Saturday, 18 July 2015
09 December 2021

«‌کمبود حمایت مردمی از دولت مرکزی افغانستان»

2010 April 29

وزارت دفاع آمریکا از کمبود حمایت مردمی از دولت مرکزی در افغانستان خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پنتاگون در جدیدترین گزارش فصلی خود حاوی ارزیابی از شرایط افغانستان که به تازگی به کنگره ایالات متحده تسلیم کرده، نوشته است که اهالی کمتر از یک چهارم از مناطقی از افغانستان که از نظر نظامیان آمریکایی مناطق مهم و «کلیدی» محسوب می‌شوند از دولت حامد کرزی، رییس جمهوری، حمایت می‌کنند و نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند.

در این گزارش یک‌صد و پنجاه و دو صفحه‌ای آمده است که «ارزیابی کلی حاکی از آن است که مردم بیست و چهار درصد از نواحی و محدوده‌های کلیدی (یعنی بیست و نه منطقه از یک‌صد و بیست منطقه مورد نظر) طرف‌دار و حامی دولت مرکزی افغانستان هستند».

به گفته پنتاگون، بازداشت و کشته شدن تعدادی از فرماندهان عمده طالبان و گروه‌های وابسته در پاکستان و افغانستان هم در تضعیف روحیه شورشیان موثر بوده است.

گفتنی است در حالی‌که برخی مقامات آمریکایی عمل‌کرد دولت افغانستان را مورد انتقاد قرار داده‌اند، آقای کرزی در موارد متعدد تاکید داشته است که دولت وی حاضر نیست به عنوان عامل دست‌نشانده خارجیان دیده شود بلکه بر اساس آن‌چه که به مصلحت کشور خود می‌داند تصمیم‌گیری و عمل می‌کند.

هنوز مقامات دولت افغانستان نسبت به این گزارش، که در ظاهر حاصل تحقیقات پنتاگون در مناطق خاصی از این کشور است، واکنشی نشان نداده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,