Saturday, 18 July 2015
09 December 2021

«نامه‌ای به فرزاد کمانگر و تمام کمانگرهای گمنام»

2010 May 07

آتنا بهمنی دانش آموز اخراجی شهر بندر عباس و دختر سما بهمنی فعال حقوق بشر که هم اکنون به دلیل فعالت حقوق بشری در زندان مهاباد به سر می‌برد در نامه‌ای به فرزاد کمانگر معلم اعدامی کرد، روز معلم را به وی تبریک گفته است.
متن کامل نامه این دانش آموز که به دلیل فعالیت حقوق بشری مادرش از مدرسه اخراج شده است، به این قرار است.
سلام ای آموزگار کلاس ما در مدرسه‌ی خورشید. امروز روز توست. روزی که باید تو را سپاس گفت و قدر دانست. من هیچ هدیه‌ای نیافتم که  در شان تو باشد.
آخر هیچ هدیه‌ای که با ارده‌ی تو برابر باشد، نیست که تقدیم دستان پرمهرت کنم. از برایت نوشتم با قلمی که روزی تو خود در دستانم نهادی و نوشتن را به  من و هزاران من دیگرآموختی.
دیروز این تو بودی که بر سطح سیه تخته‌ی سیاه الفبای سپیدی را حک کردی و امروز در نبودنت سیاهی تخته سیاه به یک خلا می‌ماند. آن روز تو بودی که میله‌های قفس را از دور پرنده‌ای در نقاشی شاگردت خط زدی.
امروز این تویی که خود پرنده گشته‌ای در میان قفس. یاد روزهایی به خیر که به شاگردانت سرمشق زندگی می‌دادی و از آن‌ها می‌خواستی به عنوان تمرین، حاصل جمع دسته‌ی شقایق را حساب کنند.
هنوز یادت هست زنگ تفریح با شاگردانت با چه شور و هیجانی از کلاس بیرون می‌دویدی. ای کاش یک بار دیگر سر کلاس ریاضی حاصل ضرب زمین در ضربان دل‌ها را حساب می‌کردی و دوباره اولین سوال امتحانی‌ات خانه ی دوست کجاست می گذاردی. کاش می‌شد یک بار دیگر سر کلاس دینی بگویی من مسلمانم قبله‌ام یک گل سرخ… اما حیف حیف که ایام خوش گذشته دگر تکرار نخواهد شد. حیف که از این پس نه تو پشت میزت می‌نشینی نه من پشت نیمکت. از این پس نه تو روز معلم هدیه می‌گیری و نه من روز دانش آموز.

معلم ای که به من راه و رسم آزادگی آموختی، درس شجاعت را و طریقه‌ی زندگی کردن را. اگر هنوز هم قادری که پاسخگوی پرسش‌های کودکانه‌ی من باشی به من بگو که قانون چند بخش است.
احتمالن پاسخ دهی قا- نون. دو بخش است. این چیزی است که کتاب‌ها به ما آموخته‌اند اما درس زندگی چیز دیگری است. در درس زندگی و ادبیات جمهوریت ما قانون پنج بخش است بخش اول بی‌عدالتی، بخش دوم نابرابری، بخش سوم خشونت، بخش چهارم طبقه‌ی اجتماعی و بخش پنجم و سرنوشت ساز پول.
می‌بینی حتا ادبیات را هم زیر سوال برده‌اند. فقط متعجب نشو اگر فهمیدی 2ضربدر 2 برای بچه های فقرا چهار تا می شود و برای ثروتمندان چهارصد تا! تو به شاگردانت واقعتیت‌ها را آموختی و ندانستی که این جامعه دروغ می‌طلبد و امروز با مشت و لگد خوب پاسخ خوبی‌هایت را دادند. آری؛ ای معلم درس انسانیت، ای که آموختی که قفس چیز بدی است، و تویی که گفتی باید تلاش را در پشتکار ضرب کرد و با امید و ایمان جمع کرد و منهای بدی ها کرد تا برابر شود با موفقیت.
دیدی که امروز به جرم انسانیت و تلاش و پشتکار و خط زدن نابرابری‌ها تو را هم چون کبوتری در قفس انداختند. تو همیشه عادت داشتی که از خوبی‌ها و پاکی‌ها سخن بگویی. اما من یک سوال دارم که زیاد خوب نیست؛ آیا هنوز می‌توان امیدوار بود؟ می‌دانم چه خواهی گفت: آزی می‌توان. اما هنگام گفتن این جمله لرزشی در صدایت پدیدار خواهد گشت چرا که تو هم شک داری اما خیالت راحت.
ما حتا اگر امید هم نداشته باشیم هنوز یکدیگر را داریم. مطمئن باش که تو گرچه پشت دیوارهای خشن و میله های سردی و شاگردانت این بیرون اما هنوز بهترین آموزگار این زمانه‌ای. چرا که تو آموختی که باید صبور بود، باید واقع گرا بود و بابد حقیقت ها را گفت. تو همان داستان های قدیمی را در مورد دیو سیه نقل کردی اما با این تفاوت که در داستان تو، هرچند پایانش ناپیداست اما دیو سیاه مغلوب افکار سپید شد. همین است که تو آنجایی چرا که افکارت روشن بود و قلمت شاخه ی نور. تو در جستجوی آزادی اسیر شدی اما هنوز هرآنچه آموخته ایم در بیرون در جریان است و تک تک غنچه ها آموخته هایت را به گوش هم می رسانند و با اینکه دیوارهای دورت بلنداند اما روح والای تو از این دیوراها نیز بلند تر است.
اما بدان آموزگار جوانمردی و مردانگی، تو جنجال برانگیز شدی چرا که حقیقت طلب بودی و با اینکه خود اسیری، تو آزادگی را به همگان آموختی. پس لایق آنی که بشنوی صدای تک تک گلبرگ های گل رز، قطرات شبنم و پرستوها را که به تو می گویند: روزت مبارک.

آتنا بهمنی، دانش آموز اخراجی بندر عباس

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,