Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
نغمه‌های ایرانی- پرویز مشکاتیان

«مشکاتیان، موسیقی‌دان و تصنیف‌سازی با ذوق»

2010 May 10

آرش و آوا /  دفترآمریکا /  رادیو کوچه

بنواز ای که دل‌ها همه شب کشیده نازت                   بزن ای هزار دستان به بیان رسیده سازت

ز کمال بی‌نیازی‌٬ به سخن رسیده سازی                   نکند زبان گشاید که فتد ز پرده رازت

شب عاشقان بی‌دل چه شبی دراز باشد                  گذرد اگر به پای تو و ساز دل‌نوازت

دل عاشق سر‌انداز نشسته باز در غم                        مگرش بسازی ای دوست به ساز چاره سازت

«پرویز مشکاتیان» در 24 اردیبهشت 1334 در نیشابور چشم به جهان گشود. او در شهری به دنیا آمد که از یک طرف  آوای مترنم و سرمست سرچشمه‌ها و دشت‌های بینالود از سوی دیگر سابقه‌ی تاریخی سال‌ها تجاوز و حملات  تتاران و مغولان  به این شهر در آثار پرویز مشکاتیان نمایان بود.

بخش اول

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مشکاتیان از 6 سالگی به فراگیری موسیقی پرداخت‌، از ابتدا علاقه وافری به سنتور پیدا کرد و به علت ارتباط مداوم با استاد خود ( پدرش حسن مشکاتیان ) در 8 سالگی اولین کنسرت خود را در یک مراسم گرد‌هم‌آیی دانش‌آموزان مدرسه امیر معزی نیشابور انجام داد.

مشکاتیان از کودکی متوجه ارتباط تنگاتنگ ادبیات منظوم ایران با موسیقی ایرانی شد که جوهره فرهنگ ایرانیان است و نقش بسیار اساسی در پیکره موسیقی سنتی دارد. پرویز مشکاتیان پس از اتمام تحصیلات متوسطه وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد‌. ردیف عالی موسیقی ایران، ردیف «آقا‌میرزا عبداله» را در دانشگاه نزد استاد فقید «نور علی‌خان برومند» و دکتر «داریوش صفوت» آموخت. هم‌زمان با این آموزش‌ها از محضر اساتید بزرگی چون دکتر «محمد‌تقی مسعودیه»‌، شادروان «عبداله‌خان دوامی»‌، شادروان «سعید هرمزی»، شادروان «یوسف فروتن» نیز بهره گرفت.

بخش دوم

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مشکاتیان  در سال 1356 به هم‌کاری با رادیو پیوست. پس از استعفا از رادیو تلویزیون‌، به اتفاق چند تن از موسیقی‌دانان‌، موسسه فرهنگی و هنری چاووش را بنیاد نهادند‌.

او به عنوان سرپرست گروه و استاد رشته سنتور مشغول خدمت به هنرجویان موسیقی شد . مشکاتیان دارای قریحه‌یی ذاتی است‌. او به گفته دست‌اندر کاران موسیقی قدرت خارق‌العاده‌ایی در تصویر‌سازی و تبحر زیادی در انواع ریتم و خاصه آهنگ‌سازی روی اغزال و اشعار مورد علاقه‌اش دارد‌. آهنگ‌هایی که تاکنون از وی شنیده‌ایم عبارتند از‌: «مرا عاشق»، «شور انگیز»، « نغمه‌‌« شعر از مولانا خواننده شهرام ناظری اجرا گروه عارف .

تصنیف «دشتی»، «‌غم انگیز» شعر حافظ خواننده هنگامه اخوان اجرا گروه عارف‌. «آستان جانان»، «شیدایی» ،  «سرانداز»، «سرو ناز»، «بیداد» شعر حافظ  و خواننده شجریان.

مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، از اواخر دهه پنجاه با هدف آموزش، احیا و رواج سنت‌های موسیقی ایرانی به‌وسیله نورعلی‌خان برومند و داریوش صفوت، تاسیس و سپس با دعوت از اساتید بزرگ آن زمان تکمیل شد. نقش این مرکز، در پیشرفت موسیقی ملی، غیر‌قابل انکار است به‌طوری‌که بسیاری از اساتید شاخص حال حاضر، پرورش یافته همین مرکز بودند.

پرویز مشکاتیان یکی از همین اساتید است که فعالیت‌های رسمی هنری خود را در زمینه سنتورنوازی، از همین مرکز به عنوان سرپرست گروه و استاد سنتور آغاز کر‌د. پرویز مشکاتیان در آزمون باربد که ابتکار استاد نور علی‌خان بر پا شده بود در رشته سنتور به مقام اول با ( پشنگ کامکار ) و در کل آزمون به مقام ممتاز با ( داریوش طلایی ) دست یافت‌.

وی بعدها به هم‌کاری با گروهی پرداخت که متشکل بود از: پریسا (آواز)، حسین علی‌زاده (تار)، محمدعلی کیانی‌نژاد (نی)، داوود گنجه‌ای (کمانچه) و محمود فرهمند (تمبک). یکی از آثار این گروه، افسرده حال با شعر بابا طاهر و خوانندگی خانم پریسا بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,