Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
شانزدهم اردیبهشت - ششم می

«تقویم تاریخ شانزدهم اردیبهشت»

2010 May 06

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1291 خورشیدی – در زد‌و‌خورد نیروهای دولتی با افراد مسلح «سالارالدوله» پسر مظفرالدین شاه که ادعای سلطنت داشت در نزدیکی همدان، نیروهای دولتی شکست خوردند و با برجای گذاردن مقدار زیادی اسلحه و مهمات فرار کردند. در پی این شکست، از تهران «یپرم خان» رییس نظمیه (پلیس) که از مجاهدان مشروطیت بود و در شکست‌دادن محمدعلی شاه مشارکت فعال کرده بود، با افرادش عازم جنگ با مدعیان سلطنت شد.
  • 1340 خورشیدی – در پی اعتصاب و تظاهرات خیابانی معلمان تهران و کناره‌گیری شریف‌امامی از نخست‌وزیری، شانزدهم اردیبهشت دکتر «علی امینی» مامور تشکیل کابینه شد و ضمن نطقی کشور را در وضع بد اقتصادی و در آستانه ورشکستگی مالی توصیف کرد که تحت تاثیر این اظهارات بهای زمین و خانه ظرف چند روز به کمتر از نصف قیمت سابق پایین آمد.
  • 1882 میلادی – «رابرت کخ» زیست‌شناس آلمانی ششم ماه می کشف خود، میکروب «سل» را اعلام داشت. وی 24 مارس این میکروب را که در طول تاریخ عمر بیش از یک میلیارد انسان را کوتاه کرده است، کشف کرده بود. پروفسور کخ بعدن راه ایزوله‌کردن این میکروب را به‌دست آورد که در برابر داروها مقاومت می‌کرد و می‌توانست سال‌ها در گوشه‌ای کمین کند و در فرصت مناسب دست به فعالیت بزند. پروفسور کخ علاوه بر کشف عامل بیماری سل، با مسافرت به مصر و هند، میکروب وبا را نیز کشف کرد و هم‌چنین در سال 1906، آتوکسیل را برضد مالاریا ساخت که مشابه «کو،ای‌،نین» است.
  • 1775 میلادی – «پاتریک هنری» اندیش‌مند و مبارز آمریکایی از مهاجرنشینان انگلیسی این سرزمین خواست که بپاخیزند و آزادی و استقلال خود را از انگلستانی که با آنان پنج‌هزار مایل فاصله دارد و از چنین مسافتی حق حکومت‌کردن بر آنان را ندارد بگیرند. وی برای تحریک مهاجرنشینان به قیام، این جمله مشهور خود را که در تاریخ باقی‌مانده است بیان داشت: «به من آزادی و استقلال بدهید و یا مرگ.» پاتریک هنری که 29 ماه می 1736 به‌دنیا آمده و ششم ژوین 1799 درگذشت یک خطیب رادیکال بود. مورخان، هنری را که از راه وکالت در دادگاه امرار معاش می‌کرد در ردیف ساموعل آدامز و توماس پین قرارداده‌اند.
  • 1536 میلادی – «هنری هشتم» پادشاه انگلستان دستور داد که انجیل به ‌زبان انگلیسی ترجمه و در کلیساهای آن کشور قرار داده شود. تا آن زمان رسم بر این بود که انجیل به زبان لاتین باشد.
  • ۱۷۵۸ میلادی – «ماکسیمیلیان روبسپیر» انقلابی فرانسوی به‌دنیا آمد.
  • 1290 خورشیدی – زادروز «ذبیح‌اله صفا» از استادان ایرانی ادبیات فارسی. از تالیفات مشهور وی می‌توان به حماسه‌سرایی در ایران و تاریخ ادبیات در ایران اشاره کرد.
  • 1349 خورشیدی – درگذشت «بدیع‌الزمان فروزانفر» ادیب و محقق ایرانی. عبدالجلیل در تیرماه 1276 خورشیدی در آبادی زیرک از توابع طبس در خانواده‌ای از اهل علم و فرهنگ به‌دنیا آمد. بعدها لقب بدیع‌الزمان را از قوام‌السلطنه وال خراسان گرفت و فروزانفر را به‌عنوان نام‌خانوادگی خود برگزید. یکی از خدمات او در آن سالیان کوشش فراوان برای تاسیس دوره‌ی‌ دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران بود. گرچه بسیاری با آن مخاالفت می‌کردند، اما با عزم جدی او در سال 1316 این دوره تاسیس شد و استادان نسل دوم و سوم تاکنون، حاصل این تلاش ارزنده هستند. سرانجام در روز چهارشنبه 16 اردیبهشت سال 1349 به‌علت سکته‌ی قلبی در بیمارستان مهر درگذشت و پس از تشیع جنازه‌ی باشکوهی به‌خاک سپرده شد. علامه همایی در مجلس ختم او سرود: «بر فرورانفر نه، بر اهل ادب باید گریست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,