Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
گزارش روز - نگاهی به وضعیت معلمان در آستانه روز معلم

«معلمان، غمگین به استقبال روز معلم رفتند»

2010 May 03

سام شریف / رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

معلمان ایران در حالی به استقبال روز معلم رفتند که بسیاری از مطالبات آنان بی‌پاسخ مانده بود و تعدادی از فعالان صنفی‌شان دست‌گیر و بازداشت شدند.

در بیانیه‌ای که چند روز پیش از سوی «دبیرخانه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران» منتشر شد بار دیگر از خواست‌های معوقه جامعه معلمان کشور سخن به میان آمد و از معلمان خواسته شد که در روز معلم امسال دست به اعتصاب غذا بزنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این بیانیه آمده است: «جامعه‌ی عظیم فرهنگیان کشور به هیچ روی تحمل احکام صادر شده برای فعالان صنفی معلمان را ندارد و شکی نیست که اجرای چنین احکامی جامعه و آموزش وپرورش را بیش از پیش ملتهب کرده و روی هرگونه آرامشی را از عرصه فرهنگ خواهد گرفت.»

هم‌چنین در این بیانیه در هفت محور خواست معلمان کشور شرح داده شده که می‌توان از آن میان به «رفع فضای امنیتی از مدارس و ادارات آموزش وپرورش و تامین امنیت شغلی فرهنگیان» و هم‌چنین  «آزادی سریع و بی‌قید و شرط همه‌ی فرهنگیان در بند و صدور منع تعقیب قضایی و لغو کلیه‌ی احکام اداری و قضایی صادره برای فرهنگیان منتقد» اشاره کرد.

تامین امنیت شغلی

بودجه‌ی آموزش و پرورش در سال 1388 معادل 102447 میلیارد ریال و بودجه‌ی امور استانی 8785 میلیارد ریال لایحه شده است تا مجلس آن را تصویب کند. بودجه‌ی آموزش و پرورش معادل 1/5 درصد کل هزینه‌های بودجه‌ی این سال است. این بودجه در حدود 10 ال 15 درصد کم‌تر از بودجهی نظامی مستقیم (منهای بودجه‌ی شرکت‌هایی است که به فعالیت نظامی و تولید مربوط به آن دخالت دارند.)

65 درصد از این بودجه یعنی 66580 میلیارد ریال به حقوق و مزایای مستمری در حدود 1/2 میلیون نفر کارکنان بخش آموزش و پرورش اختصاص دارد. نه بودجه سال 87 و نه بودجه‌ی سال88 نشانه‌ای از رشد جدی در دریافتی حقوق و مزایای کارکنان آموزش و پرورش ندارد. در سال 1387 تورم رسمی حداقل 27 درصد بوده است. کم‌ترین برآورد برای سال 1388 معادل 20درصد است. به این ترتیب در دو سال حداقل 50درصد بر شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری افزوده شده است و برای مناطق روستایی رقمی در حدود 42 درصد گزارش می‌شود. ارقام واقعی با توجه به کالاهای پرمصرف لایحه‌ی اجتماعی که کارکنان آموزش و پرورش جزیی از آنان به شمار می‌آید بالاتر از این رقم بوده است. اما:

_افزایش حقوق و مزایای رسمی کارکنان آموزش و پرورش کم‌تر از 30 تا 35درصد رشد کرده است. تا این‌جای قضیه به طور متوسط کارکنان آموزش و پرورش در حدود 15 تا 20 درصد پس رفته‌اند.

_توزیع حقوق و مزایای در میان کارکنان این بخش ناموزون است.

وزارت آموزش و پرورش، بزرگ‌ترین وزارت خانه کشور با جای دادن حدود 40 درصد کارکنان دولت، 14 میلیون دانش‌آموز در دل خود و مخاطب قرار دادن بیش از 90 درصد خانواده‌های ایرانی‌،سهم به نسبت کمی از بودجه سالیانه دولت می‌برد. به نحوی که هر سال با کسری بودجه مواجه  است. در بهمن 88 «علی عباس‌پور»، رییس کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی،گفت: «بودجه وزارت آموزش و پرورش برای سال آینده حدود 11 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده که در مقایسه با بودجه سال جاری افزایش چندانی ندارد.»

دکتر علی‌ عباس‌پورتهرانی‌فرد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: «بودجه مصوب آموزش و پرورش در سال 88 حدود 10 هزار میلیارد تومان بود که حدود 2 هزار میلیارد تومان این بودجه کسر شد و حدود هشت هزار میلیارد تومان به آموزش و پرورش اختصاص یافت، اما در اصلاحیه دوم بودجه به خاطر کسری‌های آموزش و پرورش که بیشتر ناشی از بازنشستگی پیش از موعد مقرر معلمان و افزایش دست‌مزدها بود، 2 هزار و هفتصد میلیارد تومان دیگر به آموزش و پرورش تخصیص یافت.»

نماینده تهران ادمه داد: «دولت در بودجه سال 89 سهم بودجه آموزش و پرورش را حدود 11 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است که در حقیقت می‌توان گفت بودجه آموزش و پرورش عملن نسبت به سال جاری افزایشی ندارد، اما عنوان می‌شود دو هزار و هفتصد میلیارد تومانی که برای بازنشستگی پیش از موعد بود و یک‌بار در سال 88 اتفاق افتاد می‌تواند به عنوان افزایش بودجه محسوب شود، به هرحال بودجه آموزش و پرورش در سال 89 حدود 11 هزار میلیارد تومان دیده شده که در مقایسه با بودجه سال 88 و مقادیری که در لایحه بودجه به آموزش و پرورش اختصاص یافت تقریبن افزایش چندانی ندارد.»

این تنها بخشی از مشکلات وزارت‌خانه آموزش و پرورش در امر بودجه است. حال آن‌که بسیاری از معلمان برای تامین معیشتی خود مجبورند به شغل‌های دوم و گاه کاذب روی بیاورند. شاید با یک مقایسه بتوان به میزان مشکلات معیشتی معلمان پی برد.

در میان کشورهای جهان، آلمان، ژاپن و کره جنوبی بیشترین حقوق را برای معلمانشان در نظر گرفته‌اند. برای قیاس میان دست‌مزد‌ها می‌توان مقدار مطلق آن‌ها را در نظر گرفت که متناسب با تفاوت‌ها در قدرت خرید در کشورها است، به این ترتیب نام ایالات متحده در میان یک سوم ابتدایی کشورهای سازمان هم‌کاری‌های اقتصادی و توسعه دیده می‌شود. در سال 2003 میلادی حقوق متوسطی در این کشور برای معلمان مشغول به خدمت در مقطع راهنمایی، 43999 دلار بوده است. که تنها کشورهای لوکزامبورگ با 80520 دلار،سوییس با 58520 دلار،‌آلمان با 48804 دلار،کره با 46516 دلار و ‍ژاپن با 45515 دلار را در پیش داشته است. هم‌چنین در میان ده کشور اول این مقیاس مطلق کشورهای اسکاتلند، هلند، استرالیا و انگلیس هم در رده‌های بعدی قرار دارند. در حالی که در ایران یک معلم در عالی‌ترین شرایط تنها 1000 دلار دریافت می‌کند. هرچند بخش عمده‌ای از آن‌ها بین 400 تا 800 دلار دریافت می‌کنند.

فشارهای سیاسی بر معلمان

در آستانه‌ی روز معلم، چهار فعال جامعه معلمان کشور، در همدان احضار و بازداشت شدند و هم‌زمان گزارش‌ها از وضعیت نگران‌کننده و نامعلوم دو معلم زندانی کشور خبر می‌دهند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان نیز هشدار داده است که در اعتراض به صدور احکام سنگین حبس و اعدام برای معلمان زندانی، از 12 تا 18 اردیبهشت به اعتصاب غذا دست خواهد زد.

به گزارش سامانه خبری کلمه، اداره اطلاعات همدان، از «جلال نادری»، «علی نجفی» و «محمد خانی» و «سعید جهان آرا»، چهار معلم و فعال مدنی آن استان، طی تماس‌های تلفنی به صورت جداگانه خواسته بود که خود را ساعت ۸ صبح روز شنبه به اداره اطلاعات معرفی کنند.

بر اساس این گزارش، نام‌بردگان با حضور در اداره اطلاعات همدان با بازجویی‌های طولانی مواجه شدند و در نهایت به بازداشتگاه‌های انفرادی اداره اطلاعات منتقل شدند.

آخرین اخبار حاکی است دوشنبه ششم اردیبهشت، علی نجفی و سعید جهان آرا و اصغر محمد خانی پس از تفهیم اتهام «تبلیغ و فعالیت به نفع گروه‌های مخالف نظام از طریق صدور بیانیه»، با قرار التزام تا زمان حضور در دادگاه آزاد شدند.

هم‌زمان «هاشم خواستار» معلم بازنشسته‌ی مشهدی و رییس کانون صنفی معلمان مشهد علی‌رغم بیماری قلبی، پس از گذشت 8 ماه از مرخصی محروم مانده است.

بر اساس گزارش هرانا، «رسول بداقی» معلم زندانی و معترض، در آستانه روز معلم جهت محاکمه به دادگاه انقلاب منتقل شد؛ اما به دلیل عدم حضور وکیل در جلسه دادگاه شرکت نکرد و برگزاری دادگاه وی به زمان دیگری موکول شد. بداقی فعال صنفی معلمان و فعال حقوق بشر است که در تاریخ 11 شهریور ماه گذشته، توسط نیروی های امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف خود تاکنون دوبار دست به اعتصاب غذا زده و هم اکنون در بند 350 زندان اوین نگه‌داری می‌شود و بیش از شش ماه است که به صورت بلاتکلیف و در بازداشت موقت به‌سر می‌برد.

در آستانه‌ی 12 اردیبهشت (روز معلم)، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان نیز اعلام کرده است که در اعتراض به صدور احکام سنگین حبس و اعدام برای معلمان زندانی، از 12 تا 18 اردیبهشت به اعتصاب غذا دست می‌زند.

«علی‌رضا هاشمی» دبیرکل سازمان معلمان از تمام فرهنگیان دعوت کرد در این حرکت اعتراضی شرکت کنند و نیز از سایر اقشار مردم دعوت کرد تا در روز ۱۲ اردیبهشت، در تهران بر سر مزار «ابوالحسن خانعلی» معلم شهید شده در حکومت پهلوی، در گورستان «ابن‌بابویه» شهر «ری» و در قم بر سر مزار شهید «مرتضا مطهری» حاضر شوند.

هم اکنون تعدادی از معلمان کشور مانند «فرزاد کمان‌گر» و «عبدالرضا قنبری» محکوم به اعدام و تعداد دیگری همانند «محمد داوری»، «هاشم خواستار»، «رسول بداقی» و «عبداله مومنی»، گرفتار حبس و ادامه بازداشت هستند.

رفع فضای امنیتی در مدارس

بسیاری از کارشناسان معتقدند که نظام آموزشی ایران کهنه و فرسوده است و اصول و نحوه‌ی آموزش آن باید مورد بازنگری قرار گیرد. نبود امکانات پیشرفته آموزشی و تکیه بر روش تدریس سنتی، خلاقیت را از کودکان و دانش‌آموزان ایرانی گرفته است. در این میان وجود فضای امنیتی در مدارس و نداشتن آزادی بیان معلمان نیز مزید بر علت شده تا بزرگ‌ترین وزارتخانه کشور هر چه سنگین‌تر حرکت کند. به گونه‌ای که بسیاری از معلمان معتقدند در حال حاضر با 20 درصد پتانسیل خود کار می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,