Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
سوت

«استقلال و ذوب آهن در اندیشه سرگروهی»

2010 April 28

محمدرضا / رادیوکوچه

mohammadreza@koochehmail.com

استقلال و ذوب‌آهن می‌توانند عمل‌کرد موفق‌شان در لیگ قهرمانان آسیا را با کسب صدرنشینی گروه تکمیل کنند.

در آستانه روز پایانی مرحله گروهی هر دو تیم صدرنشین هستند و سرنوشت در دست خودشان است. استقلال که میهمان الجزیره، تیم آخر و ناامید گروه است درصورت پیروزی خیالش بابت سرگروهی و مهم‌تر از آن میزبانی در تک‌بازی مرحله حذفی، راحت خواهد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با وجود این، به‌نظر نمی‌رسد استقلال 11 امتیازی در ابوظبی بازی آسانی داشته باشد. این بازی برای آبل براگا، مربی بزرگ الجزیره که تیمش تنها یک امتیاز گرفته جنبه حیثیتی دارد و او دوست ندارد تورنمنت را با یک شکست دیگر ترک کند. این مربی برزیلی به‌دلیل هم‌گروهی در 2 سال گذشته با استقلال، شناخت بسیار خوبی هم از این تیم دارد و در 3 مصاف قبلی‌اش با آبی‌پوشان به تساوی رسیده.

بازی رفت دو تیم هم درحالی با تساوی بدون گل به پایان رسید که استقلال توانسته دو حریف قدرت‌مندترش را در ورزشگاه آزادی شکست بدهد. با وجود این، مرفاوی نمی‌خواهد فرصت سرگروهی و میزبانی در مرحله حذفی را از دست بدهد و به پیروزی فکر می‌کند. سرمربی استقلال گفت: «این آخرین بازی ما در دور اول رقابت‌هاست و حساسیت بسیار بالایی دارد.»

ما در این دیدار با هدف سرگروهی به میدان می‌رویم و تمام تلاش‌مان این است که با ارایه یک بازی قابل‌قبول و پیروزی، به‌عنوان تیم اول گروه صعود کنیم. مقابل تیمی به میدان می‌رویم که فوتبال خوبی ارایه می‌دهد و یکی از تیم‌های برتر امارات است.»

مرفاوی اضافه کرد که تیمش به‌هیچ‌وجه این بازی را دست‌کم نمی‌گیرد: «ما با تمام نفرات به ابوظبی آمده‌ایم و به ‌این موضوع فکر نمی‌کنم که تیم الجزیره حذف شده است و امیدی به صعود ندارد. پس با تمام بازیکنان تراز اول خود به میدان می‌رویم.»

سرمربی استقلال هم‌چنین گفت که برایش مهم نیست حریف تیمش در مرحله بعد داخلی باشد یا خارجی: «برای ما اصلن مهم نیست که در مرحله بعد با چه تیمی بازی می‌کنیم و هر تیمی که باشد برای ما تفاوتی نخواهد داشت. مهم این است که در استادیوم آزادی به‌عنوان میزبان به میدان برویم.» براگا هم ضمن تمجید از قدرت استقلال، تاکید کرد که تیمش با وجود حذف در این بازی با انگیزه به میدان می‌آید: «مقابل تیم بزرگی به‌نام استقلال به میدان خواهیم رفت. تیمی‌که بسیار پرتلاش است، فوتبال هجومی و جذابی ارایه می‌کند و بی‌شک صدرنشینی در گروه و صعود به ‌دور بعد حق واقعی این تیم بوده است. استقلال که بازیکنان بسیار خوبی دارد، در همه جای زمین بسیار عالی ظاهر می‌شود و توان هجومی این تیم قابل تحسین است. تمام تلاش ما در این بازی این است که به شکل جدی به میدان برویم و به فکر ارایه یک بازی قابل‌قبول هستیم.»

سرمربی تیم الجزیره در مورد این‌که آیا از تمام نفرات اصلی خود در این دیدار استفاده خواهد کرد گفت: «بازی لیگ قهرمانان آسیا در هر حالتی مهم است حتا اگر تیم ما حذف شده باشد و امیدی به صعود نداشته باشد. پس سعی داریم با ترکیبی از بازیکنان خوب خود به میدان برویم تا با پیروزی در این دیدار، توان روحی بازیکنان را برای بازی‌های باقی‌مانده لیگ‌برتر امارات افزایش دهیم.»

فرهاد مجیدی که سال‌ها در لیگ امارات بازی کرده، الجزیره را یکی‌از تیم‌های خوب و مدعیان قهرمانی لیگ این کشور می‌داند و انتظار بازی سختی را دارد. کاپیتان استقلال که با زدن چهارگل، یکی ‌از بهترین گلزنان این تورنمنت است می‌گوید: «بازی سختی خواهیم داشت‌ ولی تلاش می‌کنیم دراین بازی برنده باشیم و هدف ‌ما این است که با کسب این سه امتیاز، به‌عنوان سرگروه از دورمقدماتی صعود کنیم. ان‌شااله بازی بعد را با حضور طرفداران پرشور استقلال در استادیوم آزادی تهران برگزار خواهیم کرد.»

در دیگر بازی گروه A، الغرافه 10 امتیازی میهمان الاهلی ‌عربستان است و منتظر لغزش استقلال است تا بتواند سرگروه شود. این بازی دیرتر شروع می‌شود که برای تیم قطری یک مزیت است. الاهلی شش امتیازی هم مانند الجزیره هیچ امیدی ندارد.

ذوب آهن که با نتایج درخشانش توانسته در گروه B در حضور تیم‌های قدرت‌مندی مثل بنیادکار و الاتحاد عربستان صدرنشین شود، امروز درصورت تساوی در فولادشهر هم می‌تواند سرگروه شود.

ذوب‌آهن 10 امتیازی است، درحالی‌که حریفش الاتحاد باهشت امتیاز در رده دوم است. در دیگر بازی گروه که زودتر برگزار می‌شود بنیاد کار هفت امتیازی میزبان الوحده امارات است و درصورت پیروزی تیم ازبکی که احتمال آن بسیار زیاد است، الاتحاد هم برای صعود باید ذوب آهن را شکست دهد.

ذوب آهن که در هفته‌های گذشته برنامه فشرده‌ای داشته، سه بازی اخیرش در سه جام مختلف را باخته تا هوادارانش را نگران کند. با وجود این، ابراهیم‌زاده گفت: «اگر می‌خواهیم کارمان برای صعود به مراحل بالاتر سخت نشود، باید برابر الاتحاد پیروز شویم.

به غیراز حدادی‌فر همه بازیکنان ما در وضعیت خوبی قرار دارند و هم قسم شده‌اند تا با فراموش کردن بازی‌های گذشته، در مسابقات بعدی لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر با قدرت تمام به میدان بروند.» او اضافه کرد: «‌ما در این چند بازی باید به همه نشان دهیم همان تیم مقتدر و با برنامه گذشته هستیم و با کسب نتایج مطلوب مزد زحمات دست‌اندرکاران باشگاه و حمایت هواداران خود را به‌بهترین نحو بدهیم.»

سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن ایران در مورد دیدار با الاتحاد عربستان گفت: «ما در این دیدار با تفکر پیروزی به میدان می‌رویم و می‌دانیم تنها نتیجه‌ای‌ که می‌تواند تضمین‌کننده صعود الاتحاد باشد، کسب سه امتیاز دیدار است، به‌همین دلیل باید مهاجمان این تیم را که سرعتی و تکنیکی هستند از دروازه خود دور نگه داریم و اجازه ندهیم به محوطه جریمه ما نزدیک شوند.

ما باید در این گروه اول شویم، زیرا قرارگرفتن در رتبه دوم باعث می‌شود در مرحله حذفی در عربستان میهمان الهلال باشیم.» سرمربی تیم فوتبال الاتحاد عربستان هم گفت که فریب نتایج بد اخیر تیم ذوب‌آهن را نمی‌خورد و اضافه کرد: « ترکیب تیم ذوب آهن در این دیدار برایم ناشناخته است. ما با سیستمی هجومی و برای رسیدن به پیروزی برابر ذوب‌آهن به میدان خواهیم آمد گرچه حواسمان به نتیجه دیدار الوحده با بنیادکار نیز هست. می‌دانم ذوب‌آهن در فولادشهر تیم قدرتمندی است اما بازیکنان تیم من هم با توجه‌ به پیروزی هفته گذشته خود برابر الشباب در مسابقات داخلی عربستان، با روحیه مضاعف در این دیدار به میدان می‌آیند و با توجه به این مسایل نتیجه مسابقه قابل پیش‌بینی نیست.»

سرمربی تیم فوتبال الاتحاد عربستان اضافه کرد: «می‌دانم ذوب‌آهنی‌ها برای دفاع در این دیدار به میدان نمی‌آیند، ضمن این‌که شکست‌های اخیر هم باعث نمی‌شود آنها در بازی روز چهارشنبه چهره ضعیفی را در زمین از خود به نمایش بگذارند. به‌همین دلیل فریب این نتایج را نمی‌خورم اما با توجه به مصدومان و بازیکنان یک اخطاره این تیم، ترکیب ذوب‌آهن برایم تا حدودی ناشناخته است.»

اما در ادامه رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا امیدهای سپاهان اصفهان برای صعود به دور بعدی با باخت مقابل الشباب کم‌‌رنگ‌تر شد. تیم فوتبال سپاهان در یک بازی انتقادآمیز و در حالی‌که موقعیت‌های فراون گل را از دست داد، دو بر صفر به تیم العین امارات باخت. در این بازی عمادرضا دو موقعیت صددرصد گل را از دست داد و به‌رغم تلاش فراوان سپاهان برای زدن گل، دروازه تیم الشباب تا پایان بازی بسته باقی ماند. به‌این ترتیب سپاهان باید منتظر بازی پاختاکور بماند و در صورتی‌که پاختاکور بتواند پیروز از بازی بیرون بیاید، تیم سپاهان هم به مرحله بعد صعود خواهد کرد.

امیر قلعه‌نویی گفت: «متاسفانه در نیمه اول این بازی عمل‌کرد بسیار بدی داشتیم. در نیمه دوم صاحب توپ و میدان شدیم، اما از موقعیت‌های خود به خوبی استفاده نکردیم. در حالی‌که یک بر صفر عقب بودیم، می‌توانستیم بارها به گل برسیم اما مهاجمان بی‌دقتی کردند و روی یک ضد حمله گل دوم را نیز دریافت کردیم.» قلعه‌نویی با بیان این مطلب که شرمنده مردم اصفهان شدیم، اظهار داشت: «این پیروزی را به تیم اماراتی تبریک می‌گویم. ما شکست خوردیم و حرفی برای گفتن نداریم.»

هم‌چنین وی در پاسخ به این سوال که آیا حریف را دست کم گرفته بودید، گفت: «بله. پیش از بازی به شاگردانم تاکید کرده بودم که حریف را دست کم نگیرند اما یک نیمه تمام خواب بودیم. در نیمه دوم هم که بیدار شدیم موقعیت‌های متعدد را از دست دادیم. ما در حد قهرمان لیگ برتر نبودیم.»

سرمربی سپاهان با انتقاد از عمادرضا در مورد ضعف گل‌زنی تیمش تصریح کرد: «نمی‌دانم مهاجم عراقی چگونه موقعیت‌های بسیار عالی را از دست داد. مشکل گل‌زنی ما حل نشده و من مقصر این شکست هستم.» قلعه‌نویی در مورد شانس صعود از گروه گفت: «ما هنوز امیدواریم و اگر الشباب نتواند پاختاکور را ببرد ما به‌عنوان تیم دوم راهی مرحله بعد می‌شویم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,