Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
سوم اردیبهشت - بیست وسوم آوریل

«تقویم تاریخ سوم اردیبهشت»

2010 April 23

مریم/رادیو کوچه

Maryam.m@koochehmail.com

سران کشور ــ شهرها و جزایر یونانی که را به منظور مقابله گروهی با تهدیدهای ایران ــ تنها ابرقدرت وقت جهان ــ تشکیل داده بودند اعلامیه ای را امضاء کردند که در آن آمده بود: وجود یک ابر قدرت در جهان؛ مغایر نظم گیتی، منطق و عقل سلیم و منافع ملل است و آنان این اتحادیه را تشکیل داده اند تا در برابر هرگونه زورگویی بایستند و بدون دغدغه از خطر تجاوز نظامی و تنها ماندن در برابر تعرض، به زندگانی خود ادامه دهند. مورخان یونانی و بعدا رومی، بخشهایی از این اعلامیه را در تالیفات خود آورده اند

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1514 قشون عثمانی اردوی آمادگی خود را برپا کرد تا با همه امکانات و در راس آن سلطان سلیم یکم به سوی ایران به حرکت درآید و دولت نوبنیاد ایران به رهبری شاه اسماعیل صفوی را که می رفت تا امپراتوری ساسانیان را احیاء کند نابود سازد. برخورد دو نیرو 23 اوت (درست چهار ماه بعد) در چالدران نزدیک خوی صورت گرفت .

سلیم ملقب به یاووز (عبوس) که پس از پیروزی بر برادرش سلطنت خود را از 1512 آغاز کرده بود در شرق و جنوب با دو رقیب پر قدرت رو به رو بود، شاه صفوی در شرق و «ممالیک» در سوریه، و وی به جنگ با شاه صفوی اولویت داد زیرا که با اعلام شیعه اثنی عشری به عنوان مذهب رسمی ایران، شیعیان آناتولی متمایل به ایران شده بودند، ترکمانان ساکن مناطق شرقی و جنوب شرقی آناتولی نیز دولت ایران را ترجیح می دادند و کردهای آن مناطق خود را از تبار ایرانی، و تمایل و وفاداری به ایران داشتند.

(سوم اردیبهشت 1348) ایران و عراق در آستانه یک جنگ تمام عیار قرار گرفته بودند. دولت ایران به ارتش آماده باش داده بود و جنگ تبلیغاتی دو کشور به اوج خود رسیده بود. همزمان با اعلام آماده باش ارتش، مین باشیان به فرماندهی نیروی زمینی و فریدون جم به ریاست ستاد ارتش منصوب شده بودند. این وضعیت را دولت عراق با بازداشت آموزگاران دولتی و اعزامی از ایران برای مدارس ایرانیان عراق آغاز کرده بود و دست به زندانی کردن، شکنجه روانی و اخراج ایرانی تبارها از آن کشور زده بود.

1893مردان بالغ بلژیک اجازه یافتند نماینده انتخاب کنند و این نمایندگان تشکیل پارلمان و شوراهای شهر دهند و به نمایندگی از جانب آنان حکومت کنند. تعیین نخست وزیر و تایید انتصاب وزیران هم در اختیار پارلمان قرار گرفت

James Anthony Froude مورخ بنام است که در سال 1818 به دنیا آمد.

«فرود» که «تاریخ آنگلو ساکسون ها» و «الهه انتقام» مهمترین تالیفاتش هستند نکته های جالب و آموزنده متعدد دارد از جمله: پس از رسیدن به سالخوردگی است که انسان به محدود بودن توان خود پی می برد. اگر بتوان یک انسان را از سنین 20 تا 30 سالگی تحت کنترل قرارداد بقیه عمر قادر خواهد بود خود را کنترل کند. ایجاد ترس در انسان حتی اگر از ناحیه والدین باشد نوعی ظلم است، زیرا که ترس ممتد اعتماد به نفس را از افراد سلب می کند.

دیده از جهان فرو بستند، شکسپیر درست در پنجاه و دومین زادروزش درگذشت!. سروانتس اسپانیایی، و شکسپیر انگلیسی بود و هر دو در نوشتن نبوغ داشتند. شکسپیر در عین حال یک بازیگر تئاتربود. درام نویسی او کم نظیر توصیف شده است.

توتموس سومTuthmose III در چنین روزی (طبق محاسبات تقویمی!) در سال 1479 پیش از میلاد به عنوان ششمین فرعون سلسله هجدم مصر باستان زمام امور این کشور را به دست گرفت، ولی چون مادرش ملکه (زن اصلی فرعون متوفا) نبود تا با خواهر خود که از ملکه به دنیا آمده بود ازدواج نکرد!، پادشاهی او برسمیت شناخته نشد. وی که گورش در وادی فراعنه (لوکسور) به دست آمده است در طول سلطنت خود سوریه و سودان (نوبی) را تصرف کرد و بر قلمرو مصر افزود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,