Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
گفت‌گوی روز

«افزایش فشار بر مسیحیان نوگرویده در ایران»

2010 May 01

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

یکی از نقدهای وارد شده بر جمهوری اسلامی ایران مسئله حقوق هنرمندان و کسانی است که به دین جدیدی گرویده‌اند. در این روزها در گوشه و کنار ایران  از دستگیری تعدادی از مسیحیان ایرانی و یا کشیش‌های آن‌ها خبرهایی می‌رسد.
در حالی که برخی از علما تغییر دین را ارتداد دانسته و کسی که دین خود را عوض کرده مهدور و دم می‌دانند، برخی دیگر از علمای پیش روی شیعه از جمله مرحوم آیت اله منتظری و یا آیت اله یوسف صانعی این کار را ارتداد ندانسته و فرد گرویده را و مهدور  دم قلمداد نمی کنند.
بهمن سلحشور خواننده ایرانی که به مسیحیت گرویده است یکی از این افراد است که به دلیل فشارهای اجتماعی به خارج از ایران رفته است و در حال حاضر در کشور انگلیس پناهنده شده است.
آقای سلحشور به دلیل تغییر دین در ایران احساس امنیت نکرده است.

اردوان روزبه گفت‌گویی در این خصوص با بهمن سلحشور در مورد دلایل خروجش از ایران و مشکلات مسیحیان نو گرویده در این کشور انجام داده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای سلحشور شما یک هنرمند ایرانی هستید که بنا به ضرورت‌ها مجبور به خروج از ایران و پناهندگی شدید. مشکلات شما در ایران چه بوده است که منجر به خروج شما از کشور شده است؟

همه واقف هستیم که در ایران چه جریاناتی وجود دارد. از نظر جکومت همه در ایران مجرم هستند. دوست دارند نسبت به کسانی که صاحب منصب هستند، «بله قبان گو‌یی» باشد. من هم جز همان مردم هستم و کار من خواندن بوده است. اما به خاطر خواندن از ایران خارج نشدم.  سال 2002 جرم من خواندن در خارج از کشور بود.

مشکل دیگری هم شما را تهدید می‌کرد. مطلع هستیم شما به علت تغییر دین تحت فشار قرار گرفتید. درسته؟

من در زمینه‌ی هنر فعالیت داشتم و کارهای اجتماعی هم خوانده بودم. چون می‌دانستم این مشکل پیش می‌آید لازم دانستم هرچه زودتر از کشور خارج شوم.

وضعیت کسانی که در ایران تغیر دین می‌دهند به چه نحوی است و آیا فشارهای وارده می‌تواند وضعیت خطر‌سازی را برای آن‌ها به‌وجود آورد؟

همین الان در سایت‌ها مشاهده می‌کنیم که هفته‌ای یک نفر یا یک گروه را دست‌گیر می‌کنند.  هفته‌ی گذشته در کرج هم یک گروه و کشیشی به اسم «بهنام» را دست‌گیر کردند. و یا دادگاهی خانم مرضیه یا مریم، سندهای روزی هستند که ما شاهدیم. بسیاری هم دست‌گیر  می‌شوند و یا به شهادت می‌رسند که نام آن‌ها مشخص نیست و شهادتشان مشخص نیست و برنامه‌ریزی شده بوده است.

آیا فکر می‌کنید کسانی که پس از خروج از ایران با آن‌ها رو‌به‌رو شدید شرایط ایران و بحران ایران را درک می‌کنند؟

بعضی‌ها مدت مدیدی است از ایران خارج شدند و برخی هم از طریق تلویزیون چیزهایی را می‌بینند. برای کسانی که قبلن مسلمان‌زاده بودند و بعد به دین مسیحیت گرویدند، با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند. ما مجبوریم در خانه جمع شویم و وقتی دور هم هستیم با مشکل امنیتی مواجه می‌شویم.

یک کشیشی انگلیسی که فارسی را بسیار خوب صحبت می‌کند، می‌گوید: « 30 سال پیش که به ایران رفتیم با استقبالی مواجه نشدیم. اما همان موقع که انقلاب شد و حدود 60 هزار نفر در اسپانیا تقاضای پناهندگی کردند، بسیاری از این پناهندگان با روی باز به مسیحیت گرویدند.» در ایران هم خوشبختانه (با احترام به تمام ادیان) بسیاری از افراد با واقعیت‌هایی رو‌به‌رو می‌شوند.

شما با مشکلی مواجه هستید؟

من در این‌جا با مشکلاتی مواجه هستم. اما وقتی در کلیسا با انگلیسی‌ها برخورد می‌کنم واقعن بی‌نظیر و مهربان هستند. با این‌که خیلی خوب انگلیسی صحبت نمی‌کنم اما رابطه‌ی خوبی با من دارند. ایرانی‌ها هم بسیار خوب هستند و من ایرانیان را خیلی دوست دارم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment