Saturday, 18 July 2015
27 November 2021

«آتشفشان ایسلند و فواید آن»

2010 May 05

پژوهش‌گران آمریکایی دریافتند که فوران اخیر آتشفشان ایسلند اثرات مثبتی بر روی محیط‌زیست برجای خواهد گذاشت و موجب تقویت اکوسیستم اقیانوس‌ها می‌شود.

به گزارش مهر، محققان موسسه تحقیقات مونتری در کالیفرنیا در تحقیقات خود نشان دادند که در طولانی مدت، اقیانوس‌ها می‌توانند از فواید زیاد فوران آتشفشان ایسلند بهره‌مند شوند.

نتایج این بررسی‌ها حاکی از آن است که بین یک دهه آینده مناطق آبی سیاره زمین از این پدیده طبیعی که به مدت چند روز فرودگاه‌های دنیا را مختل کرد ممنون خواهند بود.

در حقیقت حدود 30 درصد از اقیانوس‌ها با کمبود آهن مواجهند. این در حالی است که توده خاکستر برانگیخته از فوران اخیر آتشفشان ایسلند غنی از آهن است. بنابراین در سال‌های آینده زمانی که این گرد و غبار به طور کامل در کف دریاها رسوب کرد با سایر مواد حاضر در بستر دریا ترکیب می‌شود و موجب باروری و تقویت اکوسیستم اقیانوس‌ها می‌شود.

به گفته این دانشمندان، تقویت اکوسیستم اقیانوسی با کمک این آهن اهدایی از فوران آتشفشان تعداد پلانکتون‌های فتوسنتزکننده را افزایش خواهد داد و این مسئله موجب افزایش غذا در دریا می‌شود.

هم‌چنین افزایش این جان‌داران دریایی موجب آزاد شدن بیشتر اکسیژن و جذب سریع‌تر دی‌اکسید‌کربن می‌شود.

گفته می‌شود که این تحقیق جدید ارتباط میان تغییرات آب و هوای جهانی و فوران‌های آتشفشانی را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که توده خاکستر آتشفشان ایسلند می‌تواند در اتمسفر میزان قابل توجهی فسفات، آهن، سیلیسم و منیزیم آزاد کند که این عناصر به سرعت می‌توانند وارد آب شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,