Saturday, 18 July 2015
05 December 2020

«درخواست روادید اضطراری برای خبرنگاران»

2010 May 08

سازمان گزارش‌گران بدون مرز‌ با انتشار نامه‌ای از کلیه کشورها‌ خواست تا نسبت به پذیرش هرچه سریع‌تر ژورنالیست‌ها و وبلاگ‌نویسان ایرانی که پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری به‌خاطر حفظ جان خود مجبور به ترک ایران شدند اقدام نمایند.

در بخشی از این نامه آمده است: «چگونه است که از تلاش‌گران در راه دمکراسی و حقوق بشر در ایران در گفتارهای سیاسی ستایش می‌شود، اما وقتی در موارد مشخص نیاز به کمک است، این کمک‌ها صورت نمی‌گیرد؟ وضعیت نامناسب ژورنالیست‌ها و وبلاگ‌نویسان ایرانی ایجاب می‌کند که بنام انسانیت هرچه سریع‌تر اقدام شود».

این سازمان هم‌چنین خواستار صدور «روادید اضطراری» از سوی وزارت‌خانه‌های ذیربط  برای این افراد شده است.

کریستیان ریکرتس، مدیر مسوول گزارش‌گران بدون مرز در نامه منتشر شده،  با اشاره به قول  دولت آلمان در 16 مارس سال جاری در زمینه پذیرش ژورنالیست‌ها و فعالان حقوق بشر تصریح کرد: «از این تاریخ تاکنون با هیچ یک از افراد مشخصی که گزارش‌گران بدون مرز آن‌ها را می‌شناسند، تماسی گرفته نشده است».

ریکرتس در ادامه می‌افزاید: «برای ما قابل درک نیست که چرا پس از قول دولت، در کار وزارت‌کشور که وزارت‌خانه مسوول است، هیچ تسریعی حاصل نشده است».

گفتنی است بیش از ۵۰ ژورنالیست و وب‌لاگ‌نویس پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از ایران گریخته‌اند. هرچند بسیاری از آنان به ترکیه پناه برده‌اند، اما امکان اقامت دایم در این کشور برای آن‌ها میسر نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,