Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
پانزدهم اردیبهشت - پنجم می

«تقویم تاریخ پانزدهم اردیبهشت»

2010 May 05

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • روز بزرگ‌داشت «شیخ صدوق» در ایران.
  • 592 میلادی – مولف «تاریخ نوابغ نظامی» که کتابی به‌زبان انگلیسی است، روز درگذشت سپهبد «بهرام مهران» ملقب به «بهرام چوبین» ژنرال معروف و نابغه نظامی قرن ششم میلادی ایران را پنجم ماه می ذکر کرده است. وی که در «ری» به‌دنیا آمده بود در خراسان خاوری درگذشت. به‌نوشته برخی از تاریخ نگاران، سامانیان که باعث احیای زبان فارسی و فرهنگ ایرانی شدند از نسل بهرام چوبین بوده‌اند. مخالفت بهرام چوبین با پادشاه‌شدن خسروپرویز که به پایان عمر امپراتوری ایران در عهد باستان انجامید از فصول آموزنده تاریخ عمومی است.
  • 1290 خورشیدی – در این‌روز دولت در تهران دست به تدابیر احتیاطی وسیعی زد تا ماجرای اصفهان در پایتخت تکرار نشود. اخبار روی‌داد اصفهان در تهران پیچیده و به گوش همگان رسیده بود و حساسیت‌هایی مشاهده می‌شد. زنان اصفهان در اعتراض به کمبود نان و خواروبار دست به اعتراض خشونت‌آمیز زده بودند، به شهرداری و ادارات دولتی حمله برده بودند که ضمن آن خرابی‌هایی به‌بار آمده بود و شهردار اصفهان نیز کشته شده بود. ماموران مسلح در اصفهان برای پایان دادن به این اعتراض به تیراندازی متوسل شده بودند.
  • 1358 خورشیدی – صدها کارمند سازمان اطلاعات و امنیت ایران (ساواک) که برای اعتراض نسبت به دست‌مزد عقب‌افتاده خود مقابل ساختمان نخست‌وزیری اجتماع کرده بودند دست‌گیر شدند و با چند اتوبوس به زندان قصر انتقال یافتند. عده کارمندان ساواک که به‌این ترتیب به زندان منتقل شدند 160 تن گزارش شده بود. آنان می‌گفتند که کارمند دفتری‌ هستند و اگر از شکنجه‌گران و پرونده‌سازان بودند که چنین علنی برای دریافت دست‌مزد و اعتراض به اخراج، اجتماع نمی‌کردند. دست‌گیرشدگان هم‌چنین می‌گفتند که انتظار نداشتند آنان را از مقابل ساختمانی که مهدی بازرگان در آن مشغول به‌کار است و شهرت به منطقی‌بودن و مردمی‌بودن دارد دست‌گیر کنند. پس از پیروزی انقلاب، ساواک را منحل کرده بودند و سازمانی وجود نداشت که مواجب کارمندانش را بپردازد.
  • 1818 میلادی – پنجم ماه می زادروز «کارل هاینریش مارکس» متفکر انقلابی، فیلسوف، جامعه‌شناس، تاریخ‌دان، اقتصاددان آلمانی و از تاثیرگذارترین اندیش‌مندان تمام اعصار است و 65 سال عمر کرد. وی نویسنده کتاب «سرمایه» است که بنیان و جوهره اصلی تفکر مارکسیسم را تشکیل می‌دهد.
  • 1821 میلادی – «ناپلئون بناپارت» پس از شش سال تبعید در جزیره «سنت‌هلن» (Saint Helena) واقع در اقیانوس اطلس، در این جزیره درگذشت. وی پس از شکست در جنگ واترلو، از سوی فاتحان به این جزیره تبعید شده بود. ناپلئون ۱۶ سال رهبری فرانسه را بر عهده داشت. سال‌ها بعد هنگام انتقال باقی‌مانده جسد او به فرانسه، صدها هزار فرانسوی از بندرگاه تا پاریس که صدها کیلومتر فاصله است، استخوان‌های او را بدرقه کردند که در طول تاریخ بشر سابقه نداشته است.
  • 1789 میلادی – مجلس طبقات سه‌گانه فرانسه (مجمع ملی) برای حل مشکلات مالی این کشور تشکیل شد و با صداهایی که از آن بلند شد مقدمات انقلاب فراهم آمد. نمایندگان طبقات سه گانه در این مجلس عبارت بودند از: نمایندگان روحانیون (طبقه یکم)، نمایندگان اشراف (طبقه دوم) و نمایندگان بورژواها (طبقه سوم). در این مجلس، کارگران و افراد بدون ثروت نماینده نداشتند.
  • ۱۸۶۴ میلادی ـ «الیزابت کوکران» روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی زاده شد.
  • ۱۹۱۱ میلادی – «غلامحسین بنان» خواننده ایرانی در تهران به‌دنیا آمد.
  • 1981 میلادی – «بابی ساندز» (Bobby Sands) مبارز معروف ایرلندی پس از هفته‌ها مقاومت در زندان انگلیس و اعتصاب غذا جان خویش را در راه هدفش از دست داد. ساندز در این مدت فقط با نوشیدن آب زنده بود. مرگ بابی ساندز از یک طرف موج اعتراضات و اعتصابات را برضد دولت انگلستان در پی داشت و از طرف دیگر درس مقاومت در برابر ظلم ظالمان به مردم ایرلند و مبارزان جهان داد. بابی ساندز 63 روز پس از آغاز اعتصاب غذا در 27 سالگی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,