Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
به بهانه زادروز «پیوتر ایلیچ چایکوفسکی» آهنگ‌ساز روس

«رقص قو بر روی دریاچه»

2010 May 07

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز هفتم می برابر با  زادروز «پیوتر ایلیچ چایکوفسکی»، آهنگ‌ساز بنام روس است که در سال 1840 به دنیا آمده بود. وی که از پنج سالگی پیانو می‌نواخت در طول عمر پربار خود کوشش بسیار کرد که «موسیقی ملل» را با ساخت آهنگ به یکدیگر نزدیک سازد تا انسان‌ها از طریق موسیقی هم، یک‌پارچه و یک پیکر شوند. چایکوفسکی در جریان این تلاش، آهنگ‌های مخلوط (ملل) خلق کرد.  از مشهورترین آثار وی می‌توان «باله دریاچه قو»، «اپرای اوژن اونگین» و سه سمفونی آخر و کنسرتورهای ویلن و پیانو را نام برد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«پیوتر‌ایلیچ چایکوفسکی» در هفتم می ماه سال 1840 میلادی متولد شد، او فرزند یک بازرس معدن بود. از دوران کودکی زبان فرانسه را آموخت و با موسیقی آشنا شد. در نوزده سالگی از یک مدرسه حقوق  فارغ التحصیل شد و به خدمت دولت درآمد. ولی دو سال بعد در یک انستیتوی موسیقی تازه تاسیس به عنوان دانشجو پذیرفته شد این انستیتو همان بود که بعدها بصورت کنسراوتوار مشهور «سنت پترزبورگ» درآمد. چهار سال بعد از آن انستیتو فازغ التحصیل شد. به خاطر تصنیف یک کانتات بر اساس قصیده در ثنای شادمانی، اثر «شیللر» به دریافت مدال نقره توفیق یافت.

در کنسرواتوار مسکو که به مدیریت «نیکلا روبینشتاین» اداره می‌شد سمت استادی رشته هارمونی به چایکوفسکی محول شد. نیکلا روبینشتاین برادر آنتون روبینشتاین استاد چایکوفسکی در سنت پترزبورگ بود.

چایکوفسکی در اواسط بیست سالگی بود که به کار آهنگ‌سازی روی آورد. از نخستین آثار وی، یک سمفونی «رویای زمستانی» و قطعاتی برای مجموعه سازهای ارکستر موسیقی مجلسی بود. ولی فقط سال 1869 یعنی در بیست و نه سالگی بود که نخستین نشانه‌های سبک خاص وی در تصنیف یک سمفونیک تحت عنوان «تقدیر» مشخص شد.

آثار چایکوفسکی بیش از هر اثر دیگر آهنگسازان روس، در سراسر جهان اجرا می‌شود. و از مشهورترین آثار وی می توان «باله دریاچه قو» ، اپرای «اوژن اونگین» و سه سمفونی آخر و کنسرتورهای ویلن و پیانو را نام برد. وی را از جمله آهنگ‌سازانی می شناسند که موسیقی‌اش بازتاب وضعیت اجتماعی روسیه است.

او به آثار خود نگرشی عمیق و منتقدانه داشته و بسیاری از آثار اولیه خود را خود از بین برده است. به خلق آثار اپرایی توجه بیشتری داشته و بر این عقیده بوده است که با ابزار اپرا ، انسان‌های بیشتری را می توان مورد خطاب قرار داد. چایکوفسکی در آثارش از عناصر ملی قهرمانی و مردمی روسیه بهره برده است.

چایکوفسکی در ادبیات و فلسفه مطالعات بسیار داشته، او با چند زبان اروپایی آشنا بوده و تأثیر موسیقی غرب بر آثارش را پذیرا بوده است. «موتسارت» را بیش از حد ستایش کرده و سمفونی‌های بتهوون الگوی بسیاری از آثارش بوده است.

در 25 اکتبر 1893 ، نه روز پس از اولین اجرای سمفونی «پاتتیک» پیوتر ایلیچ چایکوفسکی آهنگساز روس در«سن پترزبورگ» از دنیا رفت. علت مرگ او به طور رسمی ، بیماری وبا اعلام شد که احتمالن از طریق مصرف آب آلوده، چند روز قبل از مرگ به وی سرایت نموده بود. بسیاری از بیوگرافی نویسان آهنگ‌ساز ، این مطلب را پذیرفته اند. با این‌حال، حتا در زمان مرگ او پرسش‌های بسیاری در مورد این تشخیص مطرح بود. زمان میان نوشیدن آب آلوده و شروع علایم مورد سوال است. درحالی که وبا تمامی طبقات مردم روسیه را مبتلا ساخته بود، اما بیماری طبقه پایین به حساب می آمد.

دقت گزارش‌های دو پزشکی که چایکوفسکی را معاینه کرده بودند، زیر سوال رفته است. حتی آداب تشییع جنازه چایکوفسکی نیز مانند قربانیان بیماری وبا نبود. جسد بیمار مبتلا به وبا باید در یک تابوت سربسته به بیرون حمل می گردید درحالی که جسد چایکوفسکی در آپارتمان برادرش در معرض دید بود. و در میان میهمانان، «نیکلای ریمسکی کرساکف» آهنگ‌ساز از آن‌چه می‌دید بسیار تعجب کرده و گفته: چقدر جای شگفتی دارد که با این که مرگ به دلیل وبا اعلام شده، ورود همگان آزاد است.

منبع‌ها:

  • کانون موسیقی کلاسیک
  • ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,