Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
هفدهم اردیبهشت - هفتم می

«تقویم تاریخ هفدهم اردیبهشت»

2010 May 07

مریم/رادیو کوچه

Maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1840 میلادی – امروز زادروز «چایکوفسکی» آهنگ‌ساز به‌نام روس است که هفتم ماه می به‌دنیا آمده بود. وی که از پنج سالگی پیانو می‌نواخت در طول عمر پربار خود کوشش بسیار کرد که موسیقی ملل را با ساخت آهنگ به یک‌دیگر نزدیک سازد تا انسان‌ها از طریق موسیقی هم، یک‌پارچه و یک‌پیکر شوند. چایکوفسکی در جریان این تلاش، آهنگ‌های مخلوط (ملل) خلق کرد.
  • 1895 میلادی – روس‌ها بیش از یک قرن است که هفتم ماه می هر سال را به‌نام «روز رادیو» برگزار می‌کنند زیرا نخستین گیرنده رادیو در جهان در این روز توسط «الکساندر پوپوف» در شهر «سن‌پترزبورگ» به‌معرض تماشا گذارده شد. پوپوف که اهمیت نداد اختراع او ثبت شود نخستین سازنده یک رادیو کامل در جهان شناخته شده است. قبل از او، دانشمندان فیزیک اصول و قواعدی درباره امواج الکترومانیتیک به‌دست آورده بودند. پوپوف فیزیک‌دان روس و نخستین سازنده یک رادیو کامل چهارم مارس سال 1859 متولد و 31 دسامبر سال 1905 درگذشت.
  • ۱۹۹۶ میلادی – مجلس نمایندگان روسیه «دوما» انحلال شوروی را غیرقانونی خواند.
  • 1370 خورشیدی – «محمدرضا رحمانی» مشهور به «مهرداد اوستا» شاعر پژوهش‌گر ایرانی درگذشت. این هنرمند گران‌قدر ابتدا با سمت مشاور ادبی و برنامه‌ریز در وزارت فرهنگ مشغول به کار شد و بعدها در دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تدریس کرد. استاد اوستا سال‌های متمادی را صرف تحقیق در اشعار شاعران ایران زمین چون حافظ، سنایی، مولوی و خاقانی کرد.
  • 1866 میلادی – «آلفرد نوبل» دانشمند و شیمی‌دان سوئدی، دینامیت را اختراع کرد. نوبل این ماده را برای کمک به بشر، پیشرفت‌های علمی و کاوش‌های زمین‌شناسی اختراع کرد. اما از آن زمان که از دینامیت در راه نابود کردن انسان‌ها و آغاز جنگ‌ها استفاده شد، نوبل ثروت خود را صرف ایجاد جایزه نوبل هر سال به کسانی‌که در زمینه‌های ادبیات، علوم فیزیک، شیمی، طب و فیزیولوژی و هم‌چنین برقراری صلح جهانی خدمات ارزنده‌ای به بشر ارایه کنند اهدا می‌شود.
  • 1349 خورشیدی – پس از انقلاب مشروطه و در طی سال‌های 1280 تا 1309 خورشیدی اقدام‌هایی برای به‌کار بردن روش‌های نوین بایگانی با استفاده از دانش و تجارت هیات‌های فرانسوی و بلژیکی انجام گرفت. سرانجام در اردیبهشت ماه 1309، تاسیس مرکزی برای حفظ اسناد دولتی در جلسه هیات‌وزیران به‌تصویب رسید. به‌این ترتیب تا سال 1345 که لایحه تاسیس «سازمان اسناد ملی ایران» به هیات دولت ارایه شد، هرچند وقت یک‌بار لوایحی در این‌باره مورد بررسی قرار می‌گرفت. پس از طرح لایحه مزبور در 23/8/45 و طی مراحل مختلف رد و قبول، سرانجام در جلسه هفدهم اردیبهشت ماه 1349 مجلس شورای ملی قانون تاسیس سازمان اسناد ملی ایران به‌تصویب رسید و برای اجرا به دولت ابلاغ شد. بدین سان مقدمات تشکیل آرشیو ملی ایران به‌عنوان پاسدار فرهنگ و هویت تاریخی کشور به‌وجود آمد.
  • 1945 میلادی – از سال 1943 میلادی شکست‏های آلمان در جنگ جهانی دوم آغاز شد. به‌دنبال این شکست‏ها، روس‏ها در جبهه شرق، دست به‌تعرض شدیدی زدند و تا خاک آلمان و متصرفات این کشور در شرق اروپا پیش رفتند. در جبهه غرب نیز حملات متفقین با کمک ارتش امریکا شدت گرفت و بدین ترتیب در اواخر سال 1944 پیش‌روی ارتش متفق در دو جبهه به‌طرف آلمان ادامه یافت. از اوایل سال 1945 متفقین از غرب و روس‏ها از شرق وارد برلین شدند. در این حال هیتلر خودکشی کرد و بسیاری از سران حزب نازی دست‌گیر شدند. بدین ترتیب با شکست کامل آلمان، جنگ جهانی دوم به پایان رسید. این جنگ در حدود 55 میلیون کشته و خسارات بسیار زیادی در جهان برجای گذاشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,