Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
دبیر‌کل سازمان ملل متحد:

«از زمین مراقبت کنید»

2010 April 23

دبیر‌کل سازمان ملل متحد با انتشار پیامی به مناسبت روز جهانی زمین،‌ اعلام کرد که باید نسبت به وضعیت زمین،‌ تنها محلی که در این منظومه شمسی قابل سکونت است، هشیار باشیم و از آن مواظبت کنیم.
به گزارش ایسنا  «بان کی مون» ـ دبیر‌کل سازمان ملل متحد ـ در پیامی روز جهانی زمین اظهار داشت:« تمامی دولتمردان، اقتصاددانان و بازرگان و تمامی شهروندان و ساکنان این کره خاکی باید برای از دست ندادن محل زندگی خود از آن حفاظت و مراقبت کنند. ما باید به زمین احترام بگذاریم و از ماهیت آن دفاع کنیم.»
«بان کی مون» خاطرنشان کرد: «زمین و تنها خانه ما هم اکنون تحت فشار است. ما به عنوان مخلوقات برتر، محل زندگی خود را با انواع آلاینده‌ها آلوده کردیم و باعث فرسایش و از میان رفتن آن شدیم. زمین در تمام طول تاریخ زندگانی بشر نقش اساسی ایفا کرده است و تاریخچه گویایی دارد.  زمین ما تنها کره قابل سکونت در کهکشان است که میلیاردها انسان، انواع گونه‌های جانوری و گیاهی و سایر موجودات را بر خود حمل می‌کند، بدون آن که انتظاری داشته است. زمین مادر ماست، اما نباید طوری با این مادر مهربان رفتار کنیم که از بین برود. باید مراقب او باشیم.»
دبیر‌کل سازمان ملل متحد افزود: «تغییرات روز افزون و ناخوشایند جوی و نازک شدن لایه اوزون از مهمترین مسایل در از میان رفتن زمین و فرسوده شدن آن است. تنوع زیست محیطی و گونه‌های جانوری در زمین به شدت با وجود این ناملایمات در حال کاهش نسل هستند. به طوری که هم اکنون شاهد انقراض نسل برخی از موجودات هستیم. آب‌های زیر زمینی و سطحی و منابع معدنی تا حد قابل ملاحظه‌ای آلوده شدند. محصولات برگرفته از خاک و صنعت ماهی گیری هم به دلیل ورود آلاینده‌های شیمیایی کارخانجات و صنایع به شدت آلوده شدند.»
وی  در ادامه بیانیه خود در رابطه با روز جهانی زمین گفت:«پژوهشگران و محققان بیشتر بر مساله انسان‌های آسیب‌پذیر چون بومیان توجه دارند؛ چرا که در صورت نابود شدن تنوع زیست محیطی و زیستگاه این افراد،‌ ما شاهد انقراض نسل این افراد هم خواهیم بود. افرادی که در حاشیه بیابان‌ها زندگی می‌کنند، روستاییان فقیر و بومیان، حاشیه‌نشینان و زاغه‌نشینان بیش از دیگران در معرض خطر تخریب زیستگاه قرار می‌گیرند؛ چرا که این افراد با تصفیه آب‌های سطحی و زیر‌زمینی، بارور کردن خاک از طریق سنتی و بدون استفاده از مواد شیمیایی،‌ باعث شکوفایی و رشد محیط زیست می‌شوند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,