Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
دوازدهم اردیبهشت - دوم می

«تقویم تاریخ دوازدهم اردیبهشت»

2010 May 02

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 1896 میلادی – امروز روزی است که «ناصرالدین شاه» از طایفه مغول‌تبار قاجار در حرم شاه عبدالعظیم در شهرری توسط «میرزارضا کرمانی» کشته شد. ناصرالدین‌شاه هنگام مرگ 65 ساله بود و 48 سال سلطنت کرده بود. میرزارضا تپانچه را در زیر عریضه خود پنهان کرده بود. ناصرالدین شاه نخستین شاه ایران بود که به اروپای غربی سفر کرد، آن هم سه بار متوالی و به‌فاصله نسبتن کوتاهی از هم و تنها برای تماشای فرنگ. او که به باور تاریخ‌نگاران، فاقد دورنگری لازم و توان قضاوت بود، ندانسته امتیازهای متعدد به خارجیان داد.
 • 514 پیش از میلاد –  «بوغابیش» (بگابیش) ژنرال پارسی که در نیمه فروردین ماه با 81 هزار سرباز از دریای مرمره گذشته بود تا در اروپای جنوب‌شرقی اقوام غیرمتمدن را از نزدیکی مرزهای ایران براند دوم ماه می این سال (12 اردیبهشت) نیروهای خود را دو دسته کرد، دسته‌ای را روانه مقدونیه ساخت و دسته دیگری را مامور کرد تا منطقه تراس (جنوب بلغارستان امروز) را تصرف کنند. این لشکرکشی به‌تصمیم داریوش بزرگ انجام شده بود. داریوش نیز به‌مانند کوروش بزرگ نمی‌خواست که با نزدیک‌شدن اقوامی با تمدن و فرهنگ عقب‌مانده به مرزهای ایران‌زمین، به منش ایرانیان، رفتار و کردار و فرهنگ پیش‌رفته آنان آسیب وارد شود.
 • 1311 خورشیدی – برغم کشتار بی‌رحمانه زرتشتیان ایران (پارسیان خالص) در دوران صفویه و بویژه در قرن هفدهم و کاسته‌شدن شمار آنان از چند میلیون به چندصدهراز، در این‌روز «دین‌شاه ایرانی» رییس وقت انجمن پارسیان هند در پنجمین روز اقامت خود در تهران ضمن تمجید از برانگیخته‌شدن مجدد احساسات میهن‌دوستانه ایرانیان و توجه آنان به گذشته باعظمت ایران و اخلاقیات اصیل ایرانی، از دولت وقت خواست تا پارسیانی را که در قرون هفتم و هشتم میلادی (پس از تعرض عرب و سقوط ساسانیان) اجبارن ترک ایران کرده و عمدتن در هند اقامت گزیده ولی خود را هم‌چنان ایرانی می‌دانند و به ایران وفادار مانده و به ترویج منش ویژه و تمدن ایرانیان پرداخته‌اند، از مزایای اتباع ایران برخوردار سازد تا بتوانند با استفاده از این مزایا، به آبادانی و توسعه دیار نیاکان با تاسیس مدارس و بیمارستان‌ها و نیز سرمایه‌گذاری در صنعت و کشاورزی کمک کنند.
 • 1324 خورشیدی – «محمدصادق طباطبایی» رییس وقت مجلس در آغاز جلسه خطاب به نمایندگان گفت: «جنگ جهانی دوم در اروپا پایان یافت، ولی در ایران، ما هنوز پس از دو هفته نتوانسته‌ایم برای کشورمان نخست‌وزیر تعیین کنیم و به نااطمینانی و شایعات که به گسترش ناامنی و گردن‌کشی کمک می‌کند پایان دهیم. مجلس 28 فروردین 1324 با رای عدم اعتماد خود «مرتضی قلی‌بیات» نخست‌وزیر وقت را که نتوانسته بود به گرانی روزافزون پایان دهد برکنار کرده بود و کشور را بدون رییس دولت گذارده بود. بیات در اواخر آبان‌ماه پس از این‌که دکتر مصدق پیشنهاد نخست‌و‌زیر شدن را رد کرده بود به‌این سمت تعیین شده بود. بنابراین تنها پنج ماه رییس دولت بود. در جلسه 12 اردیبهشت پس از ایراد چند نطق دیگر و طرح دو ـ سه پیشنهاد، به نخست‌وزیر شدن «ابراهیم حکیمی» (حکیم‌الملک) رای گرفته شد که به‌تصویب رسید و بحران دولت پایان یافت.
 • 1519 میلادی – امروز سال‌روز درگذشت «لئوناردو داوینچی» معمار، نقاش، مجسمه‌ساز، شاعر، ریاضی‌دان، موسیقی‌دان، زیست‌شناس و مخترع فلورانسی است. با این‌که در قرن پانزدهم دایره معلومات بشر آن‌چنان وسعت نداشت که یک فرد نتواند بر همه آن‌ها مسلط شود، ولی داوینچی یک نابغه بود و مرد رنسانس (تجدید حیات اندیشه، ادبیات و علوم). ابن‌سینای ما هم بر همه دانش زمان خود مسلط بود.
 • 1729 میلادی – «کاترین دوم» پادشاه آلمانی‌تبار روسیه که از 1762 به‌مدت 34 سال بر روسیه حکومت کرد دوم ماه می به‌دنیا آمده بود. در زمان پادشاهی کاترین بود که روسیه عملن در صدد توسعه به جنوب افتاد و در قفقاز و بعدن آسیای مرکزی با منافع ایران درگیر شد و در پی دو جنگ بزرگ در قفقاز و درگیری‌های دیگر در آسیای میانه، ایران را پس از هزاران سال از این مناطق خود دور ساخت.
 • ۱۹۷۷ میلادی – نخستین کنفرانس جهانی اقتصاد و تجارت با شرکت نمایندگان ۵۲ کشور آغاز به کار کرد.
 • ۱۹۶۹ میلادی – «فرانتس پاپن» صدراعظم پیشین آلمان در ۸۹ سالگی درگذشت.
 • ۱۹۹۴ میلادی – «نلسون ماندلا» پس از برگزاری اولین انتخابات ریاست‌جمهوری چندنژادی در آفریقای جنوبی، اعلام پیروزی کرد.
 • 1952 میلادی – برقراری نخستین خط هوایی با استفاده از هواپیماهای جت بین «لندن و ژوهانسبورگ».
 • 1933 میلادی – «آدولف هیتلر» صدراعظم آلمان فعالیت اتحادیه‌های کارگری این کشور را غیر قانونی اعلام کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,