Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
به دنبال دزدیده‌شدن مجسمه‌های شهری

«دزدیدن مجسمه‌ کار ساده‌ای نیست»

2010 May 02

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

«حمید شانس» هنرمند مجسمه‌ساز معتقد است دزدیدن مجسمه​های شهری به خاطر شرایط مجسمه‌ها و مکان آن‌ها کار ساده​ای نیست و احتمالن دزدها امکانات خاصی برای این کار داشتند.

به گزارش خبرآنلاین، حمید شانس که مجسمه «صنیع‌ خاتم» در پارک ملت و مجسمه «شریعتی» در پارک دکتر شریعتی از آثار به سرقت رفته اوست درباره این سرقت‌ها و چگونگی رخ‌دادنشان اظهار تعجب می‌کند و می‌گوید: «برای من هم دزدیده شدن این همه مجسمه آن هم از فضاهای شهری عجیب است. البته پایه مجسمه شریعتی مدتی بود که لق شده بود اما بر اساس پی‌گیری‌‌های من قرار بر این شده‌ بود که مسوولان این عیب را برطرف کنند. با این حال دزدیده شدن این همه مجسمه و آن هم با این شرایط کار ساده‌ای نبوده و باید چگونگی آن بررسی شود.»

چون این مجسمه‌ها در فضاهای عمومی قرار دارند و سرقت‌شان آن‌قدر آسان نیست که به فروش برنز مجسمه‌ها بیارزد

او درباره احتمال طمع دزدان به برنز این مجسمه‌ها گفت:‌ «این احتمال وجود دارد که سارقان به خاطر برنز این مجسمه‌ها را دزدیده باشند، چرا که خبرهایی در مورد دزدیده شدن کابل‌های برنزی برق، پلاک‌های برنجی و مواردی از این دست را شنیده بودیم. اما در مورد مجسمه این مسئله کمی عجیب است. چون این مجسمه‌ها در فضاهای عمومی قرار دارند و سرقت‌شان آن‌قدر آسان نیست که به فروش برنز مجسمه‌ها بیارزد.»

به گفته شانس، سرقت این مجسمه‌ها با توجه به وزن آن‌ها و مکان و شرایطی که در آن قرار دارند، نیاز به زمان کافی، برنامه‌ریزی دقیق، امکانات مناسب و … داشته و بنابراین نمی‌توان گفت سارقان این مجسمه‌ها همان‌هایی هستند که سیم‌های برق را می‌دزدیده‌اند.

شانس درمورد دلایل  دیگر سرقت این مجسمه‌ها می‌گوید: «ممکن است هر دلیلی در پس سرقت این مجسمه‌ها وجود داشته باشد، اما عجیب این‌جاست که نیروی انتظامی با همه کنترل و اقتدار جدی در امنیت شهر، چطور تا به حال با این سارقان مواجه نشده است. به‌جز این، همه این مجسمه‌ها در مکان‌هایی کنترل شده قرار دارند، مثلن مجسمه  «مادر و فرزند» در شهرک غرب به فاصله کمی از خیابان قرار داشت و چیزی حدود 450 کیلو وزن آن بود. دزدیدن چنین مجسمه‌ای نیاز به امکاناتی چون جرثقیل دارد و دست کم 45 دقیقه زمان می‌برد. بنابراین فقط در یک صورت ممکن است نگهبانان و ماموران نیروی انتظامی متوجه به سرقت رفتن آن‌ها نشده باشند و آن هم این‌که سارقان لباس و تجهیزات مربوط به شهرداری، نیروی انتظامی و یا دیگر نهادهای رسمی را در اختیار داشته یا به هر دلیل دیگر احساس امنیت کرده باشند.»

این هنرمند مجسمه در مورد مجسمه‌اش در پارک ملت تهران می‌گوید: «این مجسه با نگهبانی پارک کم‌تر از صدمتر فاصله داشت و چون خودم آن را نصب کرده بودم می‌دانم که برای برداشتن آن یا باید با برق و فرز مجسمه را بریده باشند و یا به کمک یک وسیله نقلیه سنگین آن را از داخل سنگ بیرون کشیده باشند که هر دو این موارد به این سادگی‌ها میسر نیست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,