Saturday, 18 July 2015
02 December 2021

«گسترش سرکوب جامعه خارج از کشور با تهدید بهاری»

2010 April 24

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران امروز تهدید حکومت علیه مازیار بهاری و اخطار به خشونت دولتی علیه دگراندیشان و فعالان در خارج از کشور را به‌شدت محکوم کرد.

مازیار بهاری در مصاحبه‌ای با کمپین گفت که یک ناشناس با خانواده او در ایران تماس گرفته و خانواده‌اش را تهدید کرده  است که به مازیار آسیب می‌زنند. نیروهای امنیتی مازیار بهاری، خبرنگار نیوز ویک «Newsweek» را پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در خرداد ماه گذشته و اعتراض بیادمادندی مردمی، بازداشت کردند. مازیار بهاری پس از 118 روز بازداشت با وثیقه آزاد شد و به خارج از کشور رفت.

هادی قائمی؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران درمورد تهدید فعالان در خارج از کشور گفت: «در چند ماه گذشته، دستگاه امنیتی و سپاه پاسداران تهدید‌هایی علنی علیه مخالفان در خارج ازکشور کرده‌اند.‌ حالا ما با نمونه‌هایی روبه‌رو هستیم که نشان می‌دهد که آن‌ها چقدر درمورد به سکوت واداشتن مخالفان جدی هستند و بی‌شرمانه آن‌ها را در هر کجایی باشند رها نمی‌کنند.»

مازیار بهاری به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که فرد ناشناسی که تلفن می‌کند و او حدس می‌زند که از طرف سپاه پاسداران باشد، روز گذشته در یک تماس تلفنی با خانواده‌اش مشخصن علیه او تهدید کرده است. بهاری در این مورد گفت‌: «این فرد به خانواده من گفته که مازیار زیاد حرف می‌زنه و وضعیت داره خطرناک می‌شه، مازیار نباید خیال کنه که چون توی ایران نیست ما بهش دست‌رسی نداریم. هر چیزغیر قابل منتظره‌ای بدون این‌که خبر بشید در هر نقطه‌ای ممکن است که ااتفاق بیفتد.»

دادگاه مازیار بهاری قرار است که روز 12 اردیبهشت ماه برگزار بشود. اتهامات مازیار 11 مورد است و یکی از آن‌ها توهین به رهبری است با این استناد که او در ایمیل شخصی خود بجای «آیت‌اله خامنه‌ای» نوشته بود «خامنه‌ای».

منابع مستقل در تهران به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفتند که بسیاری از زندانیانی که اخیرن از زندان آزاد شدند به‌طور مرتب از طرف بازجویان خود تهدید می‌شوند که مصاحبه‌ای با هیچ رسانه‌ای نکنند و یا هیچ بیانیه‌ای ندهند.

مازیار بهاری نیز به کمپین گفت که در تمام مدتی که زندان بودم تهدید می‌شدم که اگر یک وقتی آزاد شدم نباید تصور کنم که آزادم، نباید فکر کنم که می‌تونم هر چی خواستم بگم. الان می‌فهمم که منظور بازجو چی بود. آن‌ها می‌گفتند که سپاه پاسداران در همه دنیا شعبی مثل حماس و حزب‌اله دارد. بازجو به من می‌گفت که همیشه می‌تونند منو توی گونی برگردانند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از این‌که سپاه پاسداران و ماموران امنیتی ممکن است که در تدارک حملات خشونت بار علیه مخالفینی باشند که در خارج به‌سر می‌برند، ابراز نگرانی شدید کرد. در سال‌های دهه‌های 60 و 70 هجری شمسی، ده‌ها نفر از مخالفین‌ در کشورهای اروپایی مورد سو‌‌قصد و ترور ماموران دولت ایران قرار گرفتند.

مازیار بهاری در مورد نگرانی‌های خود گفت‌: «نگرانی اصلی در حال حاضر این واقعیت است که سپاه پاسداران مرا تهدید می‌کند. من مطمئن نیستم که آیا آن‌ها در مورد تهدیدهایشان جدی هستند یا نه، اما فکر نمی‌کنم که این اساسن تفاوتی در مسئله ایجاد بکند. حقیقت این است که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی‌ مرا تهدیدی کرده که نگران کننده است. باز هم می‌گویم که من مطمئن نیستم که چقدر آن‌ها در مورد این تهدیدها جدی هستند و این جدی بودن آن‌ها ربطی به مسئله ندارد. مهم‌ترین مسئله این است که دولت جمهوری اسلامی ایران فکر می‌کند که می‌تواند به هر کسی و همه شهروندان ایرانی هر کجا که باشند زورگویی کند، فرقی نمی‌کند که این افراد از میان 70 میلیون نفر جمعیت مردمی  باشند که در ایران زندگی می‌کنند، یا کسانی که به خارج مهاجرت کرده‌اند.»

30 فروردین 1389

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,