Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
پرسه – اجتماعی - نگاهی به آسیب شناسی مهاجرت – 4

«نقش خانواده در مهاجرت فرزندان»

2010 May 10

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochemail.com

دربرنامه‌های گذشته «پرسه» به آسیب شناسی مهاجرت در گروه سنی نوجوان و جوان پرداختیم و در این برنامه نقش خانواده را در این روند بررسی می‌کنیم‌. خانوداه‌هایی که بنا بر  نگرانی‌هایی که درباره آینده فرزندانشان دارند آن‌ها را به سوی هجرت به دیاری دیگر رهنمون می‌سازند و پس از آن دچار نگرانی‌ حاصل از این هجرت می‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همگی ما در میان خانواده، دوستان و اطرافیان و آشنایان با خانواده‌هایی روبه‌رو هستیم که یک یا و چند تن از فرزندشان را به خارج از کشور برای تحصیل یا کسب موقعیتی بهتر در زندگی فرستاده‌اند که گاهی با مسایل و مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند. به‌ویژه آن دسته از فرزندانی که  به خاطر فرار از پاره‌ای از مسایل هم‌چون سربازی رفتن در گروه سنی نوجوان  اقدام به مهاجرت می‌کنند.

در این برنامه به این نکته می‌پردازیم که خانواده‌ها برای پیش‌گیری از نگرانی‌هایشان در امر مهاجرت فرزندانشان چه مواردی را باید رعایت کنند. به ویژه در گروه سنی نوجوان 16 تا 21 سال که نقش تصمیم‌گیری خانواده‌ها مهم‌تراست. به‌نظر می‌رسد که آنان ابتدا باید با طی یک زمان منطقی و با بررسی اطلاعات هرچه بیشتر، تصمیم منطقی در این زمینه بگیرند که آیا نیازی به مهاجرت فرزندانشان هست یا نه.

پس از آن شناخت صحیحی از توانایی‌های فرزندانشان بدست آورند و او را در موقعیت‌های مشابه شرایط مهاجرت بسنجند. ضمن آن‌که وضعیت کشور مقصد را به طور منطقی و با اطلاعات صحیح مورد بررسی قراردهند و از شرایط فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و حتا بهداشتی آن به خوبی آگاه باشند‌.

و در نهایت بهره‌گیری از خدمات حمایتی  برای فرزندانشان در کشور مقصد را فراموش نکنند. خدماتی مثل داشتن یک دوست، خانواده یا یک مرکز اجتماعی که بتواند نقش حمایتی به‌ویژه حمایت عاطفی را برای فرزندشان ایفا کند.

به خاطر داشته باشیم که برای انجام فرایند مهاجرات از زمان تصمیم‌گیری تا اجرا، نیاز به مدت زمان منطقی برای طی این مراحل است در غیر این صورت باید در انتظار مشکلاتی بود که گریبان‌گیر فرزندان می‌شود.

در زمینه نقش خانواده ها پیش از اقدام به مهاجرت فرزندانشان سخنان «ندا دیلمی» مشاور خانواده  را می‌شنویم:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd505213 celebrex buy atarax lasix cytotec levaquin