Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«آنتونی لیک، مدیر اجرایی جدید یونیسف»

2010 May 03

آنتونی لیک ماموریت خود را به عنوان مدیر اجرایی یونیسف آغاز می‌کند.

«آنتونی لیک» با بیش از 45 سال سابقه خدمت عمومی‌و بین‌المللی، امروز ماموریت خود را به عنوان مدیر اجرایی یونیسف اغاز می‌کند. او در اولین روز کاری خود می‌گوید: «ا ز ملحق شدن به صندوق کودکان سازمان ملل بسیارهیجان‌زده هستم و مشتاقانه در انتظار همکاری با کارمندان استثنایی یونیسف و شرکای کاری این سازمان برای پیش‌برد حقوق کودکان در سراسر دنیا هستم.»

آنتونی لیک توسط بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در پی مشورت با هیت اجرایی یونیسف به این سمت منصوب شد. دبیر کل سازمان ملل ضمن اعلام این این خبر در روز 25 اسفند 1388، یادآوری کرد که آقای لیک با فعالیت طولانی مدت و قابل توجه در دولت ایالات متحده آمریکا تجربیات فراوانی را با خود به هم‌راه می‌آورد.

آقای لیک با رهبران و سیاست‌گذاران زیادی در سراسر جهان کار کرده است. او بین سالهای 1997-1993 به عنوان مشاور امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون و  بین سال‌های 1981- 1977 به عنوان مدیر بخش سیاست و برنامه‌ریزی دولت کارتر، اموری چون سیاست خارجی، امنیت ملی، توسعه و  فعالیت‌های انسان‌دوستانه را مدیریت کرده است. وی در سال‌های 2008 – 2007 به عنوان مشاور ارشد سیاست خارجی در کمپین ریاست جمهوری باراک اوباما خدمت کرده است

تعهد او به صلح و امنیت از خصوصیات حرفه‌ای او به شمار می‌آیند. وی بعد از ترک دولت در سال 1997 به عنوان نماینده مخصوص رییس جمهور وقت آمریکا در هاییتی، اتیوپی و اریتره مشغول به کار شد. در سال 2000، بخاطر تلاش‌هایش که منجر به امضای توافق‌نامه الجزایر و پایان جنگ میان اتیوپی و اریتره شده بود، وی جایزه ساموئل نلسون درو کاخ سفید را دریافت کرد. او هم‌چنین نقش کلیدی در شکل‌گیری سیاست‌هایی که منجر به صلح در بوسنی و هرزه گوین و ایرلند شمالی بودند داشت.

آقای لیک می‌گوید: «صلح و امنیت، بنیان جهانی شایسته کودکان است. جنگ‌ها نه تنها منجر به کشته شدن کودکان می‌شوند بلکه عامل انتقال بیماری و  ویرانی امیدهای اقتصادی می‌شوند و در نهایت، صلح واقعی در روی کاغذ به دست نمی‌آید، بلکه آن را در زندگی‌های سالم و امن دختران و پسران می‌توان پیدا کرد. اگر ما امروز زندگی آنان را بهبود بخشیم، آن‌ها وارث فردایی بهتر خواهند بود.»

آنتونی لیک،  تجربه فراوانی در زمینه توسعه بین‌المللی و حقوق کودکان دارد که آن را  از طریق هم‌کاری با سازمان‌های غیر‌دولتی در چهار دهه به دست آورده است. در طول این مدت، مدیریت خدمات داوطلبانه بین‌المللی را به عهده داشته، مشاور بین‌المللی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و عضو هیت مدیره سازمان غیر‌دولتی «نجات کودکان» و شورای توسعه خارجی بوده است.

وی یکی از حامیان قوی بیانیه هزاره و اهداف توسعه هزاره است. آقای لیک می‌گوید: «اهداف توسعه هزاره می‌خواهند به آسیب‌پذیرترین کودکان جهان امکانات بهتری برای رسیدن به حداکثر توانایی‌های بالقوه خود بدهند- چه در جهت ارتقا سلامت کودک و مادر و چه برای افزایش برابری جنسیتی در آموزش یا از بین بردن گرسنگی. در این راستا کارهای ضروری بسیاری تا سال 2015 و بعد از آن برای به انجام رساندن پیش رو داریم. من معتقدم که ما می‌توانیم با تعهدات سیاسی، راه‌کارهای درست، سرمایه‌گذاری مناسب و با تعهد به جامعه جهانی آن‌ها را به انجام رسانیم».

رابطه آقای لیک با یونیسف بسیار طولانی است. او به مدت 9 سال در هیت مدیره صندوق ایالات متحده برای یونیسف، به عنوان رییس این هیت بین سال‌های 2007-2004  خدمت کرده است. در طول دوران ریاست او  بودجه این صندوق افزایش قابل توجهی پیدا کرد و تحولی در پرسنل و ماموریت آن صورت گرفت.

آقای لیک فارغ التحصیل کالج هاروارد و دانشگاه پرینستون است. وی دکترای امور بین‌الملل خود را از دانشگاه وودرا ویلسون گرفته است و پیش از پیوستن به یونیسف، به عنوان یکی از معروف‌ترین اساتید دیپلماسی دانشگاه جورج‌تان در واشینگتن دی‌سی مشغول به کار بوده است. تعهد او به آموزش زمانی‌که عضو هیت علمی‌چندین دانشگاه در ایالات متحده آمریکا از جمله دانشگاه مونت هال یوک قابل مشاهده است.

او متاهل و دارای سه فرزند و پنج نوه است.

درباره یونیسف

یونیسف در بیش از 150 کشور و منطقه از جهان برای کمک به رشد و بقای کودکان از اوان خردسالی تا نوجوانی فعالیت می‌کند. یونیسف که بزرگ‌ترین ارایه‌کننده واکسن در کشورهای در حال توسعه است ، برای سلامت، تغذیه، آب سالم ،بهداشت و آموزش پایه برای دختران و پسران وحمایت از کودکان در برابر خشونت، بهره کشی و ایدز برنامه‌هایی دارد. هزینه برنامه‌های یونیسف کاملن از طریق مشارکت داوطلبانه افراد، شرکت‌ها، سازمان‌ها و دولت‌ها تامین می‌شود.

نیویورک، 11 اردیبهشت

منبع


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,