Saturday, 18 July 2015
02 December 2021

«اعتراض به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن»

2010 April 28

گروهی از فعالان حقوق زنان با انتشار نامه‌ای خطاب به اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل نسبت  به درخواست ایران برای عضویت در «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد اعتراض کرده‌اند.

در این نامه آمده است: «جای‌گاه خالی گروه آسیایی کمیسیون به مراتب بیش از قرار گرفتن ایران بر این جای‌گاه به نفع رشد و توسعه زنان در جهان خواهد بود.»

امضا‌کنندگان این نامه تصریح کردند که چنان‌چه سازمان ملل به دلایل سهمیه‌بندی منطقه‌ای مجبور به پذیرش ایران هستند، جمهوری اسلامی را به پای‌بندی به «پیمان‌های بین‌المللی حقوق برابر» ملزم کنند.

نویسندگان این نامه هم‌چنین حضور ایران در این کمیسیون را تهدید جدی برای هدف‌های آن، متناقض با ماهیت آن و هم‌چنین تهدیدی برای صلح، برابری و امنیت جهانی دانسته‌اند.

مخالفت ایران با کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان در کنار نقض حقوق زنان و قوانین تبعیض‌آمیز در این کشور از جمله مواردی است که این فعالان مدنی برای مخالفت خود با عضویت ایران در جای‌گاه کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد عنوان کرده‌اند.

گفتنی است هفته گذشته ایران پس از فشارهای زیاد  درخواست خود مبنی بر عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل را پس گرفت. دیپلمات‌های کشورهای غربی علت تغییر نظر ایران را عدم توانایی این کشور در اخذ حداقل رای لازم برای عضویت در این شورا عنوان کردند. اما دولت ایران علت این امر را تصمیم به عضویت در «کمیسیون مقام زن» اعلام کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,