Saturday, 18 July 2015
05 December 2021

«عفوبین‌الملل‌ خواستار آزادی روزنامه‌نگاران شد»

2010 May 03

سازمان عفو بین‌الملل‌ با انتشار گزارشی نسبت به دست‌گیری و زندانی‌کردن روزنامه‌نگاران توسط جمهوری اسلامی  اعتراض کرد و خواستار آزادی همه روزنامه‌نگاران زندانی شد.

عفو بین‌المللی در گزارش خود با عنوان «روزنامه‌نگاران تحت محاصره» در ایران، با اشاره به ۷۰ روزنامه‌نگار که اکنون در زندان‌های ایران هستند، نوشت: «روزنامه‌نگاران و بلاگرهای ایرانی دریکی از بزرگ‌ترین حملات به صداهای مستقل و مخالف در تاریخ مدرن ایران به‌طرز فزاینده‌ای تحت محاصره هستند».

در گزارش عفو بین‌المللی که روز جمعه منتشر شد، به افزایش سرکوب روزنامه‌نگاران در تجمعات  سراسری مردم ایران اشاره شده و آمده است: «از زمان انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، که میلیون‌ها معترض را به خیابان‌ها آورد، مقامات سرکوب دراز‌مدت رسانه‌های خبری اصیل ایران و نیز تعداد فزاینده «روزنامه‌نگاران بومی»را که از تکنولوژی جدید برای افشای نقض حقوق بشر استفاده می‌کنند را افزایش داده‌اند».

عفو بین‌الملل به نقل  از اظهارات برخی خبرنگاران و وبلاگ‌نویسان که بازداشت شده بودند، افزود: «وبلاگ‌نویسی، که زمانی شیوه موثری برای دور‌زدن سانسور شدید مطبوعات در ایران بود، اکنون کار خطرناکی است. بلاگ‌نویسی که زمانی بسیار پر موفقیت بود اکنون هدف حمله است، و کسانی که در آن درگیر شوند خودسرانه دست‌گیر می‌شوند یا مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. تعدادی به‌خاطر امنیت جانی مجبور به فرار از کشور شده‌اند.»

گفتنی است در پایان گزارش این سازمان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران نسبت به نقض گسترده حقوق بشر در ایران هشدار داده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,