Saturday, 18 July 2015
13 May 2021

«تقویم تاریخ دهم اردیبهشت»

2010 April 30

مریم/رادیو کوچه

Maryam.m@koochehmil.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1030 میلادی – مورخان انگلیسی که درباره گسترش اسلام در قرن 11 میلادی در شبه قاره هند تحقیق کرده‌اند، درگذشت سلطان «محمود غزنوی» را 30 آوریل نوشته‌اند. سلطان محمود به‌نام گسترش اسلام، چند حمله نظامی به هند برد و از سوی خلیفه عباسی وقت مورد تقدیر قرار گرفت. وی با این اقدام خود نخستین سنگ بنای کشوری را گذارد که 9 قرن پس از او به‌نام پاکستان، مرکب از مسلمانان هند پا به‌عرصه وجود گذارد. مشغله دیگر محمود که شهر غزنه در ایران خاوری آن‌روز را پایتخت قرار داده در عمران و آبادانی‌اش کوشیده و آن‌را به مرکز تجمع ادیبان و دانشمندان زمان تبدیل کرده بود، جلوگیری از گسترش مهاجرت سلجوقیان بود که در ماورای آمو دریا (جیحون) پراکنده بودند. قلمرو سلطان محمود محدود به ایران خاوری بود و در مرکز و غرب ایران از ری (تهران) تجاوز نکرد. با این‌که پارسی، زبان نیاکان سلطان محمود نبود (زیرا که از ترکان غز بود)،ولی وی با حمایت از شعرایی که در دربار او گرد آمده بودند عملن به شعر و ادب پارسی خدمت بسیار کرد.
  • 1312 خورشیدی – در این‌روز پس از یک‌رشته بازی‌های سیاسی و قهر و آشتی تقریبن دوساله،  قرارداد انحصار نفت با انگلستان که سی سال از آن باقی مانده بود برای شصت سال تمدید شد. قرارداد تازه که جای امتیاز «دارسی» را گرفت در جلسه هفتم خرداد 1312 مجلس به تصویب رسید و این همان قراردادی است که در اسفند 1329 لغو گردید.
  • 1795 میلادی – «ژان ژاک بارتلمی» محقق فرانسوی قرن 18 که تاریخ یونان قدیم را نوشت سی‌ام آوریل در 79 سالگی درگذشت. وی برای نوشتن تاریخ یونان قدیم به ایتالیا و یونان سفر کرده بود و اسناد و مدارک بسیار خوانده بود. او بر زبان‌های لاتین، یونانی و مشرق‌زمین مسلط بود.
  • 711 میلادی – «طارق ابن زیاد» با هدف تصرف اسپانیا، با سپاهی از مسلمانان از تنگه 13 کیلومتری میان آفریقا و اروپا که به‌نام او جبل‌الطارق (جیبرالتار) خوانده می‌شود گذشت و پا به خاک اروپا گذارد.
  • 1967 میلادی – کار ساختن بزرگ‌ترین دکل جهان به ارتفاع 537 متر در شوروی به‌پایان رسید.
  • ۱۷۸۹ میلادی – «جورج واشنگتن» در ایوان ساختمان فدرال در خیابان «وال استریت» شهر نیویورک در حضور مردم و با سوگند وفاداری به قانون اساسی، نخستین رییس‌جمهور آمریکا شد.
  • ۱۲۸۸ خورشیدی – «بیوک معیری» متخلص به «رهی معیری» که در شعرهای فکاهی و انتقادی از نام مستعار «زاغچه»، «شاه پریون»، «گوشه‌گیر» و «حق‌گو» بهره می‌برده است، از غزل‌سرایان معاصر ایران در این‌روز متولد شد.
  • 1349 – درگذشت استاد «اسماعیل آشتیانی» متخلص به «شعله» از نقاشان ایرانی و شاگردان کمال‌الملک .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,