Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
هفتم اردیبهشت – بیست و هفتم آوریل

«تقویم تاریخ هفتم اردیبهشت»

2010 April 27

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 53 پیش از میلاد – ایران و روم در آستانه جنگ کارهه (حران) قرار داشتند که «دوپوی» در صفحه 129 تالیف خود ــ تاریخ جنگ ــ از آن به‌عنوان قاطع‌ترین نبرد نظامی بشر در قرون قدیم نام برده است. در این جنگ، کراسوس کنسول اول روم کشته شد و از ارتش آن کشور کمتر از پنج هزار تن موفق به فرار شدند.
 • 847 میلادی – «یعقوب لیث‌صفار» که از جوانی در سر هوای احیا استقلال ملی و سپس امپراتوری ایران را داشت برای رسیدن به‌این هدف و اجرای گام به گام برنامه‌های خود، مصلحت دید که با حاکم اعزامی خلیفه عباسی به سیستان کار کند. این همکاری مصلحتی که از آوریل آغاز شده بود پنج سال طول کشید و پس از آن، یعقوب راه خود را با تصرف شهر زرنگ (واقع در افغانستان امروز) جدا ساخت. وی سپس تا لحظه واپسین عمر خود به آزادکردن سایر مناطق ایران و احیا استقلال ملی ادامه داد و جایگاه رفیع برای خود در تاریخ ایران‌زمین به‌وجود آورد.
 • 1317 خورشیدی – «رضاشاه پهلوی» باخشم تمام فرهنگستان ایران را که از عمر آن درست 3 سال می‌گذشت به‌دلیل تنبلی اعضا آن، که هرکدام مشاغل دیگر داشتند تعطیل کرد و دو هفته بعد فرهنگستان تازه‌ای به‌ریاست وزیر فرهنگ وقت و 24 عضو ثابت ایجاد کرد. از رییس وقت کشور نقل شده است که گفته بود: «اینان می‌آمدند، چای، شیرینی و میوه می‌خوردند، دیدار تازه می‌کردند و حق حضور می‌گرفتند بدون این‌که برای فرهنگ و زبان ما کاری انجام دهند. فردوسی نان خودش را خورد و زبان مارا زنده کرد. اینان پول گرفتند، آقایی کردند اما در راهی که آن مرد هزار سال پیش باز کرد یک گام به‌جلو برنداشتند. از گور آن مرد شرم نکردند. زبان زیربناست. شرم دارد که با واژه‌های بیگانه سنگ میهن به‌سینه بزنیم.»
 • 1332 خورشیدی – جنازه سرتیپ «افشار توس» رییس شهربانی کل کشور که شهرت وفاداری به دکتر مصدق را داشت و از اول اردیبهشت ناپدید شده بود در غار «تلو» در بلندی‌های شمال تهران کشف و متعاقب آن گروهی از افسرانی که دکتر مصدق آنان را بازنشسته کرده بود به‌اتهام ربودن و شکنجه و قتل او دست‌گیر و بازداشت شدند.
 • 1737 میلادی –  «ادوارد گیبون» نویسنده کتاب «تاریخ انحطاط و زوال امپراتوری روم» به‌دنیا آمد. این کتاب درچند جلد در دهه‌های آخر قرن 18 نوشته شده و به خصوص فصول 15 و 16 آن هم‌واره مورد توجه دولت‌مردان و سیاست‌مداران بوده است، زیرا درس‌های جالبی از آن به‌دست می‌آید. وی در طول سال‌های اقامت خود در فرانسه از معاشران روشن‌فکر این کشور بود.
 • 1820 میلادی – «هربرت اسپنسر» اندیش‌مند انگلیسی به‌دنیا آمد و تا سال 1903 زندگی کرد. وی بود که فرضیه تحول را وارد فلسفه، جامعه‌شناسی و حتا روان‌شناسی کرد. او از حامیان حقوق طبیعی به‌شمار می‌رود.
 • 1521 میلادی – «فردیناند ماژلان» دریانورد اروپایی که نام پاسیفیک را بر بزرگ‌ترین بدنه آبی جهان گذارد در جزایر فیلیپین به‌دست یک بومی این جزایر کشته شد. او و همراهانش نخستین اروپاییان بودند که راه عبور از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام را به‌دست آوردند که بر تنگه مربوط نام ماژلان گذاشته شده است. او و همراهانش هم‌چنین نخستین اروپاییان به‌شمار می‌روند که عرض اقیانوس آرام را طی کردند و باقی‌مانده همراهان ماژلان موفق شدند که در همین سفر، گردش خود با کشتی به دور کره زمین را تکمیل کنند.
 • 1913 میلادی – «سلطان احمدشاه قاجار» در تهران ازدواج کرد.
 • 1791 میلادی – «ساموئل مورس» نقاش آمریکایی و مخترع کد مورس متولد شد.
 • 1759 میلادی – «مری وُلستون‌کرافت» نویسنده و فیلسوف فمینیست انگلیسی به‌دنیا آمد.
 • 1937 میلادی – «آنتونیو گرامشی» فیلسوف کمونیست ایتالیایی در ۴۶ سالگی در‌گذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,