Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
گفت‌و‌گوی روز

«فشارهای بیشتر در سال‌گرد بیست‌و‌دو خرداد»

2010 April 24

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

پس از انتخابات ایران مناقشات و درگیری‌ها منجر به دست‌گیری عده بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی شد. این دست‌گیری‌های گروهی دامن‌گیر اکثر اصلاح‌طلبان شاخص شد به نوعی که در سازمان‌ها و احزاب غیر‌موافق دولت به صورت گروهی تمامی کادر‌ها و اعضای مرکزی دست‌گیر شدند.

یکی از این سازمان‌ها که دچار این دست‌گیری گروهی شد سازمان دانشآموخته‌گان یا ادوار تحکیم وحدت بود که تمامی اعضای شاخص آن دست‌گیر و هنوز تعدادی از آن‌ها در زندان به‌سر می‌برند‌. در خصوص وضعیت این زندانیان و آخرین وضعیت این سازمان با حسن اسدی زید‌آبادی عضو شورای این سازمان اردوان روزبه گفت و گو کرده است که می‌شنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بعد از مناقشات ایران در خرداد 88 تعداد بسیار زیادی از فعالان  اجتماعی و مدنی از جمله اعضای ‌سازمان وحدت دست‌گیر شدند. گزارشی از اعضای مرکزی و دیگر اعضا دهید و این‌که چه کسانی در اسارت هستند و آیا وضعیت پرونده‌ی آن‌ها روشن شده یا خیر؟

حجم بازداشت‌ها بعد از یازده ماه گذشته بسیار گسترده بوده است. و اعضای مختلفی را در بر گرفته است. از جمله سازمان دانش‌آموختگان ایران. ما در این مدت بیش از 30 مورد بازداشت اعضای خود را در تهران و دیگر استان‌ها داشتیم. اما از اعضای سازمان دانش‌آموختگان می‌توانم به دبیر کل سازمان دکتر «احمد زیدآبادی» که از روز 23 خرداد هم‌چنان در بازداشت هستند که به تحمل پنج سال حبس وشش سال تبعید و محرومیت دایمی از هرگونه فعالیت اجتماعی و تحلیل سیاسی ائم از مکتوب و شفاهی محکوم شده است. که این نقطه‌ی سیاهی در پرونده‌ی دستگاه قضایی ایران است. چرا که نمی‌توان انسانی را برای مدت نامعلومی از حقوق خود محروم کرد. در حال حاضر با مرخصی آقای زیدآبادی مخالفت شده است. او با یک شرایط سخت در زندان رجایی‌شهر کرج نگه‌داری می‌شود.

آقای «علی ملیحی»  مسوول روابط عمومی و عضو شورای سیاست‌گذاری سازمان، از 20 بهمن سال گذشته در بازداشت است. پرونده‌ی او برای رسیدگی به شعبه‌ی 28 انقلاب رفته و کیفر خواست هم برای او صادر شده است. احتمال می‌رود در دو ماه آینده جلسه‌ی دادگاه او برگزار شود. امیدواریم پیش از دادگاه او از مرخصی استفاده کند و یا با  قرار وثیقه آزاد شود. مطابق نامه‌ای که پدر او منتشر کرد، در انتهای سال گذشته مشخص شد که در دور اول بازجویی‌ها به شدت مورد ضرب‌و شتم قرار گرفته است. بعد از آن هم مدتی در اعتصاب غذا بوده است.

«کاوه قاسمی» کرمانشاهی هم از اعضای سازمان در استان کرمانشاه است که در زمینه‌ی حقوق بشر هم فعالیت کرده و مدت سه ماه است که در بازداشت به‌سر می‌برد. خانواده هم فرصت ملاقات با او را نداشتند و وضعیت او در کرمانشاه را مناسب ارزیابی نکردند. از وضعیت حقوقی پرونده‌ی او هم وضعیتی در دست نیست.

با توجه به برخوردهایی با اعضای سازمان ادوار تحکیم یا سازمان دانش‌آموختگان، روند فعالیت‌های مدنی سازمان در سال جدید را چه‌طور ارزیابی می‌کنید؟

بیش از 30 نفر از اعضای ما بازداشت هستند و  پرونده‌های تعدادی از آن‌ها از جمله خود من هنوز باز است و منتظر دادگاه هستند. فضای سیاسی کشور هم برای فعالیت مطلوب نیست. قبل از انتخابات هم دفتر سازمان دانش‌آموختگان پلمپ شده بود. در رسانه‌ها هم از سازمان به عنوان گروهک غیرقانونی نام می‌برند. فضایی که در جامه به وجود آمده و تحولی که در اقشار مختلف ایجاد شده برای فعالیت مطلوب است. این فضا برای فعالیت سازمان‌های منتقدی مثل سازمان ادوار تحکیم وحدت، زمینه‌ی مناسبی را  می‌دهد. استقبال در جامعه برای فعالیت و امید نسبت به آینده زمینه را فراهم کرده است. اگر روندی  که برای سازمان مجاهدین انقلاب در جبهه‌ی مشارکت اتفاق افتاد برای سازمان ادوار تحکیم وحدت  هم بیافتد، در فعالیت‌های اعتراض‌آمیز آن در هدف ارتقا حقوق بشر و دموکراسی خللی وارد نمی‌کند.

آیا فکر می‌کنید نوع برخورد و روی‌کرد در سال جدید تغییر کرده است؟ در سال گذشته شاهد دست‌گیری‌های زیادی از جمله خود دکتر زیدآبادی بودیم اما در سال جدید این روند به آن شکل انجام نمی‌شود. آیا فکر می‌کنید دست‌گیری‌ها و جلوگیری از فعالیت‌ها  به‌طور فیزیکی متوقف شده است؟

من سال جدید و قدیم را مبدا نمی‌بینم. در بعد از انتخابات روند برخوردها را می‌توانیم به سه مقطع تفکیک کنیم. مقطع اول حضور آقای مرتضوی در دادستانی تهران بود که برخوردا شدید و بازداشت‌ها گسترده بود. با تغییر رییس قوه‌ی قضاییه هم می‌توانیم مقطعی را تا پیش از 16 آذر و عاشورا تفکیک کنیم که برخوردها کمی کاهش پیدا کرد و روند به سمت قانونی شدن اندکی پیش رفت.  در مقطع بعد از عاشورا و بازداشت‌هایی که پیش و پس از عاشورا داشتیم روند تند و با شدت را حاکم می‌بینیم. استقلال و جامعیت و دستگاه قضایی به سمت امنیتی شدن فضا پیش رفته و برخوردها شدت گرفته و مدت بازداشت‌ها هم افزایش پیدا کرده است.

فکر می‌کنید این پیش‌بینی‌هایی است برای خرداد 89 که آستانه‌ی تحولات ایران به حساب می‌آید؟

برخی از ناظران اعتقاد دارند هر چه به آن مقطع نزدیک شویم، سنگ‌اندازی در مقابل فعالانی که شناخته شده هستند و یا در جنبش سبز حضور دارند بیشتر شود. هر چه به خرداد پیش رویم شدت پیدا می‌کند. گروهی که قبلن بازداشت شدند دوباره احضار می‌شوند و اگر کسی بازداشت نشده باشد، بازداشت می‌شود و روند محدودیت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,