران و در خانه «محمدعلی فروغی» نخست‌وزیر وقت توسط نمایندگان سه کشور امضا شد. فروغی ماه بعد از نخست‌وزیری برکنار شد ولی در کابینه بعدی او را وزیر جنگ کردند. در این فاصله رضاشاه سرگرم برگزاری مراسم تاج‌گذاری خود بود.
  • 1329 خورشیدی – شعبه یکم دادگاه جنایی تهران که به دادخوست ارتش، دکتر «مظفر بقایی‌کرمانی» را محاکمه می‌کرد دراین‌روز با صدور حکمی جالب، وی را از اتهام منتسبه تبرئه کرد. سه قاضی این دادگاه در حکم خود نوشته بودند: «مقاله مظفر بقایی در روزنامه شاهد که در آن به ارتش اشاره رفته بود، اهانت به نیروهای مسلح نبود بلکه یک انتقاد بود و چون راه‌حل نشان داده بود پس، این مقاله یک انتقاد سازنده بوده و کار روزنامه‌نگار گفتن مسایل و ارایه راه‌حل است». این نوشته، مقاله بود و نه خبر که حتا بشود ناشر را به تکذیب آن و یا دادن توضیح وادار کرد.
  • 1915 میلادی – ارتش آلمان در دومین سال جنگ جهانی اول، در جبهه ایپر واقع در بلژیک برضد دو لشکر فرانسوی، دو لشکر انگلیسی و یک لشکر کانادایی سلاح شیمیایی (گاز کلر) به‌کار برد که براثر آن، ظرف یکی ـ دو ساعت شش هزار نفر درگذشتند. در این عملیات که در یک جبهه شش کیلومتری انجام شد 168 تن گاز کلر رها شده بود و این گاز ریه نظامیان را از کار انداخته بود.
  • 1970 میلادی – با اینکه سازمان ملل روز 20 مارس برابر با نوروز ایرانیان را که آغاز بهار است و خورشید نسبت به استوای زمین در وضعیت ویژه قرار می‌گیرد «روز زمین» پیشنهاد کرده بود که بر حسب تصادف ایرانیان از هزاران سال پیش در این‌روز به تمیزکاری و نوکردن می‌پرداخته‌اند، به پیشنهاد یک سناتور آمریکایی در یک نشست محیط‌زیست تصمیم گرفته شد که 22 آوریل «روز زمین» (Earth Day) تعیین شود. هدف از برگزاری روز زمین تشویق مردم به حفظ کره زمین ازآلودگی‌ها و لزوم و اهمیت این کار است.
  • 1994 میلادی – «ریچارد نیکسون» سی و هفتمین رییس‌جمهوری آمریکا در 81 سالگی بر اثر سکته مغزی در نیویورک درگذشت.
  • 1870 میلادی – امروز زادروز «لنین» صاحب فرضیه لنینیسم، رهبر انقلاب بلشویکی سال 1917 و بنیادگذار روسیه شوروی است که نظام، 74 سال در امپراتوری سابق روسیه دوام آورد.
  • ۱۹۹۳ میلادی –  موزه یادبود «هولوکاست» در شهر واشنگتن‌دی‌سی، با حضور ۸۵ نفر از سران کشورهای جهان، گشایش یافت.
  • 1724 میلادی – «امانوئل کانت» فیلسوف آلمانی متولد شد. وی دراکثر رشته‌های علمی به تحقیق و مطالعه پرداخته بود. کانت در علوم ریاضی، طبیعی، زمین‌شناسی و جغرافیای طبیعی، منطق و مسایل دینی کتاب‌ها و رساله‌های متعدد دارد. کانت معتقد بود که عقل نظری از درک حقیقت اشیا عاجز است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,