Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
پرسه اجتماعی– گشت‌ و گذاری در جهان

«این سو، آن سو، چه خبر»

2010 May 02

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

امروز قصد دارم تا پرسه‌ای در گوشه و کنار جهان بزنم و خبرهایی از دنیای گردش‌گری، فرهنگ و جامعه بگیرم.

راستی تا یادم نرفته امروز را که در ایران روز معلم نام گرفته به تمامی معلم‌های زحمت‌کش که سال‌ها عمرشون را در راه آموزش و پرورش فرزندان این مرزو بوم صرف کردند تبریک می‌گم و یادی می‌کنم از تمامی معلمان دوره‌های مختلف تحصیلی خودم که تک‌تکشان را به ذهن دارم و از هرکدام خاطره‌ای.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما گفتم معلم و یاد خبری افتادم که به نوعی به آموزش و معلمی ربط پیدا می‌کنه: ایلنا خبرداده که مسوول بسیج خواهران کشور گفته است که بسیج موفق شده در طول 2 سال گذشته 50 هزار مربی برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف تربیت کند که این مربیان وظیفه دارند با برگزاری کارگاه‌ها، همایش‌ها و نشست‌ها و دعوت از جوانان برای شرکت در این جلسات به اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب بپردازند.

البته تاکید شده که مربیانی که بسیج به آن‌ها در رابطه با گسترش فرهنگ حجاب و عفاف آموزش داده اجازه ندارند در خیابان‌ها به دختران بی‌حجاب تذکر دهند و فقط می‌توانند در کارگاه‌های آموزشی به شبهات جوانان در رابطه با حجاب پاسخ دهند.

خوب این هم یک نوعی از معلم و معلم‌بازی در راستای طرح جنجال‌برانگیز حجاب و عفاف. حالا باید دید آمار قبولی و ردی و تجدیدی کلاس‌های این معلمان در چه حدی است.

اما اسم طرح حجاب آمد و خبری از فرانسه:

درخبرها آمده بود که هفته گذشته، نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری فرانسه از اقدام دولت خود مبنی بر ارایه طرحی به مجلس برای تصویب قانونی در خصوص منع حجاب بانوان خبر داد، که در صورت اجرا، مانع از ورود صدها هزار گردش‌گر با حجاب  به این کشور می‌شود.

اما در رابطه با این طرح صاحبان آژانس‌های مسافرتی فرانسه اعلام کردند که ‌فرانسه دومین مقصد گردش‌گری برای گردش‌گران حوزه خاورمیانه است و زنان با حجاب این منطقه بخش قابل توجهی از گردش‌گران را تشکیل می‌دهند، این اقدام که نوعی بی‌احترامی به آنان تلقی می‌شود،‌ درآینده‌ای نزدیک از جمعیت آنان خواهد کاست.

به گزارش میراث آریا، بنا به نظر کارشناسان و موسسات گردش‌گری منطقه خاورمیانه اجبار در منع حجاب و پوشش کامل برای بانوان مسلمان، موجب تغییر ذائقه آن‌ها و در نتیجه زیان کشور فرانسه از کاهش ورود گردش‌گر می‌شود و به این ترتیب هشدار دادند که قانون منع حجاب،‌ گردش‌گری فرانسه را متزلزل می‌کند.

البته می‌شود به این کارشناسان توصیه کرد که اندکی تسهیلات در امر سفر گردش‌گران ایرانی به فرانسه به وجود بیاورند تا هم مشکل آقای سارکوزی با حجاب حل شود هم لطمه‌ای به صنعت گردش‌گری فرانسه نخورد و هم گردش‌گران ایرانی آن قسمت از عفاف و حجابشان را که می‌خواهند بر باددهند به جای ایران، در کشور فرانسه برباد دهند در این صورت مشکلات چند کشور حل می‌شود ضمن این‌که گردش‌گران مسلمان حوزه خاورمیانه هم پول‌های خود را به جای خیابا ن شانزه‌لیزه در کشور دیگری خرج می‌کنند و سبب خیر در رونق اقتصادی و صنعت گردش‌گری آن کشور می‌شوند.

اما صحبت گردش‌گری شد، خبری هم بشنویم از وزیر گردش‌گری مالزی.

تا به حال شاهد برگزاری تورهایی شامل کشورهای مالزی، اندونزی، تایلند و سنگاپور بودیم. یعنی گردش‌گران با پرداخت مبلغی بیشتر و طی نهایتن یک سفر دو هفته‌ای، به جای یک کشور  از این چند کشور شرق آسیا دیدن می‌کردند البته این دیدارهای کوتاه مدت با توقف‌های کوتاه در هر کشور تا چه حد شناخت واقعی از این کشورها به گردش‌گر می‌داد، بماند.

اما وزیر گردش‌گری مالزی پیشنهاد جدیدی کرده مبنی بر این‌که یک تور گردش‌گری مشترک میان کشورهای عضو آ سه آن به منظور معرفی میراث تاریخی این منطقه برگزار شود.

به گزارش (chtn)،‌ به گفته وزیر گردش‌گری مالزی،‌ این تور مسافرتی از منطقه تاریخی سیم ریپ کامبوج، آغاز و سراسر مناطق تاریخی کشورهای عضو این سازمان را شامل خواهد شد و به این ترتیب گردش‌گران می‌توانند تنها با شرکت در یک تور مسافرتی موفق به بازدید از مجموعه عظیمی از مناطق تاریخی منطقه جنوب شرق آسیا شوند.

گردش‌گران می‌توانند تنها با شرکت در یک تور مسافرتی موفق به بازدید از مجموعه عظیمی از مناطق تاریخی منطقه جنوب شرق آسیا شوند

هرچندکه دکتر ین ین، معتقد است که این اقدام تاثیر فراوانی در توسعه هم‌کاری‌ها میان کشورهای منطقه داشته و مانع از رقابت و درگیری میان ‌آن‌ها خواهد شد اما دور از انتظار نیست که در نوروز آینده شاهد تبلیغات دفاتر مسافرتی ایران برای تور کشورهای آسه‌آن باشیم و مسافران ایرانی هم که همواره به دنبال یک تیر وچند نشان هستند این بار لابد در یک تور بیست و یک روزه از تمامی این کشورها دیدن می‌کنند.

کشورهای آسه آن شامل  مالزی، برونئی، اندونزی، فیلیپین، لائوس، تایلند، ویتنام و سنگاپور است.

اما «عبدالمالک ریگی » را که یادتون هست. همان رهبر گروه جندا…  که می‌گفتند هر اتفاقی در منطقه سیستان و بلوچستان می‌افتد زیر سر اوست و بالاخره دستگیر شد. در خبرها آمده بود که  دستگیری ریگی، موجب رشد گردش‌گری سیستان و بلوچستان شده‌است.

دستگیری عبدالمالک ریگی، موجب بالا رفتن ضریب امنیت و رشد 223 درصدی گردش‌گری در سیستان و بلوچستان شده است

خبرگزاری میراث فرهنگی در گفت‌و گویی که با مدیرکل گردش‌گری این استان انجام داده گزارش داده است که دستگیری عبدالمالک ریگی، موجب بالا رفتن ضریب امنیت و رشد 223 درصدی گردش‌گری در سیستان و بلوچستان شده است. تا آن‌جا که تعداد گردش‌گران نوروز 89 سه برابر سال‌های قبل شد.

بنا به این گزارش این دستگیری آن‌قدر تاثیرگذار بوده که حتا نظارت بر تاسیسات گردش‌گری هم از رشد 85 درصدی برخوردارشده ضمن این که بازدید از مراکز تاریخی شاخص استان 71 درصد رشد، بازدید از مراکز طبیعی شاخص استان 82 درصد رشد و بازدید از موزه‌های استان 161 درصد رشد داشته است.

حالا شما تصور کنید اگر تمام اشرار از استان‌های سراسر کشور جمع‌آوری و دستگیر شوند چه آینده‌ی درخشانی در انتظار صنعت گردش‌گری کشور است.

اما خبری هم بشنوید از نیروگاه اتمی بوشهر البته این بار هیچ ربطی به انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست و غنی‌سازی اورانیوم نداره.

برپایی یک نمایشگاه صنایع دستی از هنرمندان و صنعت‌گران نمونه در نیروگاه اتمی بوشهر

قرار است از 28 اردیبهشت ماه تا اول خرداد یک نمایشگاه صنایع دستی از هنرمندان و صنعت‌گران نمونه در این نیروگاه برپا شود.

معاون صنایع دستی استان بوشهر نمایشگاه صنایع‌دستی نیروگاه اتمی بوشهر را فرصت بسیار مناسبی برای صنعتگران دانسته تا تولیدات خود را در معرض دید مهندسان روس و خانواده‌هایشان قرار دهند و افزوده است که در نزدیکی فضای برپایی این نمایشگاه به طور تقریبی 4 هزار خانواده روس زندگی می‌کنند که می‌توانند با مراجعه به این نمایشگاه رونق بخش بازار فروش تولیدات هنرمندان باشند.

حالا دیدید چه مقاصد صلح طلبانه‌ای در این نیروگاه اتمی هست.

و اما آخرین خبر این که خانم آلیا، نماینده مجلس شورای اسلامی در راستای طرح لایحه تعدد زوجات گفته است که خانم‌های ایرانی نگران بحث تعدد زوجات در لایحه حمایت از خانواده نباشند چرا که در این لایحه محدودیت‌های زیادی برای مردانی که قصد سوء استفاده دارند دیده شده‌است.

به گزارش مهر، این عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که لایحه حمایت از خانواده دارای 53 ماده است گفته‌است: «نقطه برجسته در این لایحه در مورد مجازات‌های کیفری برای مردانی است که به حقوق زنان  تجاوز می‌کنند.»

وی گفته‌است اگر دادگاه تشخیص دهد که مرد به دلیل ناباروری، بیماری صعب العلاج، حبس یا مفقود شدن زن زندگی دچار مشکل است حکم ازدواج مجدد را صادر می‌کند که البته این موارد به صورت کامل در لایحه دیده شده‌است.

خوب این هم یک مژده برای بانوان ایرانی. حالا که خیالتون راحت شد برید بشینید سر خونه زندگیتون و کاری هم به کار امورات بیرونی نداشته باشید که دچار حبس یا مفقود شدن یا ناباروری یا بیماری صعب‌العلاج نشوید و این قانون شامل حالتون بشه…

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment