Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
گفت‌و‌گوی روز

«قانون اجباری یا اجبار قانونی»

2010 April 27

سروش / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

یکی از مهم‌ترین پایه‌های سیستم قضایی هر کشوری، وجود و دخالت وکیل مدافع مستقل در مراجع قضایی است. حضور وکیل در دعاوی مختلف حقوقی که در دادگاه‌ها مطرح می‌شود  و سعی بر به دست آوردن نتایج دلخواه در پرونده‌ها همواره سبب‌ شده که این افراد مورد بی‌مهری برخی مسوولان و یا موکلان خود قرار گیرند.

بسیاری بر این باورند که وجود وکلای مدافع در دعاوی باعث تسریع در کار می‌شود و با توجه به دانش حقوقی خود می‌توانند راه‌های درست را برای سریع‌تر رسیدن به نتیجه بیان  کنند.

به دلیل ضرورت حضور وکیل مدافع در دادرسی‌ها بنا به تبحر و آگاهی از مبانی حقوقی و قضایی و این‌که از اطاله دادرسی و کثرت پرونده‌های حقوقی کاسته شود در سال 84 در اجرای ماده 32 قانون اصلاح پاره‌ای از قوانین دادگستری مصوب سال 1356، آیین نامه الزامی شدن حضور وکیل در دعاوی مدنی و حقوقی به تصویب آیت‌اله شاهرودی ریاست وقت قوه قضاییه رسید.

در سال 1384به استناد این ماده قانونی، در ماده یک آیین نامه الزامی شدن حضور وکیل در دعاوی مدنی و حقوقی مقرر شد که :« اقامه کلیه دعاوی مدنی و حقوقی و نیز شکایت از آرا  و دفاع از آن‌ها در دادگاه‌های دادگستری با دخالت وکیل دادگستری یا مشاوران حقوقی ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه انجام شود»

این قانون چهارسال اجرا شد اما در نهایت براساس رای وحدت رویه دیوان عالی کشور، این قانون متضاد با موازین شرعی و قانونی اعلام شد و طی جلسه‌ای که هیت عمومی دیوان عالی کشور برگزار کرد عدم الزامی بودن حضور وکیل در دادگاه‌ها به عنوان رای وحدت رویه  این هیت تایید شد.

بسیاری از کارشناسان حقوقی این تصمیم هیت عمومی دیوان عالی را در راستای تضعیف کانون وکلا خوانده‌اند و عقیده دارند که حضور وکیل می تواند از معضلات قضایی کشور تا حدودی بکاهد و بار پرونده‌های تشکیل شده در قوه قضاییه را نیز کم‌تر کند.

در خصوص این تصمیم هیت عمومی دیوان عالی جمهوری اسلامی سروش گفت‌و‌گویی با دکتر منوچهری عضو کانون وکلای مرکز و وکیل پایه یک دادگستری انجام داده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,