Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«عکسی به نام تدفین»

2010 April 29

پیام

این عکس را «امیرحسین شجاعی» گرفته است و بر روی آن نام «تدفین» گذارده است.

این عکس با دوربین Canon EOS 5D Mark II، لنز Canon EF 70-200mm f 2.8 l IS USM، دیافراگم 2.8، سرعت شاتر بسیار بالای 2500/1 ثانیه، Focal length 145، و ایزو 800 گرفته شده است.

روایت‌گری تصویر به خوبی گویاست. سه کودک، دو در حال فرار و یکی در حال شکلک درآوردن به عکاس. زمینی خاکی که حکایت از لوکیشن عکس در منطقه‌ای محروم می‌کند.

عکس واجد ویژگی‌های جذابیست.

آن‌هایی که در حال فرارند بر روی دوش خود کیسه‌‌ای به بزرگی سه چهارم هیکل خویش دارند. در گمانه‌زنی می‌توان محتوای آن‌ها را پلاستیک‌های کهنه، یا زباله‌های قابل استفاده‌ی شهری، و یا شاید هم اجناسی برای دست‌فروشی حدس زد.

آن پسرک بازی‌گوش هم که مانده و شاید آگاهانه به عکاس و مخاطبین این عکس شکلک درآورده جذابیت عکس را دوچندان کرده است. البته نباید از سر کچل‌اش نیز غافل ماند که چهره‌ی او را در شکلک درآوردن بسیار مضحک‌تر و دل‌نشین‌تر کرده. ضمن این‌که فرم ایستادنش هم بسیار جالب و کودکانه است.

یکی از ویژگی‌های دیگر عکس، هم‌سن بودن و از یک جنس بودن سوژه‌های آن است. سه پسرک با لباس‌هایی مندرس و کفش‌هایی کهنه. که احتمالن مشغول انجام دادن کاری مشترک بوده‌اند. گویی هر سه ترسیده‌اند، اما به ترسشان دو واکنش متفاوت نشان داده‌اند.

مخاطب کنجکاو می‌تواند از خود بپرسد کیسه‌ی این آخری کو؟ شاید او اصلن کیسه‌ای ندارد و به همین دلیل فرار نکرده است. چون چیزی برای از دست دادن ندارد.

اما یکی دیگر از جذابیت‌های تصویر، فاصله‌ی مساوی بین سوژه‌هاست. گویی هر سه‌ی آن‌ها مثلثی از جنس درد را آفریده‌اند و خود در گوشه‌های اضلاع آن ایستاده‌اند. مثلثی که بی‌شباهت به مثلث‌های اخطار‌دهنده به شهروندان فراموش‌کار نیست.

تم سیاه و سفید عکس عاملی تعیین‌کننده در زیبایی اثر است.

کادربندی می‌توانست بهتر باشد – سمت راست تصویر پای پسرک کامل در کادر نیامده – اما با توجه به فرصت کمتر از ثانیه‌ای عکاس برای ثبت این تصویر، از ارزش عکس چیزی کم نمی‌کند.

من عکس را در هنگام شنیدن قطعه‌ی شاه‌کار نوکتورن دو دیز مینور شوپن دیدم و بر آن نقد نوشتم. این اثر ماندگار را برای شما نیز پیوست نموده‌ام.

شاد و تندرست و سبز باشید،

7 اردیبهشت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , ,