Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«ونیز؛ شهر بدون خودرو»

2009 August 28

جام‌جم آن‌لاین

شهر زیبا و تاریخی ونیز در شمال ایتالیا، بزرگ‌ترین شهر بدون خودرو و کامیون در اروپاست. تمامی وسایل نقلیه عمومی و خصوصی در این شهر که بر روی آب ساخته شده است قایق هستند و تنها گزینه دیگری که برای جابجایی مردم وجود دارد، پیاده روی است.

حتی نیروهای آتش نشانی و پلیس هم برای انجام وظایف خود از انواع قایق‌های موتوری استفاده می‌کنند.

20090828-venice-koocheh

به گزارش واحد مرکزی خبر از ایتالیا، این شهر تاریخی سال‌هاست که با آرامی در حال فرو رفتن به زیر آب دریاست و تا امروز طرح‌هایی که برای جلوگیری از غرق شدن این شهر ارایه شده، کار ساز نیست.

یک شهروند ونیزی گفت : «بسیاری از اهالی ونیز به دلایل مختلف این شهر زیبا را ترک می کنند، از مهم‌ترین این علل رطوبت زیاد هوا و بالا آمدن آب است که موجب می‌شود در طبقات هم کف منازل و همچنین مغازه‌ها همواره آب جمع شود.

یکی دیگر از اهالی ونیز گفت: «ما اهالی ونیز به شدت از مشکل بالا آمدن آب رنج می‌بریم.زمانی‌که سطح حداکثر یک متر بالا می آید، قابل تحمل است اما بیش از این میزان، مشکل آفرین می‌شود و تمام اجناس مغازه‌داران به زیر آب می‌رود.»

وی می‌افزاید : «مشکل آب گرفتگی سطح شهر ونیز فقط منحصر به زمستان نیست و ما در تمام فصول سال چکمه‌های بلند خود را برای رفت و آمد در خیابان‌ها در دسترس قرار می‌دهیم که وقتی آژیر بالا آمدن آب به صدا در می‌آید آن‌ها را به پا می‌کنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|