Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
گزارش اجتماعی

« بارنامه‌های خود را تحویل دهید، این‌جا استاسیون است»

2010 April 22

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

هر یک‌شنبه شب در ایستگاه قطار، یا به قول خود ترک‌ها «استاسیون»، قطار ایران به مقصد «کایسری» توقف می‌کند. اگر شما جز آن دسته از مسافرانی هستید که در آن ایستگاه پیاده می‌شوید، حتمن گروه‌هایی را می‌بینید که کاورهای مخصوص پوشیدند و از شما می‌خواهند بارنامه‌هایتان را به آن‌ها تحویل دهید.

شب یکشنبه حدود ساعت دو تا پنج من به ایستگاه رفتم تا از نزدیک با اعضای این تیم گفت‌وگویی داشته باشم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فلسفه‌ی به‌وجود آمدن این گروه چه بوده، از چه زمانی مشغول به فعالیت شده است؟

بنده سال 80 که از ایران به ترکیه می‌‌آمدم‌، وقتی از قطار پیاده شدم، یکی از جوان‌های آشنا را  در راه‌آهن دیدم و بعد از احول‌پرسی، گفتم: «این‌جا چه‌کار می‌کنید؟» و او گفت: « من از اعضای هیات استقبال هستم.» از آن موقع یعنی تا آن‌جایی که من فهمیدم این گروه وجود داشته است. فلسفه‌ی به‌وجود آمدنش هم به خاطر این بوده که پناهنده‌ها یا مسافرایی که این‌جا پیاده می‌شدند، سرگشته و حیران می‌ماندن و چون زبان هم نمی‌دانستند، خیلی برایشان مشکل بود که به جایی که می‌خواهند بروند یا بار‌هایشان را تحویل بگیرند.

این گروه تشکیل شد که ضمن این‌که بارها  و چمدان‌های مسافرها را خالی می‌کنند و به ترتیب می‌چینند و اسامی را می‌خوانند و به مسافران تحویل می‌دهند، هرگونه راهنمایی و کمکی هم از دستشان بر بیاد انجام می‌دهند.

نحوه ی عضو گیری این گروه به چه شکل هست؟

کسانی که مایل هستند، می‌توانند وارد این گروه بشوند. مثلن خود من به شخصه وقتی زحمت‌های این عزیزان را دیدم تصمیم گرفتم که وقتی در این شهر پا گرفتم این خدمات را به هم‌وطنانم ارایه بدهم. پی‌گیر شدم با مسوولان هماهنگ کردم. کم کم وارد کار و این گروه شدم. و الان هم حدود دو سال و نیم هست که با این گروه هم‌کاری می‌کنم.

آیا گروه شما عضو خانم هم دارد؟

متاسفانه نه خیر. چون به هر حال ساعت آمدن قطار معلوم نیست. یک موقع نصف شب می‌آید یک موقع صبح  یا حتا 10 صبح می‌رسد. بارها هم که سنگین‌ است و تحویل گرفتن و خالی کردن آن‌ها برای خانم‌ها یک مقدار مشکل است.

می‌شود تا 10 هم طول بکشد؟

بله..مثلن ما پارسال یک نمونه داشتیم که زنگ زدیم به استاسیون، گفت قطار 7 صبح می‌آید. رفتیم آن‌جا  که گفتند نه 10 می‌آید، بعد گفتند نه 12 می‌آید. به هر حال ما هم ماندیم و 4 بعد‌از‌ظهر رسید!  دلیل این دیر آمدن هم این است که راه‌ها نا‌امن هستند و یا بارها زیاد است و چک کردنشان در پلیس راه‌ها طول می‌کشد.

شنیدم که اعضای این گروه بهایی هستند؟ آیا جامعه‌ی بهایی در جریان فعالیت شما است؟

بله کاملن در جریان هستند. اما این حرکت، یک اقدام خودجوش است و جامعه‌ی بهایی هیچ دخالتی در مورد عضوگیری ندارد. اما می‌داند که این گروه وجود دارد.

اگه کسی مایل باشد بار خود را خودش از صندوق بیرون بیاورد، آیا می‌تواند شخصن وارد عمل بشود؟

بله. اما ما با مهربانی به آن‌ها می‌گوییم که همه دوست دارند این کار را بکنند، فقط آن‌ها نیستند که می‌خواهند زودتر به بار‌شان برسند و برای این‌که بارها محفوظ بماند و اشتباه نشود، تقاضا می‌کنیم که نزدیک بار‌ها نشوند.

پلیس در جریان کار شما است؟

بله. و واقعن هم را با گروه «استقبال» هم‌کاری‌ می‌کند و از ما خواسته که اگر مشکلی پیش آمد حتمن خبرشان کنیم.

تا حالا شده بار گم شود یا اضافه بیاید؟

گم که نه. اما یکی دو بار شده که بار‌ها بارکد نداشته یا مثلن تیکت کایسری نداشته، یا تیکت داشته و اسم فرد روی آن است. از روی اسم تماس می‌گیریم و اعلام می‌کنیم که بار را تحویل بگیرند. به هر حال  اگر باری اضافه بیاید به مسوولای راه‌آهن تحویل می‌دهیم. آن‌ها خودشان اقدام‌های لازم را انجام می‌دهند.

بعضی وقت‌ها هست که مسافرها در کایسری پیاده می‌شوند و بعد می‌خواهند  برای رفتن به شهرهایی که مسیر قطار نیست مثل «نیده» یا «نفت شهیر» اقدام کنند . آن‌ها را می‌توانیند راهنمایی کنید؟

بله. برای این افراد هم می‌توانیم با تاکسی‌ها صحبت کنیم. چون ممکن است مسافرهای عزیز  زبان ترکی ندانند. ما با تاکسی‌های همان‌جا که مطمئن هم هستند صحبت می‌کنیم، قیمت را مشخص می‌کنیم و با یک قیمت مناسب آن‌ها را سوار ماشین می‌کنیم تا به شهر مد نظر بروند.

اگر کسی محل سکونت نداشته باشد چه‌طور؟

بارها اتفاق افتاده،  اگر این عزیزان جایی را ندانند و یا فردی دنبالشان نیاید، آن‌ها را برای مدت موقت به خانه‌ی کسانی که تنها زندگی میکنند میفرستیم تا زمانی که مکانی را پیدا کنند. یا اگر هم ‌بخواهند برای هتل یا مسافرخانه هماهنگ می‌کنیم. مسافرها از شرایط کرایه و وضعیت شهر بی‌اطلاع هستند. برای این‌که مشکلی برایشان پیش نیاد و سرشان را به اصطلاح کلاه نگذارند، این کارها را برای آن‌ها انجام می‌دهیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment