Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
چهاردهم اردیبهشت - چهارم می

«تقویم تاریخ چهاردهم اردیبهشت»

2010 May 04

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • ۴۵۴ پیش از میلاد – فرمان‌دار ایرانی مصر با صدور دستوری ورود یونانیان را به مصر ممنوع اعلام کرد. طبق محاسبه تقویم‌نویسان، این دستور که به سه زبان و سه خط نوشته شده بود، چهارم ماه می آن سال صادر شده بود. علت صدور این دستور این بود که یونانیان به تحریک مصری‌ها بر ضد دولت ایران ادامه می‌دادند. یونانیان پیش‌تر هم مصریان را برضد دولت ایران به شورش وادار کرده بودند که شورش آنان سرکوب شده بود و یونانیان محرک پس از مصادره کشتی‌هایشان توسط ساتراپ ایرانی مصر، اخراج شده بودند. در قرون قدیم، مصر به‌مدت 121 سال یک ایالت ایران بود.
 • ۱۰۰۶ میلادی – «خواجه عبداله انصاری» ادیب، عارف و اندیش‌مند ایرانی، چهارم می چشم به جهان گشود و 83 سال عمر کرد و در شهر هرات درگذشت. وی معاصر خواجه نظام‌الملک و ابوسعید ابوالخیر بود. کتاب «اسرار، جزوه دل و جان و رساله‌های قلندرنامه، هفت‌حصار و محبت نامه» از جمله تالیفات اوست.
 • 1889 خورشیدی – کارخانه «بایر» آلمان چهارم ماه می «آسپرین» را که هر چند وقت یک‌بار برایش یک خاصیت تازه کشف می‌کنند به‌عنوان داروی‌ جدید به‌صورت پودر به بازار فرستاد. به‌این ترتیب آسپرین یکی از قدیمی‌ترین داروهای دوران جدید است که در هر نقطه از جهان به دست می‌آید و بدون نسخه دکتر به‌فروش می‌رسد. در دهه‌های اخیر انواع مشتقات آسپرین با نام‌های مختلف به بازار آمده است. از نظر شیمیایی، آسپرین یک نوع اسید است.
 • 1799 میلادی – «تیپو صاحب» یکی از حاکمان محلی هند که در برابر استعمار انگلستان ایستادگی کرد چهارم ماه می در چهارمین جنگ با نیروهای انگلیسی کشته شد. وی پسر حیدرعلی بود که پس از فوت پدرش حکم‌ران میسور هندوستان شده بود. تیپو که یک مسلمان  بود مردی شجاع و در عین حال ادیب بود و شعر می‌گفت. وی به زبان پارسی و نیز زبان محلی خود اشعار فراوان گفته است.
 • ۱۹۵۳ میلادی – «ارنست همینگوی» برای کتاب پیرمرد و دریا، به دریافت جایزه نوبل نائل آمد.
 • ۱۹۷۰ میلادی – در جریان تظاهراتی در مخالفت با جنگ آمریکا در ویتنام، چهار دانشجو در دانشگاه کِنت در ایالت اوهایو بر اثر تیراندازی گارد ملی آمریکا کشته شدند.
 • 570 میلادی – واقعه «عام‏الفیل» از مهم‏ترین حادثه‌های تاریخی عرب و یکی از مبداهای تاریخ آن قوم است که به‌مناسبت لشکرکشی ابرهه با سپاه فیل به‌قصد ویران‌کردن خانه کعبه بدین نام خوانده می‌شود. به‌قول مورخین اسلامی، این حادثه در سال چهلم حکومت انوشیروان، برابر با چهارم ماه می سال 570 میلادی و مطابق با سال 216 تاریخ عرب جاهلی بوده است.
 • ۱۳۰۴ خورشیدی – تاسیس «بانک سپه» اولین بانک ایرانی.
 • ۱۳۸۷ خورشیدی – درگذشت «اسماعیل داورفر» بازیگر ایرانی.
 • 1904:   عملیات ساختن آبراه پاناما میان دو اقیانوس اطلس و آرام آغاز شد.
 • 1340 خورشیدی – ادامه اعتصاب فرهنگیان که از روزهای قبل در اعتراض به کمی حقوق خود آغاز شده بود، باعث شد که در مجلس شورای ملی، دو تن از نمایندگان، دولت «شریف‌امامی» را به‌علت عدم رسیدگیی به کار فرهنگیان و قتل یکی از آنان در جریانات اخیر استیضاح کرده و دولت را مسوول حوادث پیش‌آمده بدانند. شریف‌امامی، نخست‌وزیر نیز یکی از وکلای مجلس که قبلن وزیر فرهنگ بوده را مورد حمله قرار داده و او را توبیخ کرد. ولی رییس مجلس از ادامه سخنان شریف‌امامی جلوگیری کرد و شریف‌امامی نیز با اعتراض جلسه مجلس را ترک نمود. وی که در حقیقت از مجلس اخراج شده بود، از مجلس به دربار رفت و استعفای خود را تسلیم نمود. او کشور را با مشکلاتی که ظرف هشت‌ماه از نخست‏وزیری خود حل نکرده بود و شاید بر بار آن نیز افزوده بود تنها گذاشت و سکان کشتی را به‌دست دیگری سپرد و به‌طور موقت از صحنه سیاسی کنار رفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,