Saturday, 18 July 2015
06 December 2020

«نامه‌ی نویسندگان زندانی در آستانه روز مطبوعات»

2010 May 01

جمعی از نویسندگان و خبرنگاران زندانی به مناسبت روز جهانی مطبوعات از زندان اوین پیامی را منتشر کردند.

این پیام  به شرح زیر است:

بنام خداوند جان و خرد

گفتم این جام جهان بین به تو کی داد حکیم/ گفت آنروز که این گنبد مینا می کرد

گفت آن یار کزو گشت سر دار بلند / جرمش این بود که اسرار هویدا می کرد

فیض روح القدس اگر باز مدد فرماید / دیگران هم بکنند آنچه مسیحا می کرد

روز جهانی مطبوعات در شرایطی فرا می رسد که خود سانسوری و سانسور سازمان یافته‌ی گسترده‌ای علیه رسانه‌های مختلف ایران اعمال می‌گردد و دامنه آن تا حد اعمال تیترهای تحمیلی و عکس‌های منتخب حکومتی گسترش یافته است‌. روز جهانی مطبوعات در اوضاع سیاسی و اجتماعی خاص کشورمان به گونه‌ای فرا می‌رسد که تعداد روزنامه‌های مستقل و آزاد به‌وی‍ژه آن گروه که در اختیار دگراندیشان‌، تحول‌خواهان و اصلاح‌طلبان است در پی تعطیلی‌های اخیر اکنون به اندازه انگشتان یک دست نیز نمی‌رسد.

از طرفی این گروه از نشریات از حداقل ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی آزاد و آگاهی‌بخشی عمومی آن‌گونه که حتا در موارد ۴ و ۵ قانون مطبوعات تاکید شده است محرومند و فشارها و اجبارهای غیر‌قانونی حاکمیت هر روز راه را بر فعالیت‌های حرفه‌ای می‌بندد. هم‌چنین شاهد این مسئله هستیم که هر روز تعداد بیشتری از مدیران‌، سردبیران و روزنامه‌نگاران در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های مختلف ایران جای داده می‌شوند و این روند باعث شده که ایران به بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل شود‌.

روز جهانی مطبوعات در شرایطی فرا می‌رسد که ما اهالی رسانه‌ها اعم از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان محبوس در زندان‌های ایران به صورت فزاینده‌ای با وثیقه‌های سنگین‌تر و احکام غیر‌منصفانه‌ی وسیع‌تری مواجه هستیم و شرایط زیست و حیاتمان به دلیل خبر‌رسانی‌، مقاله‌نویسی‌، مصاحبه و شرکت در میز‌گرد‌های حرفه‌ای در خصوص آزادی‌، دمکراسی و حقوق بشر و در مجموع انجام رسالت مطبوعاتی و انتقاد از حاکمان در زمینه‌های سیاسی‌، اجتماعی و اقتصادی هر روز محدودتر و سخت‌تر می‌شود.

ما روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان محبوس در زندان و بازداشتگاه‌ها روز جهانی مطبوعات را به اهالی رسانه‌های همگانی ایران و جهان تبریک و تهنیت عرض می نماییم.

جادارد که از این فرصت استفاده کنیم و از کلیه اقشار و گروه‌ها به‌خصوص نهاد‌ها و انجمن‌های صنفی و حرفه‌ای که در ایام بازداشت و محاکمه و زندانی شدن غیر‌قانونی اهالی مطبوعات ایران از آنان حمایت کرده‌اند و با قلم و قدم به یاری و مدد آن‌ها برخاسته‌اند سپاس‌گزاری کنیم.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۹

۳۰ آوریل ۲۰۱۰

میلاد اسدی‌– علی بهزادیان‌نژاد‌– علی بی‌کس‌– سید‌مسعود حسینی‌لواسانی- عباس خلیلی‌درمنکی- مجید دری- رضا رفیعی‌فروشان‌–‌ عیسی سحرخیز-‌ حسن سرشاری- کیوان صمیمی‌– حشمت‌اله طبر‌زدی- جهانگیر عبد‌اللهی‌– نادر کریمی‌جونی- کوهیار گودرزی- جواد ماه‌زاده- سعید متین‌پور- مهدی حیدریان‌– حجت‌اله ملکی‌– علی ملیحی‌– ضیا نبوی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,