Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
گفت‌وگوی روز

«پناهندگان کوچک در ترکیه»

2010 May 03

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@koochehmail.com

بچه‌دار شدن  در یک کشور غریب و جایی که حتا به زبانشان آشنا نیستی، آن هم در مدت اقامت پناهندگی، امری مشکل به نظر می‌رسد. حتا  باردار شدن می‌تواند علتی باشد که زمان پرواز به کشور مقصد و خروج از پناهندگی هم به تعویق بیفتد.

گفت‌وگوی امروز در مورد مسایل، مشکلات و تابعیت نوزادانی است که در کشور ترکیه، از والدین پناهنده  به دنیا می‌آیند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با توجه به این‌که فرزند اول شما یک سال و نیم پیش در ایران به دنیا آمد و فرزند دومتان به تازگی و  در ترکیه، چه تفاوت خاصی بین بیمارستان‌های این‌جا و ایران دیدید؟

تفاوت بیماستان‌های ایران و ترکیه فقط  این هست که ایران هزینه را اول می‌خواهد، و تا موقع تصفیه حساب ترخیص نمی‌کنند.  این‌جا اول عمل می‌کنند و بعد هم ترخیص می‌کنند و می‌توانی به صورت قسطی هزینه‌ها را پرداخت کنی.

هزینه‌ی کدام بالاتر بود؟

مسلمن ایران، یک سال و نیم قبل برای بچه‌ی اولمان حدود 1000 دلار در ایران هزینه کردیم. اما این‌جا با کل هزینه‌ها 400 دلار شد.  یعنی نصف، اگر هم یک سال اقامت در خاک ترکیه را داشته باشیم می ‌توانیم از بیمه استفاده کنیم.

پس این‌جا می‌شود قسطی حساب کرد؟

بله، اگر قسطی حساب کنند مقداری هزینه‌ی بیشتر می‌گیرند و تا هر زمان که بتوانی می‌شود پرداخت کنی. البته  زمانی که بخواهیم برویم کشور مقصد و خروج از این‌جا، ‌باید کامل تصفیه کنیم.

از نظر پرستار و نگه‌داری مریض مشکلی را حس کردید؟

نه مشکلی نداشتیم، خدا را شکر همه سعی خودشان را می‌کردند که به افراد بفهمانند چه چیزی می‌خواهند بگویند. حتا کتابچه‌های راهنما داشتند که می‌گشتند و کلمات مشابه را پیدا می کردند و برایمان توضیح می‌دادند. بازهم اگر نشد، نشانمان می‌دادند که چه کاری می ‌خواهند بکنند. این‌جا با این‌که  زبانشان را نمی‌فهمیم باز مشکلی نداشتیم.

از نظر هزینه‌ی بچه‌ها چه‌طور؟

از نظر لباس که با ایران مشابه است و تفاوت آن‌چنانی ندارد.  اما مثلن پوشک از دانه‌ای 11 کروش است. (هر 100 کروش 700 تومان هست.) دانه‌ی 70 تومن تا 700 تومان. ولی ایران مارک‌های خودش از 500 تومان شروع می‌شود تا 1000 تومان. فقط در این مورد است که تفاوت خودش را نشان می‌دهد.

تابعیت فرزندتان چه می‌شود؟ این‌جا شناسنامه برای او گرفته‌اید؟

طبق قانون ترکیه، تابعیت پدر را می‌گیرد که ایرانی می‌شود. اما شناسنامه نگرفتیم فقط یو ان به عنوان یک پناهنده با گواهی ولادت او را قبول کرده است.

اگر شناسنامه می‌گرفتید چه می‌شد؟

ایرانی یا ترک؟

ترک

چون دختر است، تا 18 سالگی باید در این‌جا می‌ماند و اجازه‌ی خروج نداشت. اگر هم پسر بود تا بعد از این‌که دوره‌ی سربازی‌اش را می‌گذراند، اجازه‌ی خروج از کشور را نداشت.

پس به نفع بود که برایش شناسنامه نگیرید؟

بله. بعد در هر کشوری برویم، بچه تابعیت آن‌جا را می گیرد. الان بچه در اصل تابعیتی ندارد.

اگر در این مدت بچه مریض بشود هزینه‌ها چه‌طور است؟

تا سه ماه اول که رایگان بود. اگر هم برگه‌ی یک ساله‌ی اقامت داشته باشیم و کیملیک آبی، در آن صورت تا 5 ماه معاینه و بیماستان و پزشک رایگان می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment