Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
گزارش تصویری از نمایشگاه صنایع دفاعی مالزی

«سلاح‌های مخوف‌تر، انسان‌های ضعیف‌تر»

2010 April 26

اردوان روزبه / رادیو کوچه

عکس‌ها از امیر / رادیو کوچه

روزهایی پیش از این که آدمی در غار می‌زیست مهم‌ترین ابزار دفاعی‌اش سنگ‌هایی بود که با بروی سنگ‌های دیگر کشیده شدن تیز می‌شد و او می‌توانست با آن از خود و قبلیه‌اش دفاع کند و یا شکاری را برای خوردن صید کند.

شاید اگر در برابر انسان نخستین یکی از اسلحه‌های امروزین را می‌گذاشتید، او از تعجب اگر شما را جادوگر نمی‌خواند بی‌شک به شیاد بودن شما و ادعایتان شک نمی‌کرد. اما انسان امروزی دیگر به دنبال سنگ تیز شده یا نیزه مفرغین و یا کمان و زه نیست. آدمی امروز آن قدر بی‌رحم شده است که به فقط به دفاع و سیر کردن شکم نمی‌اندیشد. او می‌خواهد بتواند بهتر بکشد، بهتر نابود کند و دقیق‌تر و تمیز‌تر سینه دیگر آدمیان را بشکافد.

آری این هنر امروز انسان است.

بسیاری از مدافعان گسترش سلاح‌های نظامی بر این باورند که داشتن سلاح‌های مدرن‌تر و گسترده‌تر می‌تواند امنیت بیشتر را به هم‌راه بیاورد و از سویی در مسابقه تسلیحاتی وقتی دولتی عقب نماند یعنی توانسته است جای‌گاه خود را در جامعه جهانی حفظ کند. هر از سلاح دور برد‌تر استفاده کند قوی‌تر است و اگر بتواند با موشک‌های دور‌ برد خود پایتخت دشمن را هدف بگیرد امن‌تر.

این‌ها نقدی بر نمایشگاه تسلیحات که دست بر قضا نامش تجهیزات دفاعی آسیا 2010 است نیست. این‌ها نقدی بر روزگار آدمی است که دانش‌مندانش، طراحانش و صنعت‌گرانش امروز تمام توانشان را بر این می‌گذارند که سلاحی بی‌رحم تر اختراح کنند.

توپ‌هایی که در نیمه شب با گرمای بدن انسان می‌توانند با ضریب خطای چند سانتی‌متر نشان بگیرند و قلب او را بشکافند، سلاح‌های کمری با بدنه ترکیب پلیمری که در زیر آب شلیک می‌کند و موشک‌های زنده‌یاب و تجهیزات ردیاب ماهواره‌ای که می‌تواند از فرسنگ‌ها دور‌تر انسانی را با توپ لیزر از طریق هواپیمای زنده‌یاب شکار کند.

کافیست پشت کنسول یکی از این ماشین‌های کنترلی بنشینید و از دید هواپیمای بدون سرنشین به آدم‌های زیر پا نگاه کنید و ببینید و نشانه بروید و با یک دکمه ساده روی صفحه مانیتور آن‌ها را پاک کنید، تمام! درست مانند بازی کانتر یا صد‌ها بازی دیگر. زندگی انسان‌ها امروز به‌نظر می‌رسد بر خلاف ادعای آدمی، خیلی کم ارزش‌تر از پیش شده است.

البته که اگر نیک نظر کنید همین سلاح‌های مدرن را بر خلاف آن که گفته می‌شود، در دستان بسیاری دیگر نیز می‌بینید.

به هر روی این‌ها حدیث روزگار آدمی است نه یک نمایشگاه. آن چه در پی می‌بینید نمایشگاه «تجهیزات دفاعی آسیای 2010» نام دارد. بیش از چهل کشور دنیا در این نمایشگاه به معرفی محصولات جدید دفاعی و نظامی خود پرداختند غرفه‌های روسیه و آمریکا بزرگ‌تر از بقیه و سربازان انگلیسی که با دختران مالایی عکس یادگار می‌گرفتند بیشتر خود‌نمایی می‌کردند. به خصوص غرفه‌های دو کشور روسیه و آمریکا در کنار یک دیگر که انگار هنوز بوی جنگ سرد از آن به مشام می‌رسید.

پاکستان هم با زره‌پوش‌های پر سرعتش آمده بود و برخلاف سال‌های پیش ایران در این نمایشگاه شرکت نداشت. آیا دلیلی داشت که امسال از خیر حضور گذشتند؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,