Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
نوزدهم اردیبهشت - نهم می

«تقویم تاریخ نوزدهم اردیبهشت»

2010 May 09

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • روز پیروزی در اروپای شرقی و روز اروپا در اتحادیه اروپا.
  • 1949 میلادی – درگذشت «موریس مترلینگ» نویسنده و نمایش‏نامه‏نویس شهیر بلژیکی. موریس مترلینگ شاعر، نویسنده، درام‌نویس، فیلسوف و محقق بلژیکی در 29 اوت 1862 در شهر گان بلژیک به‌دنیا آمد. وی تحصیلات خود را در رشته حقوق به‌پایان رسانید و از سال 1886 به‌کار وکالت اشتغال ورزید. مترلینگ پس از این‏که سفری به فرانسه نمود تحت تاثیر برخی نویسندگان آن سامان قرار گرفت و از آن پس به ادبیات و فلسفه پرداخت. وی در 27 سالگی مجموعه شعر خود به‌نام «گل‌خانه‏های گرم» را خلق کرد و هم‏چنین در سال 1911 به‌دلیل نگارش نمایش‏نامه معروف «پرنده آبی» موفق به اخذ جایزه نوبل ادبیات گردید. موریس مترلینگ سرانجام در ششم می 1949 در 87 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.
  • 1805 میلادی – «فردریک شیلر» مورخ، فیلسوف، نویسنده، نمایش‌نامه‌نگار و شاعر شهیر آلمان و مردی‌که از زیبایی‌ها و نکویی‌ها سخن گفته است در چنین روزی در 46 سالگی درگذشت. شیلر تاریخ جنگ‌های سی‌ساله اروپا را که پر از پند و اندرز است در نوامبر 1793 منتشر کرد، کتابی‌که گفته شده است کمک بسیار به اتحاد فعلی اروپاییان کرده است.
  • 1306 خورشیدی – قانون «کاپیتولاسیون» یعنی تسلیم و در اصطلاح قضایی به‌مفهوم قضاوت کنسولی که در دوره قاجار به‌عنوان امتیاز به اتباع پاره‌ای از دول اعطا شده بود، لغو گردید. کاپیتالاسیون از دهه 1340 به‌صورت محدود در مورد پاره‌ای از اتباع آمریکا در ایران به‌رغم مخالفت‌ها و اعتراض‌های فراوان بار دیگر به‌اجرا درآمده بود.
  • ۱۹۶۰ میلادی – اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا، قرص ضدبارداری خوراکی را جهت مصرف، مورد تایید قرار داد.
  • 1931 میلادی – «آلبرت آبراهام مایکلسون» فیزیک‏دان آمریکایى، در 19 دسامبر 1852 در خانواده‏ای یهودی در آلمان به‌دنیا آمد. وی در دو سالگی به‌همراه خانواده راهی آمریکا شد و پس از طی تحصیلات خود در کالیفرنیا، به دبیری علوم پرداخت. مایکلسون در این زمان به فیزیک نور علاقه‏مند شد و درصدد برآمد تا به طریقی، سرعت نور را اندازه بگیرد. وی این‌کار را بهتر و دقیق‏تر از دیگران انجام داد و تحقیقات خود را در کشورهای آلمان و فرانسه پی‌گیری نمود. مایکلسون در نهایت در سال 1878 در 27 سالگی سرعت نور را برابر با سی‏صدهزار کیلومتر در ثانیه عنوان کرد و این بهترین و دقیق‏ترین رقمی بود که در اختیار دانش‌مندان قرار گرفت. او در سال 1926 مهم‏ترین آزمایش خود را برای تعیین سرعت نور انجام داد. مایکلسون در هنگام این آزمایش‏ها دچار بیماری سختی گردید، اما تا لحظه مرگ برای به‌پایان رساندن تجربه‏اش پافشاری کرد تا این‏که در 9 می 1931 در 79 سالگی درگذشت.
  • 1326 قمری – درگذشت «میرزا عبدالغفار تهرانی» ملقب به نجم‌الدوله، ریاضی‌دان ایرانی. وی از همان ابتدای تحصیل، استعداد و علاقه‏ای عمیق به ریاضیات داشت. نخستین استاد او در این علم پدرش میرزا علی‌محمد اصفهانی‌تهرانی بود، سپس ریاضیات را در مدارس مشهور آن زمان هم‌چون دارالفنون فرا گرفت و به تحقیق و مطالعه در زمینه‏ی ریاضیات پرداخت. نجم‌الدوله، سال‏ها معلم ریاضی در مدرسه‏ی دارالفنون تهران بود. از این ریاضی‌‏دان ایرانی، تالیفاتی هم‏چون «بدایه‌الحساب و اصول هندسه» به‌یادگار مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,